Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vláda podľa SaS zhoršuje podmienky na podnikanie

Vláda podľa SaS zhoršuje podmienky na podnikanie
Podlanec NR SR za SaS Martin Chren. Foto: SITA
21. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Zmenami v zákone o kolektívnom vyjednávaní si v čase rastúcej nezamestnanosti sami strieľame do vlastného kolena.
 
Zmeny prinášajú nezamestnanosť, nespravodlivosť a beznádej. Uviedol to poslanec za stranu SaS Martin Chren.
 

V Čechách už zmeny v kolektívnom vyjednávaní označili za protiústavné

Podľa poslanca SaS spomínaným zákonom vláda Roberta Fica rozhodla o tom, že ďalšie tisícky ľudí skončia na dlažbe. „Zamestnanci najmä menších a stredných podnikov si nebudú môcť dovoliť plniť podmienky z kolektívnych zmlúv, aké si môžu dovoliť napríklad veľké a silné podniky,“ povedal Chren. Ako dodal, tento zákon tak umožní veľkým firmám ničiť svojich menších konkurentov. Považuje ho preto za nespravodlivý.
 
Ako vysvetlil, ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny môže na základe spomínaného zákona rozhodnúť, že podmienky zakotvené v kolektívnych zmluvách, ktoré dohodnú veľké podniky s odborármi, sa budú vzťahovať na všetky firmy v danom sektore. Chren zároveň poukázal na to, že situácia so zamestnanosťou sa objektívne nezlepšuje a ľudia upadajú do beznádeje. „My namiesto toho, aby sme v tejto situácii, tak ako všetky ostatné krajiny v EÚ, sa snažili podmienky na podnikanie zlepšiť, tak vláda Roberta Fica robí pravý opak a frustruje tým všetkých občanov,“ uviedol Chren. 
 
 
Ku kritike zákona o kolektívnom vyjednávaní sa pridala i jeho stranícka kolegyňa Lucia Nicholsonová. novelu zákona považuje za páchanie vlastizrady vládou socialistov. Podľa nej je absurdné, že v čase rekordnej nezamestnanosti a hospodárskej krízy prichádza kabinet s likvidačným opatrením pre mnohých zamestnávateľov na Slovensku. Tvrdí, že zákon narúša hospodársku súťaž a ruší konkurencieschopnosť podnikov. „Naopak, posilňuje byrokraciu a posilňuje postavenie spriatelených odborárov tejto socialistickej vlády,“ skonštatovala Nicholsonová. 
 
Spolu so zmenami v Zákonníku práce a v odvodoch bude mať i táto zmena podľa nej na svedomí rastúcu nezamestnanosť. Chren dodáva, že zákon je navyše na hrane ústavnosti. Opiera sa o to, že podobnú legislatívu pred niekoľkými rokmi Ústavný súd v Českej republike vyhlásil za protiústavnú. 
 
Podmienkou pri rozšírení záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) od začiatku júla tohto roka už nemá byť súhlas zamestnávateľa, na ktorého sa má záväznosť kolektívnej zmluvy rozšíriť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorý v stredu schválila vláda. O návrhoch na rozšírenie záväznosti KZVS, ako aj o pripomienkach zaslaných zamestnávateľmi, by mala rozhodovať trojstranná tripartitná komisia. Komisiu vymenuje a zriadi ministerstvo práce zo zástupcov ministerstva, zástupcov zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov a zástupcu Štatistického úradu SR. Rezort práce a sociálnych vecí súčasne navrhuje pri rozširovaní záväznosti kolektívnej zmluvy stanoviť podmienku reprezentatívnosti, teda pokrytia určitého počtu zamestnancov kolektívnou zmluvou. Záväznosť by sa mala rozšíriť len pri takej kolektívnej zmluve, ktorá pokrýva väčší počet zamestnancov v odvetví, ako iná kolektívna zmluva, ktorú uzatvorili iní zamestnávatelia v rámci rovnakého odvetvia.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X