Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vrátenie DPH zo zahraničia

Thinkstock
6. marca 2016 Tlačiť

Vrátenie DPH zaplatenej v zahraničí je najviac využívané pri kontakte s inými členskými štátmi EÚ a ide o vrátenie dane z pridanej hodnoty, ktorú ste zaplatili v zahraničí za nejaký tovar alebo službu. Nárok na vrátenie DPH zo zahraničia však vzniká len v určitých podmienok a najčastejšie pre podnikateľské subjekty, čiže nie pre bežné fyzické osoby – nepodnikateľov.

Výnimočná situácia môže vzniknúť len v prípade občanov, ktorí ako súkromné osoby dovezú nový dopravný prostriedok zo zahraničia, pričom ide o členskú krajinu EÚ, kde už zaplatili túto daň. Vo všetkých ostatných prípadoch sa možnosť refundácie a vrátenia dane z pridanej hodnoty dotýka len podnikateľských subjektov. V prípade ak ide o krajiny mimo EÚ, treba sa riadiť vždy legislatívou v danej krajine a automaticky nárok na vrátenie DPH v tomto prípade nevzniká.

Kto môže požiadať o vrátenie DPH

Na žiadosť o vrátenie DPH zo zahraničia je špeciálne tlačivo, avšak aby ste ho mohli podať, musíte byť platiteľom dane z pridanej hodnoty a mať sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v Slovenskej republike a zároveň nemáte sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v danom členskom štáte, kde ste DPH platili a žiadate ju vrátiť. To, že ste podnikateľský subjekt nestačí, musíte byť zaregistrovaný na DPH a to buď zo zákona, dobrovoľne alebo povinne.

Na vrátenie DPH z inej členskej krajiny EÚ naopak nemáte nárok, pokiaľ:

 1. Nie ste platiteľ dane z pridanej hodnoty
 2. Ste síce zaregistrovaný podľa zákona o DPH, ale len z dôvodu nadobudnutia tovaru z iného členského štátu (registrácia podľa paragrafu 7 zákona o DPH)
 3. Ste síce zaregistrovaný podľa zákona o DPH, ale len z dôvodu prijímania alebo dodávania služieb z alebo do iného členského štátu (registrácia podľa paragrafu 7a zákona o DPH)

Aké sú podmienky vrátenia

DPH zo zahraničia môžete žiadať len vtedy, ak pri vykonanom obchode vzniklo právo na odpočítanie DPH. Pokiaľ ste vykonali aj také obchody v danej krajine, pri ktorých si DPH nemôžete odpočítať, o túto sumu nemáte nárok žiadať vrátenie a tak máte nárok len v pomernej výške. Musíte si zároveň zistiť v zahraničí, či aj nákup nejakého tovaru v danej krajine spadá pod možnosť vrátenia dane z pridanej hodnoty, pretože niektoré krajiny môžu určité služby či komodity vyňať z tejto možnosti.

Okrem toho je potrebné dodržať aj časové hľadisko – obdobie, za ktoré sa podáva žiadosť, je presne stanovené a musí ísť najmenej o tri po sebe idúce a nasledujúce kalendárne mesiace v rámci jedného kalendárneho roka. Najviac môže ísť o obdobie presne jedného kalendárneho roka. Nezabudnite ani na termín podania žiadosti o vrátenie a refundáciu DPH – takáto žiadosť sa môže podať najneskôr do 30. septembra kalendárneho roka, ktorý nasleduje po období, za ktoré si nárok uplatňujete.

Sú nejaké limity na vrátenie DPH?

Čo sa týka iných obmedzení a limitov, viaceré krajiny môžu mať individuálne ustanovené niektoré limity na minimálnu alebo maximálnu sumu, o ktorú je možné žiadať pri refundácii a vracaní DPH, ale vo všeobecnosti sú limity pre vrátenie DPH zo zahraničia závislé od obdobia, za ktoré vrátenie žiadate. Ak podávate žiadosť za obdobie jedného kalendárneho roka, suma musí byť najmenej 50 €. Ak za kratšie obdobie, tak to musí byť najmenej 400 €.

V tomto prípade existuje výnimka pre obdobie kratšie ako tri mesiace, ktoré je ale zvyškom kalendárneho roka – je možné požiadať aj o vrátenie dane z takéhoto obdobia, ale suma musí byť minimálne 50 €. Uvedené sumy sú ale všeobecné, pričom každá krajina môže s týmito limitmi hýbať. Okrem toho je možné, že si krajina stanoví aj maximálny možný limit sumy DPH na vrátenie a je nutné to rešpektovať, podobne, ako aj stanovené obdobia. Preto sa o podmienkach informujte radšej vopred.

Kde vybaviť a podať žiadosť o vrátenie DPH zo zahraničia

Vrátenie DPH zo zahraničia vybavuje Finančná správa (po starom DRSR) a žiadosť sa podáva elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronického portálu Finančného riaditeľstva SR. Žiadosť musí obsahovať samozrejme informácie o žiadateľovi, ale aj obdobie, za ktoré žiada o vrátenie DPH a tiež vyhlásenie žiadateľa, že spĺňa všetky podmienky, aby mu mohla byť DPH vrátená. Ak bude platba meškať, máte dokonca aj nárok na vyplatenie úrokov.

Čo ešte iné napríklad musí obsahovať takáto žiadosť:

 • Už spomenuté meno a priezvisko platiteľa dane, ale aj adresu jeho sídla
 • Elektronickú adresu platiteľa dane
 • Opis podnikateľskej činnosti a to uvedením zodpovedajúceho číselného kódu podľa osobitného predpisu
 • Samozrejme aj obdobie, za aké žiada platiteľ DPH vrátiť daň
 • Vyhlásenie o splnení podmienok podľa príslušného zákona
 • Identifikačné číslo pre daň pridelené v Slovenskej republike podľa zákona o DPH
 • Údaje z každej faktúry o dodaní tovaru alebo služby a z každého dovozného dokladu, z ktorých žiadateľ žiada vrátenie dane
 • Taktiež aj číselný kód pre nadobudnutý tovar alebo služby, ktoré boli realizované v inom členskom štáte a ktoré boli transponované v súlade s legislatívou

Ako refundovať DPH cez sprostredkovateľa

Žiadosť o vrátenie dane z pridanej hodnoty zo zahraničia, pričom stále sa bavíme v kontexte iných členských štátov Európskej únie, je možné požadovať buď priamo osobne spôsobom, ktorý sme popísali vyššie, alebo sa môžete nechať na tento úkon zastúpiť niekým iným, koho na to splnomocníte. Za posledné roky sa objavilo viacero spoločností a sprostredkovateľov, ktorí tieto služby ponúkajú a vybavia všetko za vás. Samozrejme, prv, než ich využijete, presvedčite sa o ich histórii a serióznosti.

Ako takýto proces funguje? Je to omnoho jednoduchšie, no musíte rátať s tým, že táto služba nie je zadarmo:

 • Základom je splniť zákonný nárok na refundáciu a vrátenie DPH
 • Vy ako podnikateľský subjekt odovzdáte všetky faktúry a iné potrebné doklady sprostredkovateľovi
 • Ten preverí faktúry a doklady, spracuje ich a podá na príslušnom daňovom úrade
 • Väčšinou tieto služby ponúkajú sprostredkovatelia štvrťročne alebo ročne
 • Ak by prišlo k nejakým nezrovnalostiam alebo chybám, sprostredkovateľ vás na ne upozorní a opraví ich ešte skôr, ako by boli podané
 • Celú komunikáciu za vás vybaví sprostredkovateľ
 • Ak bude žiadosť daňovou správou danej krajiny schválená, nastane vyplatenie refundovanej DPH priamo na váš účet

Špecifická situácie – občania a dovoz nových vozidiel

Ako sme spomenuli už v úvode, o vrátenie DPH žiadajú najčastejšie podnikateľské subjekty registrované ako riadny platcovia DPH. Existuje ale jedna špecifická situácia, kedy vzniká takáto možnosť aj súkromným osobám a táto situácia sa vzťahuje na dovoz nového vozidla z inej členskej krajiny EÚ na Slovensko. Ak si ako občan doveziete osobný automobil, motorku, štvorkolku alebo iné vozidlo, ktoré sa považuje za nové, máte povinnosť zaplatiť 20% DPH u nás.

Novým vozidlom na účely zaplatenia DPH sa podľa zákona rozumie pozemné a motorové vozidlo, ktorého zdvihový objem motora je viac ako 48 cm kubických, prípadne je jeho výkon väčší ako 7,2 kW. Zároveň musí byť splnená podmienka, že ide o vozidlo určené na prepravu osôb a nákladov. Okrem toho musí platiť jedna z podmienok: vozidlo nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase, kedy ste ho kúpili, neuplynulo viac ako 6 mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky.

Problém nastane, ak ste túto DPH zaplatili už v štáte, kde ste vozidlo kúpili. Čo robiť?

 1. O vrátenie DPH nemôžete v tomto prípade žiadať Finančnú správu ani daňové orgány a úrad v krajine, kde ste vozidlo kúpili
 2. Vrátenie DPH musíte požadovať po predajcovi, ktorým je spravidla autorizovaný predajca alebo iná obchodná spoločnosť či právnická osoba
 3. Ten musí vystornovať pôvodnú faktúru, na ktorej je aj suma DPH a vystaviť novú faktúru už bez DPH, pričom rozdiel musí vrátiť
 4. Tento proces nemá ale vplyv na povinnosť zaplatenia DPH, ktorú máte v príslušných lehotách u nás a to na miestne a územne príslušnom daňovom úrade
 5. Ak sa bude predajca zdráhať vrátiť vám DPH, nebojte sa najať si v danej krajine právneho zástupcu, pretože istota úspechu súdneho vymáhania je takmer 100%

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X