Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ubytovacie zariadenia na Slovensku sú vyťažené len na 28 %

Ubytovacie zariadenia na Slovensku sú vyťažené len na 28 %
27. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ubytovacie zariadenia na Slovensku zápasia s nízkou vyťaženosťou, ktorá sa počas prvých troch štvrťrokov roka 2012 pohybovala na úrovni 28 %. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovala UniCredit Bank Slovakia.

 
Slovensko sa tak zaradilo na spodok rebríčka využitia ubytovacích kapacít v krajinách EÚ.
 

Cestovnému ruchu nepomohlo ani euro

Horšie sa umiestnilo už len Rumunsko a Luxembursko. Naopak, najlepšie sú na tom krajiny ako Cyprus (63%), Malta (59%) a Španielsko (55%), ale aj Francúzsko (50%), Veľká Británia (49%) a Rakúsko (47%). „Prebytkom ubytovacích kapacít trpia vo všeobecnosti najmä nové členské krajiny strednej a východnej Európy, ktoré s výnimkou Estónska a Slovinska nájdeme zoradené na konci rebríčka,“ uvádza analýza UniCreditu.
 
 
Ponuka lôžok v ubytovacích zariadeniach na Slovensku podľa analytikov UniCredit Bank v poslednej dekáde postupne rástla. V roku 2011 ich mali ubytovacie zariadenia o 17 % viac než v roku 2000. Najviac ich počas spomínaného obdobia pribudlo v hoteloch (70 %), zatiaľ čo v ostatných zariadeniach, ako sú kempy, ich počet klesol o 7 %. „Dopyt po ubytovacích zariadeniach nerástol, respektíve krátkodobý nárast si slovenský turizmus nedokázal dlhodobejšie udržať,“ uvádza UniCredit Bank. 
 
Situácii v cestovnom ruchu podľa UniCredit Bank nepomohlo ani prijatie eura, keďže pre oslabenie mien okolitých krajín dovolenka na Slovensku pre ich obyvateľov zdražela. Nízka vyťaženosť sa mohla podpísať aj pod finančné zdravie ubytovacích zariadení. Z analýzy vyplýva, že v roku 2011 sa ubytovacie a stravovacie zariadenia ocitli v červených číslach na úrovni 3,9 mil. eur, v prvých troch štvrťrokoch minulého roka sa im však podaril návrat k zisku v celkovej sume 12,5 mil. eur. 
 
Napriek tomu miera zlyhaných úverov v sektore ostáva podľa UniCredit Bank na relatívne vysokých úrovniach. V prvej polovici minulého roka z každého eura, ktoré banky požičali ubytovacím zariadeniam, nebolo riadne splácaných viac ako 50 centov. V závere minulého roka sa miera zlyhaných úverov v sektore ale zlepšila, keď v novembri bolo nesplácaných z každého eura približne 30 centov,“ uvádza analýza. Ubytovacie zariadenia tak po firmách v sektore právnych a účtovníckych služieb vykazujú druhú najvyššiu mieru zlyhaných úverov v slovenskom bankovom sektore.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X