Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Z celkovej ceny práce priemernému zamestnancovi zostane necelých 49 %

Deň daňovej slobody tento rok pripadol na 2. júna
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
2. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Z každého eura vytvoreného v našej krajine v tomto roku štát prerozdelí viac ako 41 centov.

Deň daňovej slobody tento rok pripadol na 2. júna

Slováci by tak mali v tomto roku pracovať na štát o niečo kratšie ako vlani, kedy deň daňovej slobody pripadol na 3. júna. Vyplýva to z analýzy Nadácie F. A. Hayeka a Združenia daňových poplatníkov, ktorí každoročne vypočítavajú počet dní v roku, v ktorých ľudia obrazne povedané pracujú na pokrytie výdavkov štátu.
 
Tohtoročná odhadovaná miera prerozdeľovania totiž podľa nadácie predstavuje 41,38 % hrubého domáceho produktu. „To znamená, že z každého eura vytvoreného v našej krajine v tomto roku štát prerozdelí viac ako 41 centov. V prepočte na pracovné dni to znamená, že k 2. júnu odovzdali slovenskí občania všetok svoj zárobok štátu a približne od 14:00 tohto dňa už začínajú pracovať pre seba a svoje rodiny,“ konštatuje Nadácia F. A. Hayeka. Najlepšie sme na tom z tohto pohľadu boli v roku 2008, kedy deň daňovej slobody pripadol na 22. mája. 
 

 

Vláda spomalila tempo rastu výdavkov

Tohtoročný posun dňa daňovej slobody o jeden deň Nadácia F. A. Hayeka pripisuje predovšetkým rýchlejšiemu hospodárskemu rastu. Do výpočtu dňa daňovej slobody totiž vstupuje aj spomínaná miera prerozdeľovania, ktorá je závislá od rastu ekonomiky. Mieru prerozdeľovania totiž nadácia zisťuje ako podiel konsolidovaných výdavkov verejnej správy v pomere k hrubému domácemu produktu. Pri rýchlejšom raste ekonomiky sa tak napriek naďalej rastúcim výdavkom verejnej správy môže deň daňovej slobody posúvať bližšie k začiatku roka. V tomto roku sa pritom očakáva zrýchlenie hospodárskeho rastu na 2,3 %. Podľa analytika Nadácie F. A. Hayeka Martina Reguliho tento rok za posunom dňa daňovej slobody čiastočne stáli aj konsolidačné opatrenia vlády. Výdavky sa síce napriek tomu naďalej zvyšovali, tempo ich rastu sa však spomaľuje. 
 
Nadácia F. A. Hayeka však pri výpočte dňa daňovej slobody vychádza z prijatých rozpočtov na daný rok. Pre tento rok teda zo schváleného štátneho rozpočtu na rok 2014 a z rozpočtov ďalších inštitúcií verejnej správy. Pre odhady rastu hrubého domáceho produktu berie do úvahy oficiálne prognózy Inštitútu finančnej politiky ministerstva financií. V skutočnosti tak môže byť výpočet dňa daňovej slobody mierne odlišný. Závisí to najmä od toho, ako v skutočnosti bude hospodáriť verejná správa a taktiež od toho, či sa naplní prognóza rastu hospodárstva. 
 

 

Výpočet nezahŕňa niektoré ďalšie dane a poplatky

Ďalší pohľad na podiel odvodov štátu je prepočet daňového a odvodového zaťaženia priemerného pracujúceho. Podľa prepočtov nadácie pri priemernej tohtoročnej mzde na úrovni 847 eur a celkových nákladoch práce na zamestnanca v objeme 1 145,14 eur dosiahne po odrátaní sociálnych a zdravotných odvodov a dane z príjmu čistá mzda 654,36 eura. Z tejto sumy však analýza odratúva aj dane, ktoré ľudia odvedú štátu zo spotreby, teda spotrebné dane a daň z pridanej hodnoty. Čistý príjem po zaplatení týchto daní tak dosiahne 556,28 eura.
 
Z celkovej ceny práce tak priemernému zamestnancovi zostane necelých 49 %. Inak povedané, viac ako polovica všetkých nákladov, ktoré firma vynaloží za priemerného zamestnanca, skončí v štátnej kase vo forme spomínaných odvodov a daní. Tento výpočet pritom nezahŕňa niektoré ďalšie dane a poplatky, ktoré sa daňami nenazývajú. Napríklad miestne dane či koncesionárske poplatky.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X