Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vertikálne dohody, aká je proti nim ochrana?

Focused businessman is reading through  magnifying glass document
Thinkstock
2. novembra 2016 Zdroj Podnikam.sk/MG Tlačiť

Trhové prostredie môžu narúšať nielen dohody medzi priamymi konkurentmi, teda v horizontálnej rovine. Neprípustné sú aj vertikálne dohody. Sú to dohody medzi podnikateľmi, ktorí pôsobia na iných stupňoch distribučného reťazca. Najčastejšie ide o vzťah medzi dodávateľom a odberateľom.

Presné vymedzenie zakázaných dohôd stanovuje zákon o ochrane hospodárskej súťaže. Môže ísť o dohody o výhradnej distribúcii. Prípadne tiež dohody, ktorých uzatvorenie je podmienené prijatím ďalších záväzkov. Ich povaha podľa obchodných zvyklostí pritom priamo nesúvisí s predmetom samotných zmlúv.

Nie všetky vertikálne dohody sú v rozpore so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže. Či už preto, že ich dopad na príslušný trh je nevýznamný, alebo následné pozitívne efekty v konečnom dôsledku prevyšujú pôvodné negatíva.

Ako podať podnet

V prípade odôvodneného podozrenia, že zo strany podnikateľov dochádza k vertikálnej dohode obmedzujúcej súťaž, alebo, že orgány štátnej správy či samosprávy narúšajú svojou činnosťou trhové prostredie, je možné podať podnet na Protimonopolný úrad SR.

Na uľahčenie podávania podnetov týkajúcich sa podozrenia z vertikálnych dohôd obmedzujúcich súťaž pripravil úrad vzorový formulár. Možno ho vyplniť elektronicky, alebo stiahnuť z jeho internetovej stránky.

Úrad však upozorňuje, že nerieši individuálne spory jednotlivých spotrebiteľov. Všetky hodnotné informácie mu môžu pomôcť. Prípadne môžu byť použité pre získanie prehľadu o trhu a ďalšiu činnosť úradu.

Záväzky

Alternatívnou možnosťou k uloženiu pokuty v prípade vertikálnych dohôd je využitie inštitútu záväzkov. Podnikateľ môže podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže úradu navrhnúť záväzky, ktoré odstránia súťažný problém na trhu.

Úrad môže po posúdení navrhnutých záväzkov ukončiť začaté konanie rozhodnutím. Ním uloží podnikateľovi povinnosť plniť navrhnuté záväzky. V takomto prípade úrad v rozhodnutí nekonštatuje porušenie zákona. Priamo však zaväzuje dotyčného podnikateľa plniť konkrétne opatrenia, ktoré odstránia identifikovaný problém, ktorý vznikol na príslušnom trhu.

Urovnanie

Ďalšou možnosťou pre podnikateľa, ktorý sa previnil, je v prípade vertikálnych dohôd obmedzujúcich súťaž využitie inštitútu urovnania. Urovnanie umožňuje subjektu, ktorý porušil zákon o ochrane hospodárskej súťaže, získať istú úľavu v podobe zníženej pokuty. Môže dosiahnuť až jej polovičnú hodnotu v prípade, že sa vinník k porušeniu pravidiel dobrovoľne prizná. Zároveň prirodzene za takéto porušenie pravidiel preberie plnú zodpovednosť.

Užitočné linky

http://www.antimon.gov.sk/vertikalne-dohody/

Súvisiace články v seriáli "Ochranna podnikania"

Zobraziť všetky články v seriáli "Ochranna podnikania"

Témy

hospodárska súťažobranaPrémiový obsahvertikálna dohoda

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Bezpečnostný manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

15júl8:00Online certifikované štúdium: Certifikovaný projektový manažér8:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

15júl9:00WEBINÁR: Legislatívne zmeny v mzdovej učtárni v roku 20209:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

15júl9:00WEBINÁR: Legislatívne zmeny v mzdovej učtárni v roku 20209:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X