Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Trh s bývaním stagnuje už vyše tri roky

Trh s bývaním podľa NBS stagnuje už vyše tri roky
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
6. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Priemerná cena nehnuteľností na bývanie dosiahla na Slovensku v druhom štvrťroku 2013 hodnotu 1 230 eur za meter štvorcový.
 
V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom to znamená pokles o 10 eur za meter štvorcový (0,2 %). Vyplýva to z analýzy Národnej banky Slovenska (NBS).
 

Súčasná ekonomická situácia nedáva predpoklady na rast cien realít

„Aktuálne údaje o znižujúcich sa priemerných cenách nehnuteľností na bývanie potvrdzujú už vyše trojročnú relatívnu stagnáciu slovenského trhu s bývaním,“ uvádza materiál. V posledných rokoch sú ceny bývania podľa NBS stále pod úrovňou priemerných cien domov a bytov v roku 2010 a majú trend postupného znižovania. 
 
„Už päťročné znižovanie priemerných cien bývania predstavuje len zhruba 44 % z hodnoty, o ktorú vzrástli priemerné ceny nehnuteľností na bývanie v priebehu tri a pol roka v čase realitného boomu,“ uvádza analýza. Spomínaný nárast mal predstavovať 719 eur za meter štvorcový. 
 

Najlacnejšie bývanie si môžu zaobstarať obyvatelia Nitrianskeho kraja

Podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej súčasná ekonomická situácia na Slovensku a vysoká miera nezamestnanosti ani nedávajú predpoklady na výraznejší rast cien. Za pravdepodobný však nepovažuje ani väčší pokles. Z údajov NBS vyplýva, že najviac za nákup nehnuteľností v druhom kvartáli minuli ľudia z okolia Bratislavy, kde jeden meter štvorcový stojí v priemere 1 670 eur. Naopak, najlacnejšie bývanie si môžu zaobstarať obyvatelia Nitrianskeho kraja, kde priemerná cena domov a bytov predstavuje 588 eur za meter štvorcový. 
 

Priemerné ceny bytov o vyše 14 % vyššie ako priemerné ceny domov

„Nečudo, že ľudia z okolia Bratislavy v posledných rokoch pokukujú po bývaní síce v blízkosti, ale na opačnej strane našich hraníc,“ myslí si Sadovská. V susednom Maďarsku ceny bytov a domov prvom kvartáli podľa štatistík poklesli o 9,3 %, o 0,9 % zlacneli aj v Českej republike. Veľké rozdiely podľa zistení národnej banky badať aj pri priemerných cenách domov v porovnaní s cenami bytov. „Aktuálne sú priemerné ceny bytov o vyše 14 % vyššie ako priemerné ceny domov,“ spresňuje NBS. V období vrcholného rozmachu realitného trhu počas 3. štvrťroka 2008 boli byty drahšie priemerne o 28 %. 
 

 
„Znižujúce sa ceny bývania záporne korelujú s rastúcimi objemami nových úverov na bývanie,“ uvádza NBS. Mohla by za tým byť skutočnosť, že nové úvery si ľudia berú skôr na rekonštrukciu než na výstavbu nového bývania, prípadne na refinancovanie menej výhodných úverov. To má byt dôvod, prečo ich zvýšený počet zatiaľ netlačí nárast cien nehnuteľností na bývanie. 
 
Z porovnania regionálnej priemernej mzdy a cien nehnuteľností na bývanie ďalej vyplýva, že dostupnosť bývania sa prakticky vo všetkých regiónoch Slovenska v posledných rokoch mierne zlepšuje. „Dlhodobo je dostupnosť bývania najpriaznivejšia v Nitrianskom kraji a najmenej priaznivá v Bratislavskom kraji,“ tvrdí analýza.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X