- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Svet
- Svet ekonomiky už pozná vlaňajších víťazov aj porazených. Viete, ktorí to sú?
Svet ekonomiky už pozná vlaňajších víťazov aj porazených. Viete, ktorí to sú?
USA – Po tom, čo už boli odhalené takmer všetky relevantné čísla, na uplynulý rok sa zrejme budeme pozerať ako na rok, ktorý sa bude celkovo vyznačovať pomalším globálnym rastom. Nemastný či neslaný výkon svetového hospodárstva prichádza zrejme aj v nadväznosti na pokračujúce pumpovanie likvidity viacerými centrálnymi bankami, klesajúce ceny ropy či umiernenú infláciu.
Minulý rok možno zároveň označiť za rok rôznorodých hráčov. Zatiaľ čo komoditné trhy v rozvojových krajinách ako Rusko či Brazília zaznamenali pád, India a Vietnam sa tešili neočakávanému nárastu. V rozvinutom svete sa zase Spojené štáty americké pýšili výrazným nárastom pracovných miest, čo po prvý krát za posledných deväť rokov primälo tamojšiu vládu k utiahnutiu doposiaľ presadzovanej monetárnej politiky. Vo vyspelých európskych ekonomikách sa vlani najviac darilo írskej ekonomike, ktorá v treťom kvartáli medziročne vzrástla o 7 %, čím predbehla aj najľudnatejšiu krajinu na svete Čínu. Zaujímavou je aj skutočnosť, že v uplynulom roku sa veľmi nedarilo fínskej ekonomike. Ťahúni tamojšieho hospodárstva z oblasti výroby papiera či spotrebiteľskej elektroniky najsevernejšieho člena eurozóny tento krát nepodržali.
Medzi favoritov spomedzi rozvojových krajín možno zaradiť Vietnam, Tanzániu a prekvapivo aj Čínu. Analytici pritom paradoxne očakávali najväčšie spomalenie rastu tamojšieho hospodárstva za posledných 25 rokov. Medzi krajiny s najslabším výkonom možno však zaradiť Rusko, ktoré zaznamenalo najväčší prepad za posledné dve dekády, ktorý bol zrejme zapríčinený veľmi nízkymi cenami ropy. Japonsko tiež možno zaradiť do koša recesie, avšak v poslednom štvrťroku zaznamenala tretia najväčšia ekonomika sveta nárast jej hrubého domáceho produktu, čím predišla ďalšiemu pádu do recesie.
Odhliadnuc od údajov hrubého domáceho produktu, údaje o zamestnanosti výrazne miešajú predchádzajúce poradie. Najnižšiu mieru nezamestnanosti môžeme hľadať u národov ako Japonsko či Švajčiarsko, Thajsko alebo Singapur, avšak v protiklade s hodnotami hospodárskeho rastu, najvyššie miery nezamestnanosti môžeme objaviť práve v štátoch západnej Európy.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.