Viete, podľa čoho si vyberať tých najlepších manažérov do tímu?
Mnohí personalisti, vrcholoví manažéri či podnikatelia si vyberajú manažérov do svojich profesionálnych tímov podľa určitých všeobecne uznávaných náborových zásad, ktoré im pomáhajú správne sa rozhodnúť pre konkrétneho uchádzača v rámci náborového procesu.
Medzi takéto zásady patrí napríklad slušné správanie uchádzača, aktívna komunikácia s náborovým pracovníkom, vhodne zvolené profesionálne oblečenie, kópia životopisu uchádzača, ktorú si so sebou prinesie na pracovný pohovor, dostatočný očný kontakt či skutočnosť, že dotyčný sa hneď v úvode stretnutia nezaujíma o výšku ponúkaného platu či iné dostupné výhody. Okrem týchto základných zásad je však možné si všímať aj iné a rovnako dôležité prejavy konkrétneho uchádzača, ktoré vám o ňom mnohé prezradia.
Ak sa napríklad uchádzač zaujíma o akékoľvek zverejnené voľné pracovné pozície vo firme, náborovému pracovníkovi to okamžite vyšle varovný signál naznačujúci zúfalstvo tohto uchádzača. Za maximálne množstvo pozícií, o ktoré je vhodné sa zaujímať bez toho, aby uchádzači zbytočne vzbudzovali uvedený negatívny dojem, sú vo väčšine prípadov považované najviac dve pracovné ponuky v rámci jednej spoločnosti.
Skúsený manažér, podnikateľ či iný náborový pracovník automaticky odmietne životopis uchádzača, ktorý obsahuje gramatické chyby, zlý pravopis, preklepy alebo taký, v ktorom chýbajú rôzne zásadné informácie. Horšia vec, ako zle pripravený životopis, je potom už len uchádzač, ktorý v ňom uvedie nepravdivú či inak zavádzajúcu informáciu, ktorá je počas pracovného pohovoru odhalená.
Jedným zo základných znakov, ktorý vám napovie, či jednáte s tým správnym človekom, je čas, kedy sa dostaví na pohovor. V prípade, že uchádzač mešká, vysiela jasný signál o tom, že je nespoľahlivý a nedokáže si správnym spôsobom riadiť svoj vlastný čas. Dôležité je však aj to, ako je uchádzač pripravený a či si urobil prieskum a naštudoval informácie o vašej spoločnosti.
Nájsť toho správneho človeka do pracovného tímu vyžaduje vysokú pozornosť a skúsenosti. Z uvedeného vyplýva, že o prijatí nového človeka do pracovného tímu niekedy vôbec nerozhodujú znalosti a skúsenosti konkrétneho uchádzača, ale iné prejavy jeho správania, ktoré sú však pre výkon manažérskej pozície rovnako dôležité.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.