Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ste milionárom a ani o tom neviete? Štát vám spočíta!

Ste milionárom a ani o tom neviete? Štát vám spočíta!
Areality.sk
29. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

(PR) Daň z luxusu je už od minulého roka strašiakom nielen vodičov jazdiacich na drahších autách, ale aj mnohých majiteľov rodinných domov vo väčšine kútov Slovenska. Niektorí z nich si na výstavbu svojich domov šetrili mnoho rokov, či sa kvôli nemu dokonca zadlžili. Vymáhanie dane by ich mohlo vyjsť poriadne draho, prípadne ich dokonca celkom finančne zruinovať. Máte pocit, že do tejto skupiny patríte aj vy? Vláda vám odkazuje, že sa vlastne niet čoho obávať – božie mlyny vraj budú aj v tomto smere mlieť spravodlivo a veľká časť obyvateľstva si tým pádom môže vydýchnuť. Komu sa teda vláda chystá pristrihnúť krídelká a ako by pri tom mala postupovať?

Vyhladzovanie rozdielov

Minister financií sa nedávno nechal počuť, že daň z luxusných nehnuteľností sa dostáva do hry. Sledujeme tým pravdepodobne trendy existujúce v mnohých vyspelých krajinách, ktoré takéto zdanenia praktikujú.Príkladom im zrejme bude Francúzsko, kde sa „luxusné zdanenie“ výraznejšie dotklo mnohých predstaviteľov najbohatšej vrstvy. Bolestivé dôsledky pocítili okrem podnikateľov aj boháči z radov športovcov či mediálnych hviezd. Chrbtom sa k Francúzsku obrátila napr. nahnevaná herecká legenda GerardDepardieu, ktorý sa demonštratívne odsťahoval do Ruska.

Vláda si od týchto finančných zdrojov sľubuje konsolidáciu verejných financií. Dane plánuje nastaviť tak, aby štátnu kasu naplnili vďaka nákupu drahého tovaru a služieb len bohatší obyvatelia, ktorí si to môžu dovoliť. Myšlienka zdanenia luxusu má teda za cieľ aspoň čiastočne dorovnávať rozdiely, aby tí, ktorí si žijú „nad pomery“ prispeli na život tých, ktorí sú nútení existovať aj s minimom.

 

Metla na milionárov

Podľa čoho sa pozná luxus a ako zistíte, či si vo veľkom štýle žijete aj vy? Detektorom nadštandardu budú predovšetkým luxusné autá, šperky, jachty alebo nehnuteľnosti. Ak ste hrdým vlastníkom menšieho či štandardného domu so záhradou, pravdepodobne to nebude váš prípad. Vila s bazénom alebo dokonca vlastníctvo niekoľkých nehnuteľností už štátne úrady začne nepochybne zaujímať. Predpokladom spravodlivejšiehozdanenia by preto malo byť stanovenie hranice hodnoty nehnuteľnosti.Výška dane by sa mala odvíjať od súčasnej trhovej ceny auta, drahého pozemku alebo jachty či šperkov.

 

Kto zaplatí viac a kto menej?

Faktom je, že trojizbový byt v Bratislave stojí približne 100 000 eur, a napr. cena podobne veľkých bytov na predaj v Trnave sa pohybuje asi o polovicu nižšie. Ak by sa daň odvíjala od trhovej hodnoty, majitelia bytov či domov voveľkomestách by siahli hlbšie do vrecka ako obyvatelia menších miest – napr. vlastníctvo trnavského pozemku by vás na daniach vyšlo omnoho menej než toho v Bratislave. Pri pohľade do zahraničia je zjavné, že v porovnaní so Slovenskom sú tam  oveľa výraznejšie rozdiely v daniach za domy a byty aj v rámci jedného mesta. Kľúčom k efektívnej forme zdanenia teda bude vypracovanie podrobných cenových máp, kde sa bude posudzovať trhová hodnota každej lokality či pozemku samostatne. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X