Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vianoce obchodníkom radosť neurobili

Vianoce obchodníkom radosť neurobili
ILUSTRAČNÁ SNÍMKA Vianoèné nákupy. Bratislava, 19. december 2010. Foto: SITA/Nina Bednáriková Foto: SITA/AP
5. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Tržby v maloobchode pokračovali v závere vlaňajška v medziročnom prepade.

V decembri podľa údajov Štatistického úradu SR medziročne poklesli o 4 % na 1,732 mld. eur.

Maloobchodné tržby poklesli v decembri o 4 %

V novembri pritom maloobchodné tržby poklesli o 2,2 % a v októbri o 1,8 %. V závere roka 2012 tak pokračoval negatívny trend z predchádzajúcich mesiacov, keď posledný medziročný nárast maloobchodné tržby vykázali ešte v máji. Celkovo za minulý rok maloobchodné tržby poklesli v porovnaní s rokom 2011 o 1 % a prevýšili 17,9 mld. eur. 

Decembrový vývoj podľa štatistického úradu ovplyvnili najmä nižšie tržby v maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach o 6 % a nižšie tržby v maloobchode s pohonnými látkami v špecializovaných predajniach o 5 %. Rovnako pokles vykázali aj tržby v maloobchode s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach o 3,4 % a v maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov o 3,3 %. „Tržby vzrástli len v maloobchode v stánkoch a na trhoch o 6,6 %,“ informujú štatistici. 

Stále kupujeme menej tovarov

Maloobchodné tržby v decembri klesali podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka tak v potravinovom, ako aj v nepotravinovom segmente. Z hľadiska tržieb tak minuloročné Vianoce podľa Koršňáka veľkú radosť obchodníkom neurobili a potvrdili len dlhotrvajúci nízky sklon slovenských domácností k spotrebe. „Rastúcu neistotu na trhu práce nedokázali prekonať ani vianočné sviatky a tržby slovenského maloobchodu tak opäť posunuli pokrízové minimum o niečo hlbšie. Za maximálnymi predkrízovými úrovňami zaostávajú tržby v nepotravinovom segmente už o takmer 27 %,“ uvádza Koršňák. Dodáva pritom, že tržby v stabilnejšom potravinovom segmente naopak v porovnaní s predkrízovým maximom mierne vzrástli, a to o takmer 2 %. Vzhľadom na stále nízku spotrebiteľskú dôveru pritom analytik UniCredit Bank nepredpokladá zásadnejšie oživenie maloobchodných tržieb ani v úvode tohto roka. 

Veľkoobchod rástol

Tržby vo veľkoobchode vzrástli v poslednom minuloročnom mesiaci medziročne o 1,4 % a dosiahli 2,014 mld. eur. Zvýšili sa najmä vo veľkoobchode s poľnohospodárskymi surovinami a živými zvieratami o 15,2 % a v sprostredkovaní veľkoobchodu o 5 %. Vo veľkoobchode s potravinami, nápojmi a tabakom vzrástli tržby o 3 % a naopak najvýraznejšie klesli tržby vo veľkoobchode so strojmi a zariadeniami o 10 %. Celkovo za rok 2012 vzrástli tržby vo veľkoobchode v porovnaní s rokom 2011 o 3,5 % na 23,927 mld. eur. 

V predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov tržby v závere roka tretí mesiac po sebe medziročne klesali. Oproti decembru 2011 sa znížili o 7 % na 346,5 mil. eur, pričom najvýraznejšie poklesli tržby za predaj motorových vozidiel o 6,8 %. Tržby v ubytovaní sa podľa údajov Štatistického úradu SR znížili v decembri o 1,2 % na 26,7 mil. eur a tržby v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev klesli o 1,6 % na 70,9 mil. eur. Za celý minulý rok vzrástli tržby v ubytovaní o 0,1 % na 314,1 mil. eur, pričom tržby v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev sa znížili o 0,9 % na 820,1 mil. eur. 

Tri roky poklesu

Tržby v maloobchode majú za sebou už tri roky poklesu. Sektor totiž pocítil dopad hospodárskej krízy a tiež nákupnej turistiky, čo spôsobilo ešte v roku 2009 medziročný prepad tržieb v tomto odvetví až o vyše 10 %. Medziročné poklesy však vykázali maloobchodné tržby aj nasledujúce dva roky, v roku 2011 o 2,8 %. Pokračujúci slabý spotrebiteľský dopyt však výraznejšie šance obchodu na obnovenie silnejšieho rastu tržieb zatiaľ stále nedáva.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X