Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Väčšina podnikateľov čiernu listinu neplatičov DPH nevyužíva

Väčšina podnikateľov čiernu listinu neplatičov DPH nevyužíva
20. decembra 2013 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť

Tretina respondentov by uvítala výmaz z registra ihneď po uhradení nedoplatkov a ďalšia tretina by akceptovala výmaz do jedného mesiaca po uhradení daňových dlhov.

Podnikatelia považujú informácie z tohto registra za málo dôležité

Čiernu listinu neplatičov dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorú štát od februára zriadil s cieľom motivovať podnikateľov k plateniu DPH a umožniť im kontrolovať daňovú disciplínu svojich obchodných partnerov, využíva len jedna tretina podnikateľov. Vyplýva to z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), do ktorého sa zapojilo 145 podnikateľov. „Napriek relatívne nízkemu záujmu podnikateľov o informácie z čiernej listiny neplatičov DPH považujem tento portál za dôležitý, nakoľko predstavuje ďalší bezplatný zdroj informácií o obchodných partneroch,“ uviedol výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.
 

 
Čiernu listinu neplatičov DPH, ktorej oficiálny názov znie Zoznam platiteľov dane z pridanej hodnoty, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie DPH, 20 % podnikateľov podľa prieskumu nepozná vôbec, ďalších 47 % respondentov listinu pozná, no prakticky ho nevyužíva. Len 8 % podnikateľov s informáciami na portáli podľa prieskumu pracuje pravidelne. Ostatná štvrtina respondentov navštevuje portál len občas. 
 

 
Dôvodom nízkeho záujmu o čiernu listinu neplatičov DPH je podľa PAS skutočnosť, že podnikatelia v súvislosti s ich podnikateľskými aktivitami považujú informácie z tohto registra za málo dôležité. Pre podnikateľskú alianciu to v prieskume uviedlo až 66 % respondentov. Ďalších 15 % nevidí v predmetných informáciách dokonca žiadnu dôležitosť. Ako užitočnú vníma čiernu listinu neplatičov DPH len 18 % a ako veľmi užitočnú len 1 % respondentov. Napriek rezervovanému postoju podnikateľov k dôležitosti údajov takmer všetci uznávajú, že zverejnenie na čiernej listine poškodzuje dôveryhodnosť a meno firmy. Väčšina podnikateľov dokonca tvrdí, že zverejnenie v zozname neplatičov DPH má výrazne negatívny vplyv na kredibilitu firmy a v krajnom prípade až likvidačný vplyv. 
 
 
Podľa novely zákona o správe daní, ktorá nadobudla účinnosť od 1. januára 2014, bude možné neplatiča vymazať z čiernej listiny po dvanástich mesiacoch po uhradení nedoplatkov. Ročnú lehotu však podnikatelia v prieskume nepovažujú za adekvátnu. Tretina respondentov by uvítala výmaz z registra ihneď po uhradení nedoplatkov a ďalšia tretina by akceptovala výmaz do jedného mesiaca po uhradení daňových dlhov. Na opačnej strane stojí v prieskume 9 % podnikateľov, ktorí by uvítali trvalú evidenciu problematických vzťahov medzi podnikateľmi a štátom pri platení DPH, čo by umožnilo získavať z portálu ucelenú informáciu o daňovej disciplíne obchodných partnerov. 
 
 
Výkonný riaditeľ PAS Kičina však ako problém vníma skutočnosť, že jednotlivé inštitúcie, ktoré vyberajú dane, odvody a poplatky, si vedú osobitné registre neplatičov, ktoré nie sú prepojené. Ak si podnikateľ chce preveriť platobnú disciplínu obchodného partnera v daňovo-odvodovej oblasti, musí tak hľadať informácie na viacerých internetových stránkach. Komfortnejším riešením by bolo sústredenie takéhoto druhu informácií na jednom mieste, čo by mohlo pritiahnuť väčšiu pozornosť podnikateľov a tiež zvýšiť tlak na dodržiavanie platobných povinností podnikateľov voči štátnym inštitúciám.
 
 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X