Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Takmer polovica firiem nemôže nájsť vhodných uchádzačov

People waiting for job interview
thinkstockphotos.com
14. decembra 2016 Tlačiť

Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Manpower, ktorý sa každoročne zameriava na obsaditeľnosť konkrétnych pozícií vhodným uchádzačom.

Takmer polovica slovenských firiem nemôže dlhodobo nájsť dostatok vhodných uchádzačov o prácu. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Manpower, ktorý sa každoročne zameriava na obsaditeľnosť konkrétnych pozícií vhodným uchádzačom. V roku 2013 bolo pritom na Slovensku len 10 % firiem, ktoré mali problémy s obsadením voľných pracovných miest. „S oživujúcou sa ekonomikou a rastúcim dopytom po zamestnancoch sú nevyhnutne spojené rastúce ťažkosti s obsadzovaním voľných pracovných miest, ktoré sa zvýšili na 4,5-násobok v porovnaní s rokom 2013,“ uviedla spoločnosť Manpower.

Na trhu podľa prieskumu chýbajú predovšetkým ľudia s technickým vzdelaním. Remeselníci, technici, mechanici, obchodníci a pracovníci informačných technológií sa už tradične dostávajú do prvej desiatky rebríčka pozícií, na ktoré firmy najhoršie hľadajú vhodných kandidátov. „Novým trendom na trhu práce je rastúci nedostatok vhodných pracovníkov aj na nekvalifikované pracovné miesta, ako sú napríklad montážni robotníci alebo skladníci,“ uviedla riaditeľka ManpowerGroup Slovensko Zuzana Rumiz. Nedostatok kandidátov s vhodným profilom na všetky typy pozícií bude podľa nej znamenať významnú brzdu pre rozvoj slovenských firiem a môže spomaliť ďalší rast ekonomiky.

Hlavné dôvody, prečo zamestnávatelia na Slovensku nemôžu obsadiť voľné pozície, sú podľa spoločnosti Manpower predovšetkým nedostatočná odozva na ich personálnu inzerciu a ďalšie náborové aktivity. Spôsobené je to aj nedostatkom tvrdých zručností, predovšetkým technických, alebo chýbajúcimi špecifickými kvalifikáciami a oprávneniami.

Prieskum sa realizoval ako súčasť pravidelného kvartálneho prieskumu ManpowerGroup Index trhu práce na reprezentatívnej vzorke 750 zamestnávateľov na Slovensku.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

nábor zamestnancovnezamestnanosťpodnikanieprieskum

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

21oct8:30Psychológia skvelej zákazníckej skúsenosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X