Ste milionárom a ani o tom neviete? Štát vám spočíta!
(PR) Daň z luxusu je už od minulého roka strašiakom nielen vodičov jazdiacich na drahších autách, ale aj mnohých majiteľov rodinných domov vo väčšine kútov Slovenska. Niektorí z nich si na výstavbu svojich domov šetrili mnoho rokov, či sa kvôli nemu dokonca zadlžili. Vymáhanie dane by ich mohlo vyjsť poriadne draho, prípadne ich dokonca celkom finančne zruinovať. Máte pocit, že do tejto skupiny patríte aj vy? Vláda vám odkazuje, že sa vlastne niet čoho obávať – božie mlyny vraj budú aj v tomto smere mlieť spravodlivo a veľká časť obyvateľstva si tým pádom môže vydýchnuť. Komu sa teda vláda chystá pristrihnúť krídelká a ako by pri tom mala postupovať?
Vyhladzovanie rozdielov
Minister financií sa nedávno nechal počuť, že daň z luxusných nehnuteľností sa dostáva do hry. Sledujeme tým pravdepodobne trendy existujúce v mnohých vyspelých krajinách, ktoré takéto zdanenia praktikujú.Príkladom im zrejme bude Francúzsko, kde sa „luxusné zdanenie“ výraznejšie dotklo mnohých predstaviteľov najbohatšej vrstvy. Bolestivé dôsledky pocítili okrem podnikateľov aj boháči z radov športovcov či mediálnych hviezd. Chrbtom sa k Francúzsku obrátila napr. nahnevaná herecká legenda GerardDepardieu, ktorý sa demonštratívne odsťahoval do Ruska.
Vláda si od týchto finančných zdrojov sľubuje konsolidáciu verejných financií. Dane plánuje nastaviť tak, aby štátnu kasu naplnili vďaka nákupu drahého tovaru a služieb len bohatší obyvatelia, ktorí si to môžu dovoliť. Myšlienka zdanenia luxusu má teda za cieľ aspoň čiastočne dorovnávať rozdiely, aby tí, ktorí si žijú „nad pomery“ prispeli na život tých, ktorí sú nútení existovať aj s minimom.
Metla na milionárov
Podľa čoho sa pozná luxus a ako zistíte, či si vo veľkom štýle žijete aj vy? Detektorom nadštandardu budú predovšetkým luxusné autá, šperky, jachty alebo nehnuteľnosti. Ak ste hrdým vlastníkom menšieho či štandardného domu so záhradou, pravdepodobne to nebude váš prípad. Vila s bazénom alebo dokonca vlastníctvo niekoľkých nehnuteľností už štátne úrady začne nepochybne zaujímať. Predpokladom spravodlivejšiehozdanenia by preto malo byť stanovenie hranice hodnoty nehnuteľnosti.Výška dane by sa mala odvíjať od súčasnej trhovej ceny auta, drahého pozemku alebo jachty či šperkov.
Kto zaplatí viac a kto menej?
Faktom je, že trojizbový byt v Bratislave stojí približne 100 000 eur, a napr. cena podobne veľkých bytov na predaj v Trnave sa pohybuje asi o polovicu nižšie. Ak by sa daň odvíjala od trhovej hodnoty, majitelia bytov či domov voveľkomestách by siahli hlbšie do vrecka ako obyvatelia menších miest – napr. vlastníctvo trnavského pozemku by vás na daniach vyšlo omnoho menej než toho v Bratislave. Pri pohľade do zahraničia je zjavné, že v porovnaní so Slovenskom sú tam oveľa výraznejšie rozdiely v daniach za domy a byty aj v rámci jedného mesta. Kľúčom k efektívnej forme zdanenia teda bude vypracovanie podrobných cenových máp, kde sa bude posudzovať trhová hodnota každej lokality či pozemku samostatne.