Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Výroba sa na Slovensku prepadla prvýkrát od roku 2009

Výroba sa na Slovensku prepadla prvýkrát od roku 2009
Ilustračné foto SITA/AP
8. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Slovenský priemysel na záver minulého roka oslabil. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž produkcia v priemysle v decembri medziročne klesla o 4,4 %, čo bol prvý medziročný pokles od novembra 2009.

 
V novembri pritom ešte priemyselná produkcia rástla v medziročnom porovnaní o 5,2 %, predtým počas roka však zväčša rástla dvojciferným tempom.
 

Celoročné výsledky priemyslu boli pozitívne

Za celý rok 2012 produkcia v slovenskom priemysle zaznamenala rast na úrovni 10,3 %. V medzimesačnom porovnaní po zohľadnení sezónnych vplyvov priemyselná produkcia v decembri oproti novembru klesla o 4,4 %. V rámci celého priemyslu sa v decembri medziročne znížila produkcia v priemyselnej výrobe o 5,8 % a v ťažbe a dobývaní o 8,2 %. V dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu vzrástla o 3,4 %.
 
 
Zníženie celkovej produkcie priemyslu najviac ovplyvnil pokles vo výrobe dopravných prostriedkov o 10 %, v ostatnej výrobe, oprave a inštalácii strojov a zariadení o 22,6 %, vo výrobe potravín, nápojov a tabakových výrobkov o 14,6 %, výrobe strojov a zariadení inde neklasifikovanej o 5,7 % a vo výrobe výrobkov z gumy, plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 10,8 %. Objem produkcie sa zvýšil najmä vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 3 % a vo výrobe textilu, odevov, kože a kožených výrobkov o 5,7 %. 
 
Za celý rok 2012 pritom stúpla produkcia v priemyselnej výrobe o 12,2 % a v dodávke energií o 0,1 %. Naopak, produkcia v ťažbe a dobývaní klesla o 6,6 %. Celkový prírastok produkcie priemyslu za celý vlaňajšok súvisel hlavne so zvýšením vo výrobe dopravných prostriedkov o 43,6 %, výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 5,3 %, výrobe textilu, odevov, kože a kožených výrobkov o 6,5 %, výrobe elektrických zariadení o 7,7 % a vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 1,8 %. Produkcia klesla najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 10,6 % a vo výrobe chemikálií a chemických produktov o 10,4 %. 
 
Produkcii v priemysle v minulom roku pomáhali predovšetkým odštartované nové projekty v automobilovom priemysle. Analytici však upozorňujú, že tento efekt sa bude postupne vytrácať a v ďalších mesiacoch bude slovenský priemysel čeliť výraznému spomaleniu. Kým v roku 2009 ešte priemyselná produkcia vplyvom prepadu zahraničného dopytu pre hospodársku krízu medziročne klesla o 13,7 %, v roku 2010 už opäť rástla dvojciferným tempom. V roku 2011 stúpla o 7,2 %, za čím stála predovšetkým priemyselná výroba, keďže tak ťažba, ako aj výroba energií medziročne klesli.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X