Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

V uhrádzaní faktúr sme horší ako Rusi

V uhrádzaní faktúr sme dokonca horší ako Rus
Zdroj: European Payment Practices 2014
21. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Platobná disciplína je na Slovensku horšia ako celoeurópsky priemer

V platobnej disciplíne Slováci zaostávajú

Platobná disciplína je na Slovensku horšia ako celoeurópsky priemer. V uhrádzaní faktúr sme dokonca horší ako Rusi, či Maďari a pod priemerom sme aj v celom regióne východnej Európy.

Tvrdí to spoločnosť EOS na základe výsledkov jej štúdie European Payment Practices za rok 2014. Tá vychádzala z prieskumu TNS Infratest, ktorý oslovil 2 600 respondentov na riadiacich pozíciách v 12 európskych krajinách.

Slováci uhradili načas 71 % svojich pohľadávok

O niečo lepšie sú na tom spomínané Rusko a Maďarsko, v ktorých tento podiel predstavuje 74 %. V rámci sledovaných krajín v regióne východnej Európy, teda ešte Poľska, Rumunska, Bulharska a Grécka, dosiahol priemer uhradených faktúr načas 72 %.

V západnej Európe boli ešte disciplinovanejší, keď bolo načas splatených až 78 % pohľadávok. Celoeurópsky priemer tak podľa prieskumu dosiahol 75 %.

Vôbec najdôslednejší v platení sú Nemci s podielom 83 % a Francúzi s 80 %. Tieto údaje pritom zahŕňajú tak uhrádzanie faktúr medzi podnikmi navzájom ako aj platby spotrebiteľov.

Medzi dôvodmi neplatičov sú nezamestnanosť aj zábudlivosť

Najčastejším dôvodom pre neplnenie svojich záväzkov v spotrebiteľskom segmente bola na Slovensku podľa štúdie nezamestnanosť s podielom 35 %. Nasledoval momentálny výpadok peňažných prostriedkov a zábudlivosť s rovnakým podielom 33 %.

Pri vzťahoch medzi podnikmi navzájom bolo hlavnou príčinou neplatenia načas momentálny nedostatok finančných zdrojov, čo uviedlo až 45 % respondentov. Neuhradené platby od vlastných zákazníkov, teda druhotná platobná neschopnosť, bola dôvodom neuhradenia záväzkov v takmer tretine prípadov.

K téme

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prieskumy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

23oct6:30Ako môžem kontrolovať a monitorovať svojich zamestnancov6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Právo,žiadny

24oct6:30Zodpovednosť za škodu pri výkone verejnej moci6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Samospráva

28oct7:30Stavba - autorský, stavebný a technický dozor7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X