Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Úloha daňových poradcov pri daňovej optimalizácií príjmov podnikateľa a firmy

SITA
17. decembra 2010 Tlačiť

Obchodná spoločnosť, alebo aj samostatne zárobkovo činná osoba majú pri zvládnutí povinností súvisiacich s vedením účtovnej, mzdovej a všeobecne ekonomickej agendy viac možností. Môžu sa rozhodnúť vykonávať tieto činnosti vo vlastnej réžii, alebo môžu využiť služby externého účtovníka. V obidvoch prípadoch majú na overenie správnosti (vypracovanie komplet účtovnej závierky a daňového priznania) možnosť využiť služby externého daňového poradcu. Aká je úloha externého daňového poradcu? Aké služby a v akých cenách poskytuje?

 

Schopný daňový poradca vám pomôže využiť rôzne oslobodenia príjmov, odpočty, úľavy a odpočítateľné položky tak, aby ste znížili svoj daňový základ na minimum. To ale zďaleka nie je všetko.

 

Takisto sa postará o daňové priznanie a vedenie účtovníctva, zastúpi vás pri rokovaniach s finančným úradom alebo upozorní na postupy, ktoré sú v rozpore so zákonom. To všetko samozrejme v rámci platnej legislatívy. Odporučí vám optimálnu stratégiu, dohliadne na vaše práva a ešte vás ochráni pred prípadnými sankciami.

 

Na rozdiel od účtovníka je daňový poradca navyše zodpovedný za svoju prácu a výpočet dane. Práca daňového poradcu má viacero podôb. Tá asi najznámejšia je spojená s prípravou daňového priznania. Klient dodá poradcovi všetky účtovné doklady, ktoré počas zdaňovacieho obdobia nazbieral a daňový poradca mu na ich základe vytvorí daňové priznanie. To môže robiť buď priebežne počas zdaňovacieho obdobia (vtedy mu vedie celé účtovníctvo) alebo po jeho ukončení.

 

Previerka výpočtov daňovej povinnosti

Ďalšou formou daňového poradenstva je previerka výpočtov daňovej povinnosti. Klient dodá svojmu poradcovi vlastný návrh výpočtu daňovej povinnosti a on sa potom zameria na kontrolu, najmä na rizikové a objemné položky, ktoré by mohol spochybniť daňový úrad.  Na základe vyššie uvedeného môžeme formy externého daňového poradenstva rozdeliť nasledovne:

 

 • Jednorazové daňové poradenstvo
 • Dlhodobé daňové poradenstvo
 • Daňový outsourcing – celoročné služby harmonizácie účtovníctva a kontroly správnosti vykazovaného daňového základu (tzv. daňový audit), vypracovanie priznaní k daniam
 • Vypracovanie daňových priznaní k dani z príjmov, DPH a k ostatným druhom daní

 

Cena versus kvalita daňových poradcov

Rozdiel medzi certifikovaným daňovým poradcom a poradcom pracujúcim bez licencie sa začína pri cene za službu. Končí sa však pri ručení za odvedenú prácu, keďže certifikovaní poradcovia za svoju prácu ručia v plnej miere. Licenciu získa daňový poradca po zložení skúšok spôsobilosti, ktoré organizuje Akadémia daňových poradcov. Tá je dcérskou spoločnosťou Slovenskej komory daňových poradcov, profesijného združenia združujúceho všetkých certifikovaných daňových poradcov na Slovensku.

 

Zákon, ktorý upravuje postavenie daňových poradcov, hovorí, že „daňový poradca vykonáva daňové poradenstvo na základe uzatvorenej zmluvy s klientom“. Zmluva určuje jeho zodpovednosť za vedenie účtovníctva, ako aj poradenstvo v daňových otázkach. Podľa zákona totiž každý certifikovaný poradca „zodpovedá klientovi za škodu, ktorú mu spôsobil v súvislosti s poskytovaním daňového poradenstva“. Keďže však často ide o veľké sumy, „daňový poradca je povinný pred začiatkom činnosti uzavrieť zmluvu o poistení zodpovednosti za škodu“, čo tiež zvyšuje cenu jeho práce. Po celý čas trvania zmluvného vzťahu, ako aj po jeho uplynutí, je daňový poradca viazaný mlčanlivosťou, okrem prípadov, ktoré by mohli viesť k trestným činom.

 

Cena za daňové poradenstvo

Cena za daňové poradenstvo je rôzna. Ovplyvní ju napríklad množstvo spracovaných účtovných dokladov či typ účtovníctva. Bližšie informácie o cenách vám však dokážu poskytnúť až jednotliví daňoví poradcovia alebo poradenské firmy. Často sa dá stretnúť s formuláciou, že „cena za služby sa upraví po vzájomnej dohode“. Rozdiel medzi necertifikovaným a certifikovaným účtovníkom sa však pohybuje v desiatkach euro za rok.

 

 • Priemerná cena za hodinu účtovného poradenstva sa pohybuje cca od 10 do 30 €.
 • Priemerná cena za hodinu daňového poradenstva sa pohybuje cca od 20 do 50 €.
 • Priemerná cena daňového poradcu za spracovanie daňového priznania z údajov vychádzajúcich z účtovníctva je zhruba v rozpätí od 20 do 330 €.

 

Medzi najviac využívané služby daňových poradcov patria:

 

 • daňové plánovanie a optimalizácia základu dane v zmysle platnej legislatívy
 • spracovanie alebo kontrola vypracovaných daňových priznaní
 • odborné konzultácie ku všetkým druhom daní
 • aplikácia medzinárodných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia
 • informácie o aktuálnych legislatívnych zmenách v daňovej oblasti
 • odborné stanoviská na posúdenie daňových aspektov významných hospodárskych operácií
 • zastupovanie klienta pred správcom dane pri daňovom konaní (registrácie, podanie žiadostí, pomoc pri obhajobe pri daňovej kontrole a pod.)

 

V prípade, že sa rozhodnete využiť služby daňového poradcu, v kombinácii s interným alebo externým účtovníkom, budú vaše účtovníctvo a výpočet základu dane kontrolovať dvaja odborníci. Je potrebné sa však pripraviť na to, že nič nie je zadarmo a na základe informácií od daňového poradcu častokrát stojí za prepočet náklad vynaložený na daňového poradcu v porovnaní s finančnými prostriedkami ušetrenými na daniach. V prípade väčších spoločností je však spolupráca daňového poradcu, účtovníka a možno ešte aj audítora priam nevyhnutnosťou. S daňovým poradcom je určite lepšie sa dohodnúť vopred, lebo je možné, že v čase podávania daňových priznaní nemusíte uspieť kvôli ich časovej zaneprázdnenosti.jl

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X