Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V sporovlivosti vedú podnikatelia a dôchodcovia

V sporovlivosti vedú podnikatelia a dôchodcovia
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
2. mája 2014 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť

Takmer 70 % živnostníkov by v prípade výpadku svojho hlavného zdroja príjmov boli schopní pokryť svoje životné náklady až 3 mesiace.

Muži dlžia väčšiu finančnú čiastku ako ženy

Aj napriek tomu, že seniori vnímajú svoju finančnú situáciu ako nepriaznivú a svoj dôchodok ako nedostatočný, dokážu zo svojich príjmov ušetriť. Ako vyplýva z výsledkov výskumu spoločnosti FOCUS, ktorý si nechala vypracovať spoločnosť KRUK, takmer 30 % seniorov má finančnú rezervu na viac ako tri mesiace a 35 % seniorov na dva až tri mesiace. 
 
Dôchodcovia tak patria z hľadiska sociálnych skupín k najsporivejším ľuďom. Podobne na tom sú podnikatelia: takmer 70 % živnostníkov by v prípade výpadku svojho hlavného zdroja príjmov boli schopní pokryť svoje životné náklady až 3 mesiace. 
 

 
Pomerne veľkú disciplínu dôchodcov v oblasti financií potvrdzuje okrem sporovlivosti tiež ich nízka zadlženosť, ktorá je podľa údajov spoločnosti KRUK vo výške 7,27 %. Z hľadiska pohlavia dlžia viac ženy (11,01 %), než muži (4,54 %), muži však priemerne dlžia väčšiu finančnú čiastku (2 098 eur), než ženy (1 397 eur). Priemerný dlh slovenského seniora sa pohybuje vo výške 1 649 eur. 
 

Slabinou dôchodcov je dôverčivosť

Aj pri nízkej zadlženosti a slabšej orientácii vo finančných produktoch (takmer 60 % dôchodcov tvrdí, že sa orientujú v ponuke finančných inštitúcií) predstavujú seniori rizikovú skupinu. Napriek tomu, že seniori sledujú aktuálne dianie a snažia sa udržať o financiách prehľad, sú zároveň obľúbenou cieľovou skupinou najrôznejších viac či menej serióznych obchodníkov. Neodôvodnená dôverčivosť voči mladším a dynamickým ľuďom sa v mnohých prípadoch stáva seniorom osudnou. 
 

 
„Dôležitú úlohu hrá v živote seniorov rodina. Zo strany potomkov by smerom k rodičom a starým rodičom mali plynúť informácie o najrôznejších nástrahách, ktoré na nich môžu číhať v podobe nekalých predajcov či podvodných zmlúv,“ hovorí Veronika Kuřinová zo spoločnosti KRUK. 
 

Pomôcť môže zostavenie plánu finančného hospodárenia

Do slabšej pozície dostáva seniorov tiež ich obmedzené finančné prostriedky a závislosť na jedinom zdroji príjmov, starobnom dôchodku. Výdavky na bývanie, stravu a zdravotnú starostlivosť pritom neustále rastú, zatiaľ čo príjmy do domáceho rozpočtu sa zvyšujú len nepatrne, skôr stagnujú. Vytvorené rezervy sa tak môžu zmenšovať.
 

 
Je preto dobré mať prehľad o príjmoch a výdavkoch. Pomôcť môže zostavenie plánu finančného hospodárenia, ktorý dokáže poskytnúť prehľad príjmov a výdavkov a môže pomôcť získať kontrolu nad finančnou situáciou a predísť vzniku a nahromadeniu dlhov či vzniku exekúcie. Vďaka vedeniu tohto prehľadu sa človek naučí stanoviť si priority výdavkov podľa ich dôležitosti a odhalí oblasti, v ktorých míňa najviac peňazí a kde môže ušetriť. Navyše pomáha získať zdroje pre pravidelné sporenie a zvládnuť nečakané výdavky.
 
Spoločnosť KRUK sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov. Spravuje pohľadávky bánk, poisťovní, telefónnych operátorov aj poskytovateľov energií na ďalších služieb. 
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

PodnikamPodnikám ako dôchodca

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X