Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Viaczmenné prevádzky v nemocniciach narazili na odpor LOZ

Viaczmenné prevádzky v nemocniciach narazili na odpor LOZ
Ilustračné foto SITA
10. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Odborári považujú zmenu pracovného režimu, o ktorej môže rozhodnúť vedenie nemocnice bez potreby ich súhlasu, za nástroj zastrašovania zdravotníkov a ich zástupcov.

 
Opatreniu vyčítajú hneď niekoľko nedostatkov, medzi nimi najmä to, že neprihliada na nedostatok personálu.
 

Po zmenách by bol potrebný dvojnásobok lekárov

Odborári upozorňujú na to, že v dvoj či trojzmennej prevádzke je potrebných pre chod nemocnice výrazne viac atestovaných lekárov. Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský hovorí až o dvojnásobnom počte oproti súčasnému stavu. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva (MZ) pracuje v súčasnosti v nemocniciach 8000 lekárov, z toho približne polovica pôsobí vo fakultných a univerzitných nemocniciach.
 
Visolajský ako príklad toho, že viaczmenné prevádzky v kombinácii s nedostatkom lekárov nefungujú, uviedol situáciu, ktorá nastala v minulom roku v žilinskej nemocnici, kde podľa jeho slov po zavedení takzvanej trojzmenky prevádzka do 24 hodín skolabovala. „Ja som aj pani ministerku zdravotníctva upozornil, nech si to ministerstvo preverí, lebo, ak by došlo k situácii, že tento zákon by mal byť naplnený, tak to môže potom veľmi trápne vyznieť,“ povedal Visolajský. 
 
 
 

Kontinuita liečby môže byť ohrozená

Lekárski odborári poukazujú i na to, že vo viaczmennej prevádzke bude pacienta zakaždým ošetrovať iný lekár, čím bude prerušené kontinuálne sledovanie jeho zdravotného stavu. „Napríklad niekedy pri zapálenom slepom čreve, ak má chirurg podozrenie, pacienta príjme a brucho sleduje aj niekoľko hodín – aj celý deň, ako sa nález na bruchu mení, až potom sa rozhodne, či je potrebná operácia. Ak sa v ten deň pri pacientovi v zmenke vymenia traja lekári, toto sledovanie je absolútne porušené,“ uviedol Visolajský. Zavedenie viaczmenných služieb bude mať podľa neho i finančné dopady na nemocnice, pretože, kým teraz má lekár nočný príplatok len, keď sa reálne pacientovi venuje, v nočnej zmene ho bude mať za všetky hodiny. 
 

Viaczmenná prevádzka môže byť len na niektorých oddeleniach

Tvrdenie o zastrašovaní ministerstvo zdravotníctva (MZ) však odmieta. Trvá na tom, že opatrenie má zabezpečiť pre pacientov plynulé poskytovanie zdravotnej starostlivosti v čo najvyššej dostupnej miere. „Ak by však došlo k narušeniu plynulosti poskytovania zdravotnej starostlivosti, je na každom riaditeľovi nemocnice, aby rozhodol, v akom režime bude dané zdravotnícke zariadenie fungovať tak, aby napĺňalo potreby pacientov,“ uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková. Rozhodnutie zaviesť viaczmenné služby pritom nemusí byť celoplošné, ale môže sa vzťahovať len na jednotlivé oddelenia. 
 

AK prezident podpíše, zmeny budú od apríla

Lekárski odborári sú pripravení obrátiť sa i na prezidenta SR so žiadosťou, aby novelu zákona o poskytovateľoch schválenú parlamentom tento týždeň, ktoré obsahuje viaczmenné služby, nepodpísal. Ak však prezident novelu podpíše, o zavedení dvoj či trojzmennej prevádzky budú môcť riaditelia nemocníc rozhodnúť od apríla tohto roka. 
 
V súčasnosti nemocnice fungujú v jednozmennej prevádzke, ktorá trvá počas pracovných dní od 7:00 do 15:00, následne je zdravotná starostlivosť o pacientov zabezpečená počas pohotovostných služieb, ktoré trvajú do siedmej hodiny ráno nasledujúceho dňa. Jeden lekár tak môže odslúžiť až 24 hodín v kuse. Po novom by však bola pracovná doba rozdelená na dve osemhodinové zmeny s následnou pohotovostnou službou alebo tri osem hodinové zmeny a v každej by sa striedali iní lekári.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X