Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vyššie odvody podľa SDKÚ tlmia rast a znižujú príjmy ľudí

Vyššie odvody podľa SDKÚ tlmia rast a znižujú príjmy ľudí
Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Foto: SITA
4. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Nárastom odvodov pre dohodárov a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) vláda podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša tlmí hospodársky rast, znižuje čisté príjmy ľudí a vytvára tlak na čiernu ekonomiku.

 
„Ak zvýšite dane a odvody pre dohodárov a živnostníkov, tak zvyšujete náklad na týchto ľudí a už sa zamestnávateľom týchto ľudí neoplatí držať, púšťajú ich do čiernej ekonomiky alebo živnostníci vracajú svoje licencie,“ povedal na tlačovej besede. 
 

Výsledkom Ficovej politiky je vraj zánik pracovných miest

Pokles čistého príjmu ľudí pritom podľa šéfa opozičnej strany spomaľuje hospodársky rast a ľudia „si budú hľadať iný spôsob, ako budú fungovať“. Vláda podľa poslanca Kaníka prináša Slovensku len rekordnú nezamestnanosť a oberá ľudí o čisté príjmy. „Pán Fico sa vžil do úlohy Jánošíka naopak, chudobným berie, aby mohol bohatým dávať,“ povedal.
 
 
Ako príklad uviedol osobu pracujúcu na dohodu za 300 eur mesačne, ktorá po zvýšení odvodov zarobí v čistom menej o 40 eur mesačne. Zároveň však zamestnávateľ podľa Kaníka musí na zamestnanie tejto osoby pri takomto príjme vynaložiť na odvody o 102 eur naviac. Pri 500-eurovej mzde dohodár podľa Kaníka stratí 52 eur a pre zamestnávateľa to znamená zvýšenie nákladov o 170 eur. „Výsledkom je, že tieto pracovné miesta zanikajú,“ dodal. 
 

Ficova vláda zneatraktívnila dohody

Kabinet Roberta Fica od začiatku januára viac zaťažil odvodmi príjem z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Kým vlani z príjmu z dohôd platil zamestnávateľ len úrazové poistenie pri sadzbe 0,8 % z príjmu a garančné poistenie so sadzbou 0,25 % z vyplácaného príjmu, po novom sa na dohodárov s pravidelným príjmom v prípade štandardnej osoby vzťahujú kompletné sociálne a zdravotné odvody so sadzbou 48,6 %. Ak má štandardný „dohodár“ nepravidelný príjem, jeho zárobok vláda zaťaží 43,8-percentnými odvodmi. Z nepravidelného príjmu sa totiž nebude strhávať nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti. 
 
Študenti, invalidní a výsluhoví invalidní dôchodcovia po novom z príjmu z dohôd platia 29,8-percentné odvody. Ide o kompletné dôchodkové poistenie a ich zamestnávateľ platí garančné a úrazové poistenie. Študenti vo veku od 18 do 26 rokov však majú výnimku pri platení odvodov na dohodu. Pri zárobku na jednu dohodu o brigádnickej práci študenta do 155 eur bude za študenta zamestnávateľ v tomto roku tak ako v minulom platiť len odvody na garančné a úrazové poistenie vo výške 1,05 % zo zarobenej sumy. Suma 155 eur sa pritom bude každý rok zvyšovať podľa toho, ako bude rásť priemerná mzda na Slovensku. 
 

Živnostníkom rastú odvody

Minimálne odvody na sociálne poistenie pre SZČO sa od začiatku tohto roka zvýšili z predošlých 112,66 eura na 130,27 eura. Dôvodom je zvýšenie minimálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného, ktorý vzrástol z 339,89 eura na 393 eur. Z rovnakého dôvodu stúpli aj minimálne preddavky poistného na zdravotné poistenie pre SZČO, a to o 7,44 eura na 55,02 eura. 
 
Okrem toho sa postupne počas troch rokov na 1,486 znižujú koeficienty 2,14 v zdravotnom poistení a 2 v sociálnom poistení, ktorými sa delí základ dane pri výpočte odvodov. Nižšie koeficienty pre SZČO znamenajú vyšší vymeriavací základ pre platenie odvodov. Zaplatené odvody na sociálne a zdravotné poistenie už pritom neznížia základ dane, ktorý sa využíva pri výpočte budúcich odvodov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X