Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Súkromné osoby aj firmy musia od 1.5. 2017 absolvovať elektronické colné konanie

Internet, Computer, Laptop
Thinkstock
4. mája 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Od mája musia súkromné osoby a aj firmy absolvovať elektronické colné konania. Táto povinnosť vzniká napríklad pri objednávkach z Ázie, či Severnej Ameriky. Povinnosti sa nebude dať vyhnúť. Bez absolvovania tejto procedúry sa adresát k svojej zásielke nedostane. Zmeny si vyžadujú európske pravidlá, konkrétne Colný kódex EÚ platný od minulého roku.

Colný kódex EÚ nájdete tu.

V prémiovej časti nájdete:

  • koho sa týka elektronické colné konanie,
  • postup colného konania – podmienky, kvalifikovaný elektronický podpis
  • colné konania v zjednodušenom postupe.

Koho sa to týka?

Povinnosť absolvovať elektronické colné konanie vzniká pre občanov v prípade, že zásielka prichádza z tretích krajín, je v hodnote nad hranicou 22 eur a doručuje ju súkromná kuriérska spoločnosť. Toto konanie bude teda v elektronickej podobe povinné v prípade, že ho nedoručuje Slovenská pošta. Občan môže na colné konanie splnomocniť prepravcu, mal by však rátať s tým, že takáto služba môže byť za poplatok.

Povinnosť vybaviť dovoz elektronicky majú aj firmy, opäť to neplatí v prípade doručenia prostredníctvom Slovenskej pošty.

Postup colného konania – podmienky

Pred začiatkom samotného colného konania je potrebné absolvovať nevyhnutné formality. Prvým predpokladom je kvalifikovaný elektronický podpis (KEP). Ten je zadarmo napríklad súčasťou nového elektronického občianskeho preukazu. KEP je potrebné si aktivovať na stránke slovensko.sk.

Následne je dôležité zaregistrovať sa v Centrálnom elektronickom priečinku (CEP) a taktiež podať žiadosť o zápis do Centrálneho registra finančnej správy. Obchodníci, ktorí už využívajú elektronické colné konanie vo vývoze, tranzite a pri predkladaní predbežných colných vyhlásení nemusia prechádzať opätovnou registráciou.

Podmienkou využívania elektronických služieb finančnej správy je podpísanie dohody o používaní zaručeného elektronického podpisu pri využívaní vybraných elektronických služieb finančnej správy medzi používateľom elektronických služieb a finančnou správou. Informácie o podmienkach elektronickej komunikácie nájdu podnikateľské subjekty na portáli Finančnej správy.

Elektronická prevádzka systému eDovoz začala v prípade štandardných postupov už 11.júla. Práve 1. mája uplynul čas na to, aby sa spoločnosti prispôsobili elektronickému systému.  Od mája prijme colný úrad dovozné colné vyhlásenie v listinnej podobe len v prípade uplatnenia takzvaného „havarijného postupu“.

Colné konania v zjednodušenom postupe

Na elektronickú komunikáciu sa musia pripraviť aj držitelia povolení, ktorí vykonávajú colné konanie v takzvané  zjednodušenom postupe, pri ktorom tovar nie je fyzicky prepravovaný na colný úrad, ale colné konanie prebieha priamo v priestoroch hospodárskeho subjektu.

Od 1. februára sa začala prevádzka systému eDovoz v zjednodušenom postupe zápisu do evidencie deklaranta podaním štandardného elektronického colného vyhlásenia (druh „A“) a dodatočného colného vyhlásenia (druh „Z“). Pre držiteľov povolení, ktorí podávajú uvedené druhy colných vyhlásení sa začalo prechodné obdobie, v rámci ktorého musia svoje deklaračné systéme prispôsobiť danej zmene. To skončí 1. júla.

Ďalším dôležitým termínom je 1. september, dokedy všetci držitelia povolenia (druh „C“ – zápis do evidencie deklaranta zaslaním „Oznámenia o predložení tovaru“ podaním zjednodušeného  elektronického colného vyhlásenia) musia mať deklaračné systémy prispôsobené tak, aby mohli vyhlásenia posielať elektronicky.

„Elektronická forma komunikácie zvýši celkový komfort pre deklarantskú verejnosť pri dovoze tovaru z tretích štátov, napríklad automatizované uvoľnenie záruky za colný dlh a iné platby, ktoré značne skráti čas opätovného pripísania blokovanej čiastky záruky,  prikladanie elektronických príloh k colným vyhláseniam. Prítomnosť deklaranta na pobočke colného úradu tak nebude nutná,“ hovorí Finančná správa.

Samotná Finančná správa uznáva, že colné konanie nie je jednoduchý úkon. Na jej stránke sa teda dá nájsť e-mailový kontakt, s konkrétnou otázkou sa dá obrátiť aj na infolinku

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

colné vyhlásenieelektronické colné konaniePrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X