Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Študenti budú mať od odvodov oslobodený vyšší príjem

Študenti budú mať od odvodov oslobodený vyšší príjem
Ilustračné foto: Shutterstock
24. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Študenti od 18 do 26 rokov budú môcť v budúcom roku na jednu dohodu zarobiť o 4 eurá viac a študenti do 18 rokov o dve eurá viac.
 
Študenti vo veku od 18 do 26 rokov budú mať v budúcom roku oslobodený od odvodov príjem na jednu dohodu vo výške do 159 eur. V súčasnosti hranica príjmu, do ktorej študentovi vo veku od 18 rokov do 26 rokov nevzniká povinné dôchodkové poistenie, dosahuje 155 eur.
 

Hranica zárobku závisí od zvyšovania priemernej mzdy

Rovnako sa v budúcom roku mierne zvýši aj hranica, do ktorej sa neplatia penzijné odvody, pre študentov do 18 rokov. Kým v súčasnosti ide o sumu 66 eur, na rok 2014 to bude 68 eur. Vyplýva to z návrhu opatrenia rezortu práce a sociálnych vecí, ktoré ministerstvo predložilo do pripomienkového konania.
 
Študentom vo veku od 18 do 26 rokov dala vláda Roberta Fica pri platení odvodov výnimku. Pri zárobku na jednu dohodu o brigádnickej práci študenta do 155 eur za študenta zamestnávateľ v tomto roku, tak ako vlani, platí len odvody na garančné a úrazové poistenie vo výške 1,05 % zo zarobenej sumy. Suma 155 eur sa pritom bude každý rok zvyšovať podľa toho, ako bude rásť priemerná mzda na Slovensku. Hranicu zárobku, do ktorej bude príjem študentov vo veku od 18 do 26 rokov oslobodený od vyšších odvodov, totiž rezort práce stanovil ako 19,72 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. 
 

 
Študenti si tento rok môžu určiť len jednu dohodu so zárobkom do 155 eur najmenej na obdobie jedného mesiaca, na základe ktorej nebudú z tejto dohody povinne dôchodkovo poistení. Ak mesačný príjem študenta z tejto dohody presiahne 155 eur, vzniká mu povinné dôchodkové poistenie. Jeho vymeriavacím základom na platenie poistného na povinné dôchodkové poistenie je v tomto prípade jeho mesačný príjem z dohody po odpočítaní 155 eur.
 
Osobitnou kategóriou sú študenti stredných škôl vo veku do 18 rokov, ktorých v tomto roku mesačný príjem do 66 eur naďalej nepodlieha dôchodkovému, nemocenskému poisteniu, ani poisteniu v nezamestnanosti. Študent vo veku do 18 rokov je pritom oslobodený od platenia penzijných odvodov, ak jeho príjem na jednu dohodu dosiahne najviac 8,39 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. V budúcom roku tak pôjde o sumu 68 eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X