Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Výber dane z príjmov právnických osôb bol medziročne vyšší až o viac ako 40 %

Minister financií SR Peter Kažimír. Foto: SITA
2. júla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Medziročný nárast výberu bol aj pri DPH.

Oproti prvému polroku minulého roka klesol iba výber zrážkovej dane

Schodok štátneho rozpočtu na hotovostnej báze v júni klesol o vyše 180 mil. eur. Podľa údajov rezortu financií totiž štát za šesť mesiacov hospodáril s deficitom 1,343 mld. eur, kým na konci mája predstavoval 1,527 mld. eur. V medziročnom porovnaní tak deficit štátneho rozpočtu ku koncu polroka klesol o vyše 626 mil. eur.

Celkové výdavky štátnej správy za prvý polrok tohto roka pritom medziročne vzrástli o 5,7 % na 7,738 mld. eur pri náraste celkových príjmov o 19,5 % na 6,395 mld. eur. Najvýraznejšou mierou sa na zvyšovaní príjmov štátu podieľajú daňové príjmy a v neposlednom rade aj príjmy z Európskej únie.

Medziročný nárast daňových príjmov predstavoval 651,3 mil. eur, čo je v percentuálnom vyjadrení 15,2 %, keď dosiahli 4,943 mld. eur. Celoročný rozpočet tak ku koncu júna naplnili na 46,2 %.

Výrazne stúpol najmä výber dane z príjmov právnických osôb. Ten bol medziročne vyšší až o viac ako 40 %, keď oproti 950,1 mil. eur z konca júna minulého roka stúpol na tohtoročných 1,332 mld. 

Medziročný nárast výberu však rezort financií zaznamenal aj pri dani z pridanej hodnoty vo výške 253,8 mil. eur, ktorý dosiahol 2,463 mld. eur a pri spotrebných daniach výber vzrástol o 39,4 mil. eur na 976,8 mil. eur. Oproti prvému polroku minulého roka klesol iba výber zrážkovej dane o 11,7 mil. eur a dane z medzinárodného obchodu a transakcií o 1,4 mil. eur.

Pri spomínaných príjmoch z rozpočtu Európskej únie štát eviduje medziročný nárast až o takmer 200 %. Príjmy z Bruselu do štátneho rozpočtu totiž stúpli z vlaňajších 262,1 mil. eur až na 780,4 mil. eur. Rovnako medziročný nárast zaznamenáva štát aj pri príjmoch rozpočtu z dividend, a to o 160,8 mil. eur na 249,8 mil. eur.

Na strane výdavkov sa podľa ministerstva financií pozitívne vyvíjali výdavky na obsluhu štátneho dlhu, ktoré medziročne klesli o 162 mil. eur. „V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu Európskej únie nastal medziročný nárast o 485,7 mil. eur, alebo o 84,5 %, s čím súvisí aj nárast zdrojov spolufinancovania vo výške 85,2 mil. eur,“ dodáva v komentári ministerstvo financií.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X