Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vláda podporí najmenej rozvinuté okresy

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
26. augusta 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zvýhodnené budú okresy, kde sa miera nezamestnanosti pohybuje zhruba na hranici 20 % a viac.

Štátnu pomoc dostanú investície už vo výške nad 100 tis. eur

Návrh zákona o podpore najmenej rozvinutým okresom a novely zákona o investičnej pomoci, ktorý v stredu schválila vláda s pripomienkou, bude súčasť druhého sociálneho balíčka vlády.

Cieľom návrhu je poskytovať podporu na zabezpečenie rozvoja najmenej rozvinutých okresov v SR formou prípravy a realizácie akčných plánov so špecifikami pre konkrétne okresy. Návrh zákona predložil na rokovanie vlády premiér Robert Fico, hoci na medzirezortné pripomienkovanie ho dalo ešte ministerstvo dopravy. 

eBooky:

Predseda vlády po rokovaní vlády povedal, že zvýhodnené budú okresy, kde sa miera nezamestnanosti pohybuje zhruba na hranici 20 % a viac. „Hovoríme o piatich, o šiestich okresoch. Pri nadobudnutí účinnosti zákona bude zoznam piatich až ôsmich okresov, na ktoré sa tento zákon bude vzťahovať. Určite tam je Rožňava, Rimavská Sobota, Trebišov, Kežmarok, okresy, ktoré sme viackrát spomínali,“ povedal Fico. 

Štátna pomoc sa môže pohybovať vo výške 45 až 55 %

Podstata zákona podľa premiéra spočíva v tom, že podporu v podobe štátnej pomoci budú mať investície už vo výške nad 100 tis. eur. „Štátna pomoc sa môže pohybovať vo výške 45 až 55 %,“ uviedol Fico. Pripomenul, že v súčasnosti môžu mať nárok na štátnu pomoc iba investície za 1,5 mil. eur.

„Chceme podporiť malé investície, ktoré sú rozhodujúce pre menej rozvinuté okresy. Chceme odstraňovať regionálne rozdiely. Musíme rátať s tým, že Slovensko nebude rovnomerne rozvíjané, taká je realita. Aj tam majú ľudia právo nachádzať prácu a zaujímavé pracovné podmienky,“ dodal Fico. Vláda bude schvaľovať na návrh ministerstva dopravy osobitné plány a aktivity v danom okrese na päť rokov. 

Pre investičné zámery v najmenej rozvinutých okresoch v priemyselnej výrobe a cestovnom ruchu sa minimálna výška investície do dlhodobého hmotného a nehmotného majetku má znížiť na 200 tis. eur.

Z toho najmenej 50 %, teda 100 tis. eur, musí byť krytých vlastným imaním právnickej osoby alebo majetkom fyzickej osoby – podnikateľa. Hodnota investície na obstaranie nových výrobných a technologických zariadení, ktoré sú určené na výrobné účely, sa znižuje na 30 % z celkovej hodnoty obstaraného dlhodobého hmotného majetku a dlhodobého nehmotného majetku.

Investícia musí vytvoriť najmenej desať nových pracovných miest

V prípade cestovného ruchu musí realizovaná investícia vytvoriť aspoň päť nových pracovných pozícií. Nárok na podporu by mal vzniknúť automaticky. 

Najmenej rozvinutým okresom je podľa návrhu zákona ten, kde miera nezamestnanosti bola vyššia ako 1,9-násobok miery nezamestnanosti v SR za aspoň deväť štvrťrokov počas predchádzajúcich dvanástich za sebou idúcich štvrťrokov. Príjemcom podpory budú obce v najmenej rozvinutom okrese a ďalšie subjekty územnej spolupráce v súlade s akčným plánom.

Okres bude považovaný za najmenej rozvinutý do ukončenia plnenia akčného plánu, resp. ak prestane spĺňať podmienky týkajúce sa miery nezamestnanosti. Návrh zákona o podpore najmenej rozvinutým okresom by mal po schválení v parlamente nadobudnúť účinnosť 15. decembra namiesto pôvodne navrhnutého termínu 1. decembra. 

Na eurofondy budú zálohové platby

„Ministri dostali povinnosť nastaviť osobitné výzvy pre žiadateľov z najmenej rozvinutých regiónov, pokiaľ ide o európske fondy. Môžeme tieto projekty zvýhodňovať. Bude špeciálna výzva z príslušných operačných programov pre okresy.

Tieto projekty môžu byť bodovo zvýhodňované,“ povedal Fico. Zavedú sa zálohové platby na predfinancovanie pre prijímateľov peňazí z fondov EÚ z týchto okresov. Obchodné spoločnosti by mali byť automaticky zaraďované do subdodávateľských reťazcov zahraničných investorov. „

O tom bude rokovať minister hospodárstva s veľkými zahraničnými investormi a tam, kde to bude možné, sa budú zapájať do dodávok pre veľké firmy,“ uviedol premiér. 

Podporu dostane aj výstavba

Vláda chce zvýšiť príspevok na výstavbu nájomných bytov v obciach a mestách v najmenej rozvinutých okresoch. Nenávratná suma môže dosiahnuť 50 až 85 % z oprávnených nákladov.

„Zostatok si budú brať zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Navrhujeme nulovú úrokovú sadzbu z úveru,“ dodal Fico. Regionálny cestný ťah Košice – Spišská Nová Ves – Spišský Štvrtok – Kežmarok má byť podľa premiéra preklasifikovaný na cestu I. triedy. Bude ju tak spravovať štát namiesto krajských samospráv.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X