Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Tržby najväčších firiem v regióne stagnovali

Ekonomika/48/trzby najvacsich firiem regione podla deloittu stagnovali
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
6. septembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Pozíciu slovenského lídra si s tržbami viac ako 6,5 mld. eur udržal výrobca automobilov Volkswagen Slovakia, ktorý v rebríčku obsadil 14. miesto.

Celkové tržby všetkých spoločností z rebríčka Top 500 dosiahli 712 mld. eur

Tržby najväčších spoločností v strednej Európe v minulom roku stagnovali. Výsledky za prvý štvrťrok tohto roka naznačujú, že stagnácia sa zmení na pokles. Vyplýva to z výsledkov rebríčka CE Top 500, ktorý po ôsmykrát zverejnila spoločnosť Deloitte. Zastúpenie slovenských firiem sa v rebríčku znížilo na 28 z 29.

Pozíciu slovenského lídra si s tržbami viac ako 6,5 mld. eur udržal výrobca automobilov Volkswagen Slovakia, ktorý v rebríčku obsadil 14. miesto. Nasledoval Slovnaft na 22. pozícii s tržbami prevyšujúcimi 4,7 mld. eur a Kia Motors Slovakia, ktorá postúpila na 25. miesto, pričom v sledovanom období firma evidoval tržby takmer 4,5 mld. eur.

Zdroj:  Deloitte Slovensko

„Napriek úvodným známkam hospodárskeho oživenia nebol rok 2013 pre krajiny strednej Európy ľahký. Iba dve z piatich najväčších ekonomík, maďarská a rumunská, dokázali rásť rýchlejšie ako v roku 2012. Situácia v ďalších troch krajinách, v Poľsku, Česku a na Ukrajine, sa výrazne nezmenila v porovnaní s rokom 2012,“ vysvetlil prezident spoločnosti Deloitte Slovensko Vladimír Masár.

Zdroj:  Deloitte Slovensko

Nestabilná situácia na Ukrajine a nedávne hospodárske sankcie môžu podľa neho prispieť k zhoršeniu ekonomickej situácie v regióne a k ďalšiemu spomaleniu vývoja najväčších spoločností v strednej Európe. „Výsledky spoločností za prvý štvrťrok tohto roka naznačujú, že sa situácia vo všetkých odvetviach zhoršuje, príjmy podnikov poklesli v priemere o 3,1 %, kým v prvom štvrťroku minulého roka to bolo len o pol percenta. Môžeme tak hovoriť o negatívnom trende v regióne,“ priblížil Masár. 

Celkové tržby všetkých spoločností z rebríčka Top 500 dosiahli 712 mld. eur, čo predstavuje medziročný pokles o 0,4 %. Tento rok zaznamenala pokles tržieb podľa zverejnených informácií takmer polovica z 500 najväčších spoločností. Výsledky štúdie poukazujú na nižší priemerný rast tržieb ako v predchádzajúcom roku vo všetkých krajinách regiónu.

Najväčšie zastúpenie v rebríčku má už dlhoročne Poľsko, až 161 firiem, za ním nasleduje ČR so 79 spoločnosťami a Maďarsko so 63 firmami. Na popredných miestach nastali len malé zmeny. Poľský PKN Orlen, maďarský MOL a česká Škoda Auto si aj naďalej držia prvé tri miesta. Ukrajinská spoločnosť DTEK, ktorá v roku 2012 postúpila na 7. priečku z 32. miesta, pokračovala v raste a skončila na piatom mieste. 

Slovenským firmám sa do TOP 10 preraziť nepodarilo 

Slovenským spoločnostiam sa nepodarilo preraziť medzi desať najväčších spoločností v strednej a východnej Európe ani podľa rebríčka Coface CEE TOP 500. Ako informovala pred časom spoločnosť Coface, najúspešnejšou slovenskou firmou bol Volkswagen, ktorý skončil na jedenástom mieste. Do rebríčka sa dostalo celkovo 31 spoločností zo Slovenska, čo predstavuje o dve menej než vlani. „Spomedzi stredoeurópskych krajín si týmto výsledkom Slovensko obhájilo šieste miesto v rebríčku,“ uviedla country manažérka Coface Slovensko Lucia Dobos. 

V trojke najlepších slovenských firiem sa umiestnil aj Slovnaft, ktorý skončil s obratom 4,68 miliárd eur na 16. mieste. Na 18. priečke sa umiestnila automobilka Kia Motors Slovakia s obratom 4,44 mld. eur. Celkový obrat 31 slovenských firiem zastúpených v rebríčku je 43,3 miliardy eur, ktoré dosiahli spolu zisk za vlaňajšok 1,8 miliardy eur. „V porovnaní s minulým rokom sa obrat najväčších spoločností na Slovensku znížil o 0,9 % a profit dokonca výraznejšie, takmer o 30 %. Dôvodom takéhoto poklesu je pokles dopytu v Európskej únii,“ dodala Dobos. 

Rebríček CE Top 500 najväčších spoločností strednej Európy, ktorý zverejnila firma Deloitte, obsahuje údaje o firmách z 19 krajín regiónu. Vyhodnotenie vychádza z výnosov, ktoré vykázal konkrétny právny subjekt pôsobiaci v strednej a juhovýchodnej Európe. V prípadoch, keď neboli k dispozícii výnosy za fiškálny rok 2013, analytici použili výnosy vykázané za rok 2012. Spoločnosť Deloitte získavala informácie prostredníctvom osobného kontaktu s jednotlivými firmami, z verejne dostupných databáz, odhadov vychádzajúcich z porovnania s výsledkami predchádzajúcich období a z vlastného prieskumu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X