Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vlastný alebo externý? 4 tipy, ako si vybrať účtovníka

Olu eletu 13086 unsplash.jpg
Foto: Olu Eletu Zdroj: Unsplash
12. apríla 2018 Tlačiť


Pripravili sme pre vás prehľad plusov a mínusov, ktoré obe voľby obnášajú.

Po rušnom období daňových priznaní, ste možno usúdili, že od externej firmy nedostávate individuálny prístup, ktorý potrebujete. Alebo naopak, že sa chcete zamerať iba na kľúčové aktivity a všetko ostatné outsourcovať. To, či si sa oplatí zamestnať vlastného účtovníka, alebo sa zveriť do služieb externistu však závisí od viacerých faktorov.

Sanwal deen 93466 unsplash.jpg
Foto: Sanwal Deen Zdroj: Unsplash

Rozsah povinností

Základná otázka, ktorou by ste sa mali pred samotným rozhodnutím zaoberať, súvisí s vašimi očakávaniami. Patríte medzi firmy, ktoré si len potrebujú splniť zákonom stanovené povinnosti (platba preddavkov, daní, tvorba daňového priznania a pod.) a bežné účtovné operácie? Alebo očakávate aj daňovú optimalizáciu a finančné analýzy?

Tieto činnosti totiž primárne vykonávajú daňoví poradcovia a nie účtovníci. Ak teda hľadáte komplexného človeka, ktorý dokáže obsiahnuť celú plejádu rôznych činností, internista bude vhodnejšou voľbou. Pokiaľ vám stačia základné účtovné služby, pokojne sa spoľahnite na externú firmu či jednotlivca.

Jeroen den otter 591905 unsplash.jpg
Foto: Sanwal Deen Zdroj: Unsplash

Cena vs. kvalita

Výška nákladov bude zaujímať každého majiteľa firmy. Preto je snaha ušetriť a znížiť ich na minimum pochopiteľná. Na druhej strane, mať poriadok vo financiách znamená predísť prípadným pokutám a problémom so štátnymi inštitúciami či partnermi. Ako sa teda dostať ku kvalitnému účtovníkovi, obzvlášť v prípade, že sa sami v účtovníctve veľmi nevyznáte?

Z tohto pohľadu majú externisti výhodu. Veľmi ľahko si môžete nájsť referencie o ich práci, prístupe a dostať sa k cenovej ponuke. Nájsť kvalitného internistu môže byť časovo aj finančne výrazne zložitejšie. Výberové konanie, ako aj hľadanie správneho kandidáta môže trvať mesiace. Dohoda s externistom z fachu, ktorý má dobré meno, je otázkou telefonátu a krátkeho stretnutia.

Helloquence 51716 unsplash.jpg
Foto: Helloquence on Unsplash

Náklady a zodpovednosť

Podstatnou zložkou sú aj vynaložené prostriedky. Nejde len o plat a odvody, ktoré ako zamestnávateľ budete uhrádzať. Každý účtovník potrebuje pracovať s účtovným softvérom a neustále sa vzdelávať, nakoľko zákon a jeho výklad sa často mení. V prípade externistov nič podobné neriešite. Zaplatíte dohodnutý paušál a účtovníctvo môžete pustiť z hlavy.

Netreba zabúdať ani na otázku zodpovednosti. Pokiaľ budete mať v účtovníctve, či dokonca daňovom priznaní chybu, môžu prísť sankcie. Zosobniť ju vlastnému zamestnancovi je právne zložité. Ak sa vám niečo podobné “podarí”, bude jednoduchšie peniaze hľadať inde. V prípade serióznej externej spoločnosti, môže byť súčasťou kontraktu dohoda o tom, že prípadné pokuty vzniknuté chybou znáša práve ona.

Agence producteurs locaux damien kuhn 97746 unsplash.jpg
Foto: Agence Producteurs Locaux Damien Kühn on Unsplash

Chcete byť prioritou? Nešetrite

Externý účtovník má zväčša viacero klientov. Očakávať, že preňho budete prioritou len preto, že vy ste na niečo zabudli alebo potrebujete s niečím okamžite poradiť je naivné. Ak sa vám bude venovať nad rámec dohody, tak si jeho čas priplatíte. Najmä v období podania daňových priznaní (odvádzaní DPH, či povinných iných platieb) to môže byť pomerne veľký problém.

Obzvlášť, ak nepatríte k bežným, „tabuľkovým“ spoločnostiam, ale vyžadujete komplexnejšie služby a flexibilitu zo strany účtovníka. Externí účtovníci bývajú skvelí experti, no požadujú účtovné podklady zaslané načas a pripravené správne. Toto môže byť pre niekoho komplikáciou. Interný zamestnanec teda bude v podobnom prípade vhodnejšou voľbou.

Univerzálna odpoveď na otázku, či staviť na externistu alebo skôr interného účtovníka neexistuje. V prípade, že nemáte z hľadiska účtovníctva žiadne špecifické požiadavky a ide vám len o splnenie štátom vyžadovaných povinností, stavte na outsourcing. Interný človek by bol pre firmu nadmernou finančnou záťažou.

Pokiaľ vyžadujete skôr daňového poradcu, ktorý je zároveň účtovníkom, čo vám zabezpečí aj širšie finančné analýzy a bude vám k dispozícii v zásade kedykoľvek, internista stojí za zváženie. Nech sa však rozhodnete akokoľvek, bezproblémová komunikácia by mala byť v každom prípade odrazovým mostíkom. Skrátka, ak vám daný človek nesedí, spolupráca nebude fungovať bez ohľadu na schopnosti a prax partnera.

Napredovať v podnikaní s biznis úvermi od Tatra banky? Je to úveriteľné!

Natívny článok

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Tatra Bankaúčtovník

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X