- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- Viete, ako dobre odhadnúť vašu reálnu hodnotu na trhu práce? Nasledovné riadky vám napovedia
Viete, ako dobre odhadnúť vašu reálnu hodnotu na trhu práce? Nasledovné riadky vám napovedia
V prípade, že si aktívne hľadáte prácu, z trhu dostávate reálnu spätnú väzbu o tom, akú profesionálnu hodnotu máte pre potenciálnych zamestnávateľov. Od personalistov a príslušných manažérov dostávate pozitívne či negatívne odpovede, sledujete frekvenciu stretnutí s nimi a vyhodnocujete dojmy z realizovaných pracovných pohovorov.
Čo však robiť prípade, keď ste zamestnaný a do uvedeného procesu ste sa zatiaľ nepustili? Ak uvažujete o zmene pracovného pôsobiska, určite si v tom čase často kladiete otázku, či by mali o vás záujem aj iní zamestnávatelia. Toto však nie je ten správny spôsob, ako na to. Namiesto toho by ste mali pravidelne udržiavať krok s trhom a byť si istý tým, že sa nachádzate na správnom mieste a že profesionálne nestagnujete. V opačnom prípade sa vám môže ľahko stať, že aj v aktuálnom zamestnaní rýchlo stratíte pevnú pôdu pod nohami a potrebné sebavedomie.
Skutočnosť, či by bol o vás na trhu záujem, môžete jednoducho zistiť aj v aktuálnom zamestnaní. Prostredníctvom sociálnych médií si môžete vytvoriť profesionálny profil a po jeho nastavení uvidíte, či vás bude z času na čas kontaktovať niektorý z náborových pracovníkov či lovcov talentov. Ak ste niektorých personalistov zaujali napríklad počas posledného pracovného pohovoru, môže sa stať, že sa vám po času ozvú, či ste spokojní na súčasnej pracovnej pozícii, pričom vám ponúknu ďalšiu príležitosť. Možno budete prekvapení, ale stáva sa to aj po niekoľkých rokoch.
Uistite sa, že ľudia vo vašom okolí vedia, čomu sa venujete a venujte dostatočnú pozornosť aj tomuto typu marketingu. Ak máte veľkú sieť priateľov či známych a prezentujete svoje profesionálne zručnosti aj prostredníctvom sociálnych médií či rôznymi iným dostupnými spôsobmi, je veľmi pravdepodobné, že odpoveď na otázku, akú reálnu hodnotu máte pre pracovný trh, sa k vám dostane prostredníctvom týchto zdrojov. V neposlednom rade vám odpoveď na túto otázku poskytne výška vášho zárobku či iných pridružených odmien. Je dôležité sledovať vývoj na trhu a zistiť, či sú vaše skúsenosti a zručnosti dobre ohodnotené. Stáva sa to najmä v prípadoch, ak ste u niektorého zo zamestnávateľov dlhšie zamestnaný, že vaše nadobudnuté zručnosti sa zvýšia, v porovnaní so zvyškom trhu však nie sú adekvátne ohodnotené.
V takýchto prípadoch veľmi často dochádza k situáciám, že zamestnanci odchádzajú z dlhoročných pozícií a zamestnávatelia sa následne cítia ukrivdení, že do nich investovali svoj čas, finančné prostriedky aj know-how a títo ich teraz využijú niekde inde či dokonca u konkurencie. Aby ste predišli tejto situácii, je na na oboch stranách potrebný konštruktívny dialóg a ústretovosť. Nespokojný zamestnanec neodvádza svoju prácu kvalitne a pre zamestnávateľa je aj v tomto prípade po každej stránke jednoduchšie zvýšiť finančné ohodnotenie vyškoleného zamestnanca, ako investovať všetko uvedené do niekoho nového.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.