Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Úvery obyvateľstvu by mali rásť aj v tomto roku

Retailové úvery by mali podľa odhadov rásť aj v tomto roku
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
12. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Očakávané zrýchlenie hospodárskeho rastu v tomto roku a reálny rast miezd prinesie podľa Sberbank pokračovanie dopytu po financovaní, najmä v oblasti bývania.

Tatra banka očakáva aj oživenie firemných úverov

Úverovanie obyvateľstva by malo podľa analytikov rásť aj v tomto roku. Úrokové sadzby by sa mali podľa UniCredit Bank postupne odrážať od dna, čo súvisí s očakávaným ekonomickým rastom a odznievaním dlhovej krízy v eurozóne. Na dlhších splatnostiach sa tento jav už podľa vyjadrení UniCreditu začína prejavovať. Podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej by stav úverov pre retailových klientov mohol na konci roka 2014 atakovať 21 mld. eur a medziročne tak vzrásť o zhruba 8 až 9 %.
 

 
Rast úverov domácnostiam je na Slovensku v ostatných rokoch podľa VÚB banky pomerne dosť stabilný. „Nič momentálne nenaznačuje tomu, že by sa tento trend v tomto roku mal zvrátiť,“ povedal analytik VÚB Andrej Arady. Stabilizácia pracovného trhu by mala podľa neho zvýšiť ochotu a možnosti domácnosti k väčším nákupom financovaným cez spotrebný úver. Priaznivé sadzby na hypotékach a ceny nehnuteľnosti zvyšujú podľa Aradyho na Slovensku dostupnosť bývania, ktorá je podľa odhadov VÚB najvyššia od roku 2005. „Očakávame, že domácnosti budú túto priaznivú situáciu v tomto roku naďalej využívať,“ dodal Arady. 
 
Očakávané zrýchlenie hospodárskeho rastu v tomto roku a reálny rast miezd prinesie podľa Sberbank pokračovanie dopytu po financovaní, najmä v oblasti bývania, kde banka predpokladá rast okolo 10 %. „O niečo nižším tempom by mali rásť bankami poskytované spotrebné úvery, zhruba 8 %,“ uviedla Sberbank. Podľa hlavného ekonóma ČSOB Mareka Gábriša, dynamika rastu môže mierne spomaliť, ale pokojne môže v niektorých mesiacoch prekračovať aj naďalej dvojciferné hodnoty, najmä v prípade spotrebných úverov. 
 

 
Úroveň zadlženia slovenských domácností je podľa Slovenskej sporiteľne na európske pomery stále pomerne nízka. Ku koncu roka 2012 bol podiel retailových úverov na hrubom domácom produkte (HDP) na Slovensku 26 % HDP, v eurozóne 55 % HDP. „Na Slovensku ale rastú retailové úvery rýchlejšie ako v eurozóne. Kým na Slovensku rástli ku koncu októbra 2013 retailové úvery tempom 9 % medziročne, v eurozóne dokonca mierne klesli o 0,2 %,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž. 
 

 
Segment retailu sa dostal podľa Gábriša do centra pozornosti bánk, keďže úvery podnikom skôr klesali. Tatra banka však očakáva oživenie firemných úverov. „V porovnaní s rokom 2013 očakávame aj oživenie úverov firmám, ktoré však budú pravdepodobne rásť iba nízkym, jednociferným tempom,“ povedal hlavný ekonóm Tatra banky Róbert Prega.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X