Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vláda zmäkčuje svoje rozpočtové ciele

Vláda zmäkčuje svoje rozpočtové ciele
Ilustračné foto: SITA
14. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Podľa prvého návrhu rozpočtu verejnej správy, ktorý v stredu zverejnil rezort financií, si kabinet dáva za cieľ v budúcom roku dosiahnuť deficit na úrovni 2,9 % hrubého domáceho produktu, kým ešte tohtoročný rozpočet predpokladá v budúcom roku zníženie schodku na 2,4 % výkonu ekonomiky.
 
Podobne je to aj v roku 2015, pre ktorý sa cieľ schodku posúva z 1,9 % na 2,57 % hrubého domáceho produktu. Pre rok 2016 sa v novom rozpočte počíta s deficitom verejných financií na úrovni 1,5 % výkonu hospodárstva. 
 

Väčšie míňanie má naštartovať ekonomiku

Vláda pritom v nových plánoch vychádza z iniciatívy Európskej komisie, podľa ktorej taká striktná konsolidácia, s akou sa pôvodne počítalo v Európe, môže škodiť hospodárskemu rastu. „Slovenská republika víta iniciatívu Európskej komisie, ktorou sa po splnení určitých podmienok umožňuje upraviť konsolidačné úsilie s cieľom zamedziť negatívnemu vplyvu na ekonomickú aktivitu a hospodársky rast,“ píše sa v návrhu rozpočtu.
 

 
Komisia zvoľnenie podmienok podmieňuje napríklad tým, že ekonomika krajiny musí byť hlboko pod svojim potenciálom, deficit nie je vyšší ako 3 % hrubého domáceho produktu a je dodržané pravidlo verejného dlhu. 
 
Stanovená odchýlka od pôvodných plánov pritom musí byť spojená s národnými výdavkami na spolufinancovanie z fondov Európskej únie, na projekty, ktoré pozitívne ovplyvnia aj rozpočet. „V návrhu rozpočtu verejnej správy, v ktorom je na rok 2014 cielený deficit na úrovni 2,9 % hrubého domáceho produktu sú už zapracované výdavky spĺňajúce túto podmienku v celkovej výške 480 mil. eur,“ konštatuje v návrhu rozpočtu rezort financií. 
 

Plán šetrenia ešte nie je hotový

Aj takáto miernejšia konsolidácia si však vyžiada dodatočné konsolidačné opatrenia. Rezort financií totiž zatiaľ predložil návrh, v ktorom dodatočné opatrenia ešte nie sú zapracované. Bez nich by napríklad budúcoročný deficit stúpol na vyše 3,8 % a v roku 2015 by sa dostal na takmer 4 % hrubého domáceho produktu. Pre budúci rok je tak na dosiahnutie cieleného schodku potrebné nájsť opatrenia za vyše 700 mil. eur, pre rok 2015 za takmer 1,1 mld. eur a pre rok 2016 za vyše 1,5 mld. eur. 
 

Dane vraj nezvýšia

Najväčšiu sumu z dodatočných konsolidačných opatrení by podľa rezortu financií v budúcom roku mohlo pokryť zefektívnenie činnosti verejnej správy, a to až takmer 415 mil. eur. „Bude to kombinácia znižovania výdavkov a zvyšovania príjmov v rámci platnej legislatívy. To znamená žiadne zvyšovanie poplatkov, žiadne zvyšovanie daní. Kapitoly štátneho rozpočtu musia na sebe ušetriť vyše 400 mil. eur. Rád by som ale zdôraznil, že výdavky na chod štátu už v tejto verzii rozpočtu klesajú medziročne o viac ako 271 miliónov eur,“ vyhlásil v stredu minister financií Peter Kažimír. Konkretizovať tieto škrty s jednotlivými rezortmi by sa podľa neho mali počas septembra. 
 

Pomôcť má lepší výber daní

Rezort financií tiež očakáva, že sa mu podarí získať ďalších 150 mil. eur zefektívnením výberu daní. „Je to na základe už prijatých opatrení, je to aj na základe opatrení, ktoré sú v legislatívnom procese,“ dodal minister. Spomenul pritom najmä spomínanú bločkovú lotériu, či zavedenie kontrolného výkazu DPH. Vyše 8 mil. eur by sa dalo ušetriť aj zmrazením platov ústavných činiteľov a 20 mil. eur by sa dalo získať aj odpredajom nepotrebného majetku. 
 
Podpredseda KDH Miloš Moravčík však tvrdí, že šetrenie štátu stále zostáva len v rovine rečí a málo dôveryhodných cieľov. Naopak, plány zbytočného míňania a riziká straty peňazí z eurofondov naberajú na reálnosti. „Potvrdzujú to informácie z dnešného rokovania vlády o postupe vytvorenia jednej zdravotnej poisťovne a o vývoji čerpania eurofondov. Nehospodárnymi krokmi vlády môže prísť Slovensko o viac ako miliardu eur,“ uviedol vo vyhlásení. 
 
Samotný štátny rozpočet, ktorý tvorí podstatnú časť rozpočtu verejnej správy, počíta vo svojej prvotnej verzii v budúcom roku s príjmami na úrovni 13,223 mld. eur a výdavkami v sume 16,876 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu sa tak rozpočtuje vo výške 3,653 mld. eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X