Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Úroky v roku 2022 – aký je ich vplyv na základ dane?

úroky
úroky foto: Thinkstock
15. novembra 2021 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Úrok je jedným z najdôležitejších finančných pojmov. Zjednodušene predstavuje cenu požičaných peňazí. Na jednej strane vždy vystupuje ten, kto peniaze požičiava (veriteľ) a na strane druhej ten, čo si požičiava (dlžník). Pre veriteľa sú úroky príjmom, pre dlžníka naopak nákladom. To, či nákladové úroky môžu byť aj daňovo uznaným výdavkom, závisí od viacerých faktorov.

Pre rok 2022 nenastávajú v oblasti úrokov žiadne zmeny.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Spriaznená alebo nezávislá osoba
  • Úroky pri úvere na obstaranie majetku
  • Na koho sa pravidlá nízkej kapitalizácie nevzťahujú
  • Pravidlá transferového oceňovania
  • Úroky z prijatých a poskytnutých úverov medzi nezávislými osobami
  • Praktický príklad

Spriaznená alebo nezávislá osoba

Pri úrokoch a ich daňovom posúdení je najdôležitejším faktom, či sú dve zmluvné strany závislé osoby podľa zákona o dani z príjmov. Ak je totiž pôžička dohodnutá medzi závislými osobami, úrokový náklad nemusí byť vždy daňovo uznaný.

Za všetko môžu tzv. pravidlá nízkej kapitalizácie, ktoré sú obsiahnuté v § 21 a zákona o dani z príjmov. Od 1.1.2015 sa tieto pravidlá vzťahujú na daňovníka – právnickú osobu (dlžníka) účtujúcu v ústave podvojného účtovníctva alebo podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo, ktorý je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou  alebo daňovníkom s obmedzenou daňovou  povinnosťou so stálou prevádzkarňou na území SR. Pri poskytnutí  pôžičky alebo úveru závislou osobou, dlžník  zahrnie do daňových výdavkov  úroky a súvisiace náklady  na prijaté úvery a pôžičky maximálne do výšky 25 % ukazovateľa EBIDTA.

Ukazovateľ EBIDTA sa vypočíta z výsledku hospodárenia za príslušné zdaňovacie obdobie (ktorého súčasťou sú aj úroky a súvisiace náklady na prijaté úvery  a pôžičky), ku ktorému sa pripočítajú účtovné odpisy (účet 551) a náklady na prijaté úvery a pôžičky (účet 562), z výslednej sumy sa vypočíta 25 %.  Tie náklady na prijaté úvery  a pôžičky od závislých osôb, ktoré prekročia 25 % ukazovateľa EBIDTA sú nedaňovým výdavkom podľa § 21a zákona o dani z príjmov.

Príklad

Obchodná spoločnosť dosiahla za rok 2022 výsledok hospodárenia  zisk vo výške 3 820 €, účtovné odpisy na účte 551 vo výške 20 000 €, náklady na účte 562  vo výške 30 000 €, úroky a súvisiace náklady spojené s pôžičkou od tuzemskej závislej osoby zaúčtovala vo výške 16 000 €. Výpočet ukazovateľa EBIDTA= 3 820+20 000+30 000=53 820 €*25%=13 455 €. Suma 2 545 € (16 000-13 455) je nedaňovým výdavkom na r. 130 (a súčasne r.13 tabuľky A) tlačiva daňového priznania právnických osôb za rok 2022.

POZOR

Do ukazovateľa nízkej kapitalizácie sa započítavajú aj ďalšie súvisiace výdavky, ktoré sú s pôžičkou spojené.

Úroky pri úvere na obstaranie majetku

Pri tých úveroch, ktoré slúžia na obstaranie odpisovaného majetku je postup zahrňovania úrokov odlišný. V prípade, že sa takéto úroky zahŕňajú do obstarávacej ceny majetku, do výpočtu EBITDA pre účely nízkej kapitalizácie sa nezahŕňajú. Teda úroky, ktoré budú na základe rozhodnutia účtovnej jednotky účtované na účet 042 sa do stavu úverov a pôžičiek pre účely nízkej kapitalizácie nezapočítajú.

Na koho sa pravidlá nízkej kapitalizácie nevzťahujú

V § 21a sú takisto vymenované výnimky, u ktorých sa povinnosť sledovať výšku nákladových úrokov neuplatňuje. Patria sem:

– banky a pobočky zahraničnej banky

– poisťovne

– zaisťovne

– subjekty podľa osobitného predpisu (napr. dôchodcovské správcovské spoločnosti, doplnkové dôchodkové spoločnosti, obchodníci s cennými papiermi, finanční agenti  a finanční poradcovia, subjekty kolektívneho investovania, správcovská spoločnosť )

– lízingové spoločnosti.

POZOR

Pravidlá nízkej kapitalizácie sa uplatňujú aj v prípade, ak veriteľom je fyzická osoba – konateľ spoločnosti. Osoba veriteľa je definovaná ako  závislá osoba – daňovník  s neobmedzenou daňovou povinnosťou alebo daňovník s obmedzenou daňovou  povinnosťou so stálou prevádzkarňou na území SR, teda veriteľom môže byť aj fyzická aj právnická závislá osoba.

Pravidlá transferového oceňovania

Jednou z najnepríjemnejších starostí daňovníkov je povinnosť viesť k poskytnutým alebo prijatým pôžičkám medzi závislými osobami aj transferovú dokumentáciu. Tá by mala preukázať, že úroky zaúčtované a vyplatené medzi spriaznenými osobami sú aspoň približne v trhovej výške. To znamená, že rovnakú výšku úveru za približne rovnakých podmienok by poskytla aj nezávislá organizácia.

K výške úroku je vhodné mať dostatočnú podpornú dokumentáciu, ktorá odzrkadľuje trhovú výšku úrokov. V dokumentácii k transferovým cenám je vhodné mať zdokumentovanú výšku úrokov na základe objektívnych kritérií, napríklad poskytnutá pôžička bankou za porovnateľných podmienok.

Úroky z prijatých a poskytnutých úverov medzi nezávislými osobami

V prípade, ak si spoločnosť vezme podnikateľský úver z banky a financovanie súvisí s podnikateľskou činnosťou, náklady vo forme úrokov sú plne uznateľnými daňovými výdavkami. V prípade, ak si banka úroky strháva priamo z úverového účtu, účtovanie prebieha nasledovným spôsobom:

MD – 562 – Úroky

D – 221 – Bankové účty

Podobne je to aj pri poskytnutých úveroch a pôžičkách nezávislým osobám. Úrokový výnos je zdaniteľným príjmom a účtovanie prebieha nasledovným spôsobom:

MD – 221 – Bankové účty

D – 662 – Úroky

Záver

Momentálne platí stav, že daňovú uznateľnosť úrokov musíme skúmať len pri závislých osobách. Horšou správou je, že z iniciatívy Európskej komisie sa navrhuje uplatňovať pravidlá nízkej kapitalizácie na všetky úroky – teda aj také, ktoré nie sú vyplácané závislým osobám. V zákone o dani z príjmov sa však táto diskutovaná zmena zatiaľ neprejavila a tak sa pravidlá nízkej kapitalizácie budú uplatňovať aj v roku 2022 len na závislé osoby.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dane s.r.o.dane SZČOknow-howknowhowPrémiový obsahrok 2022úrokové sadzby

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X