Túžite po povýšení? Tu sú 3 možné dôvody, prečo ste zatiaľ neuspeli
Máte pocit, že každý vo vašom okolí je úspešnejší a dostáva sa mu väčšieho ocenenia, ako vám? Pocit nespokojnosti, ktorý pramení z neúspešného profesionálneho života, môže byť skutočne frustrujúci a nie je žiaduci pre žiadnu zo zainteresovaných strán.
Ak sa nachádzate v podobnej situácii, chyba môže byť aj na vašej strane. V prípade, že uvažujete o povýšení, ubezpečte sa, že nerobíte tri nasledujúce veci.
Nie ste proaktívni
Bez ohľadu na pozíciu, na ktorej aktuálne pracujete, každý krok vpred si vyžaduje aj niečo viac z vašej strany. Len samotná práca na zverených úlohách nestačí. Mali by ste sa vzdelávať o naučiť sa nové veci o sektore, v ktorom pôsobíte. Ak chcete byť prínosom pre vášho zamestnávateľa v podobe vyššej kariérnej úrovne, aj vy musíte priniesť viac. Ukážte svojmu manažérovi, že poznáte nové trendy, ktoré pomôžu vašej spoločnosti. Ochota preskúmať neprebádané oblasti vo forme nových výziev, je ďalším z faktorov, ktorý vám môže pomôcť na ceste za vyššou pracovnou pozíciou.
Nepôsobíte sebavedome
V korporátnom prostredí často dochádza k situáciám, kedy sú povýšení jednotlivci, ktorí majú menej skúseností v porovnaní s inými ich kolegami. Za touto voľbou príslušného manažéra môže byť aj fakt, že títo jedinci prejavili viac ochoty podstupovať nové výzvy a ukázali tým viac sebavedomia. Len malá zmena vášho postoja či garderóby môže urobiť veľa. Človek, ktorý pozná svoju hodnotu, sa nenechá pošliapať. Tento proces však v žiadnom prípade nemusí byť násilný. Postupne odhaľujte na správnych miestach svoje prednosti. Aj načasovanie býva v týchto prípadoch dôležité. Ako sa vravieva, šťastie praje pripraveným a v správnej chvíli si nájde aj vás.
Nepožiadali ste o povýšenie
Jedným z najčastejších problémov mnohých ľudí je, že očakávajú povýšenie. Inak povedané, čakajú na to, kým si ich niekto z kompetentných všimne a stane sa zázrak. Možno, že niekedy sa aj naozaj stane, no väčšinou musia zamestnanci ukázať svoj záujem, že sa chcú niekam posunúť. Existuje množstvo spoločností s korporátnou politikou, ktorej jedným z pilierov je výchova vlastných ľudí. Tieto firmy tak priamo či nepriamo podporujú rast a kariérny postup svojich pracovníkov. No, bez vlastnej iniciatívy to väčšinou aj tak nejde.
Niektorí ľudia sa tiež boja ukázať svoje ambície. Myslia si, že sa to nepatrí, alebo že sa ich potom bude báť ich nadriadený manažér. V zdravom korporátnom prostredí sú však takéto situácie nepravdepodobné. Manažér, ktorý sa bojí ambícií svojich podriadených, nie je dobrým riadiacim pracovníkom. Ak to nepochopia ľudia, ktorí ho zamestnávajú, je to signál pre vás, že sa treba posunúť iným smerom. No, v žiadnom prípade to neznamená, že máte skrývať svoje ambície. Pýtajte si viac zodpovednosti aj viac peňazí a ponúknite za to relevatnú protihodnotu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.