Ubytovacie zariadenia na Slovensku zápasia s nízkou vyťaženosťou, ktorá sa počas prvých troch štvrťrokov roka 2012 pohybovala na úrovni 28 %. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovala UniCredit Bank Slovakia.
Slovensko sa tak zaradilo na spodok rebríčka využitia ubytovacích kapacít v krajinách EÚ.
Cestovnému ruchu nepomohlo ani euro
Horšie sa umiestnilo už len Rumunsko a Luxembursko. Naopak, najlepšie sú na tom krajiny ako Cyprus (63%), Malta (59%) a Španielsko (55%), ale aj Francúzsko (50%), Veľká Británia (49%) a Rakúsko (47%). „Prebytkom ubytovacích kapacít trpia vo všeobecnosti najmä nové členské krajiny strednej a východnej Európy, ktoré s výnimkou Estónska a Slovinska nájdeme zoradené na konci rebríčka,“ uvádza analýza UniCreditu.
Ponuka lôžok v ubytovacích zariadeniach na Slovensku podľa analytikov UniCredit Bank v poslednej dekáde postupne rástla. V roku 2011 ich mali ubytovacie zariadenia o 17 % viac než v roku 2000. Najviac ich počas spomínaného obdobia pribudlo v hoteloch (70 %), zatiaľ čo v ostatných zariadeniach, ako sú kempy, ich počet klesol o 7 %. „Dopyt po ubytovacích zariadeniach nerástol, respektíve krátkodobý nárast si slovenský turizmus nedokázal dlhodobejšie udržať,“ uvádza UniCredit Bank.
Situácii v cestovnom ruchu podľa UniCredit Bank nepomohlo ani prijatie eura, keďže pre oslabenie mien okolitých krajín dovolenka na Slovensku pre ich obyvateľov zdražela. Nízka vyťaženosť sa mohla podpísať aj pod finančné zdravie ubytovacích zariadení. Z analýzy vyplýva, že v roku 2011 sa ubytovacie a stravovacie zariadenia ocitli v červených číslach na úrovni 3,9 mil. eur, v prvých troch štvrťrokoch minulého roka sa im však podaril návrat k zisku v celkovej sume 12,5 mil. eur.
Napriek tomu miera zlyhaných úverov v sektore ostáva podľa UniCredit Bank na relatívne vysokých úrovniach. V prvej polovici minulého roka z každého eura, ktoré banky požičali ubytovacím zariadeniam, nebolo riadne splácaných viac ako 50 centov. V závere minulého roka sa miera zlyhaných úverov v sektore ale zlepšila, keď v novembri bolo nesplácaných z každého eura približne 30 centov,“ uvádza analýza. Ubytovacie zariadenia tak po firmách v sektore právnych a účtovníckych služieb vykazujú druhú najvyššiu mieru zlyhaných úverov v slovenskom bankovom sektore.