Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako správne účtovať  DPH  v  podvojnom  účtovníctve v roku 2021? Zistite ako účtovať cezhraničné plnenie

účtovanie DPH
účtovanie DPH Foto: Getty Images
11. marca 2021 Autor Ing. Ján MintálZdroj podnikam.sk Tlačiť

V kontexte zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) vyplývajú v zásade dve skutočnosti, ktoré sa týkajú jednotlivých zdaniteľných obchodov, a to vznik daňovej povinnosti a vznik práva na odpočítanie dane, samozrejme, vo výške ustanovenej zákonom o DPH. Deň vzniku práva na odpočítanie dane a daňovej povinnosti je z hľadiska účtovných predpisov dňom uskutočnenia účtovného prípadu. Základné princípy účtovania DPH sa realizujú v zmysle ustanovenia § 52 ods. 4 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej iba „postupy účtovania v PÚ“).

V zmysle spomínaného ustanovenia sa nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty sa účtuje na ťarchu účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty. V prospech účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty sa účtuje daňová povinnosť účtovnej jednotky z dane z pridanej hodnoty. Na účte 343 – Daň z pridanej hodnoty sa účtuje tiež o doklade o oprave základu dane z pridanej hodnoty pri znížení a zvýšení daňovej povinnosti z dane z pridanej hodnoty.

Pri prijatí služby, pri ktorej nevzniká nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty podľa zákona o DPH, sa daň z pridanej hodnoty účtuje v prospech príslušného účtu záväzkov so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu vecne príslušného účtu nákladov.

Preddavky a účtovanie o DPH

Problematika DPH v súvislosti s preddavkami úzko súvisí s ustanovením § 19 ods. 4 zákona o DPH, v zmysle ktorého, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby. Postupy účtovania však problematiku účtovania DPH v súvislosti so vznikom daňovej povinnosti z prijatého preddavku osobitne neobsahujú. To znamená, že je potrebné implementovať základné princípy účtovania DPH ustanovené prostredníctvom § 52 ods. 4 Postupov účtovania PÚ. Účtovať je tak potrebné o vzniku daňovej povinnosti z titulu prijatia platby, pričom účtovný zápis sa vykoná na základe interného účtovného dokladu.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Cezhraničné plnenia a účtovanie DPH
  • Ostatné prípady účtovania DPH
  • Praktické príklady

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

dphknow-howknowhowpodvojné účtovníctvoPrémiový obsahrok 2021účtovanie dph

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

11oct8:30Nastavenie zmluvných vzťahov IT spoločnosti s programátormi a zákazníkmi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11oct8:30Zamestnávanie a živnostníci - ako postupovať legálne a v medziach zákona8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

11oct8:30Nastavenie zmluvných vzťahov IT spoločnosti s programátormi a zákazníkmi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X