Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Za riadenie zdrojov EÚ už zodpovedá úrad vlády

Za riadenie zdrojov EÚ už zodpovedá úrad vlády
Rokovanie vlády SR. Ilustračné foto: SITA.
1. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Využívanie peňazí Európskej únie bude od apríla koordinovať už Úrad vlády SR namiesto ministerstva dopravy.
 
V pondelok 1. apríla nadobudla účinnosť novela kompetenčného zákona, ktorá presunula kompetencie pri riadení eurofondov z rezortu dopravy na úrad vlády.
 

Eurofondom bude šéfovať Ľubomír Vážny

Cieľom novely je zlepšenie koordinácie a čerpania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie. Na využívanie eurofondov bude dohliadať podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny, ktorý sa funkcie ujal vlani 26. novembra. Minister dopravy Ján Počiatek vyhlásil, že umiestnenie Centrálneho koordinačného orgánu pre riadenie eurofondov je najracionálnejšie práve na úrade vlády.
 
Na Centrálnom koordinačnom orgáne, ktorý doteraz pôsobil v rámci rezortu dopravy, je 74 funkčných miest. Tie po zmene kompetenčného zákona prechádzajú pod úrad vlády. Ide však len o administratívny presun bez nutnosti sťahovania, lebo príslušní zamestnanci zostanú na tom istom mieste. Opozícia kritizovala vznik vládneho postu pre Vážneho ako zbytočný. 
 
 
Slovensko plánuje využívať peniaze Európskej únie v nasledujúcich siedmich rokoch cez šesť hlavných operačných programov. Ide o programy Výskum a inovácie, Integrovaná infraštruktúra (najmä dopravná), Ľudské zdroje, zamestnanosť a inklúzia, Kvalita životného prostredia, Integrovaný Regionálny operačný program a Efektívna verejná správa. Vláda schválila 20. marca návrh štruktúry operačných programov financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov na programové obdobie 2014 až 2020, ktorý predložil vicepremiér Vážny. 
 
Z celkovej predpokladanej sumy okolo 14 mld. eur, ktorú by Slovensko malo získať z EÚ v budúcom období čerpania eurofondov, by podľa Vážneho približne do 90 % mohlo ísť na šesť základných operačných programov. Riadiť ich budú príslušné ministerstvá školstva, dopravy, práce, životného prostredia, pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a vnútra. Zvyšné prostriedky majú ísť na doplnkových päť operačných programov Rozvoj vidieka, Rybné hospodárstvo, Európska územná spolupráca, Technická pomoc a Interact, ktoré budú v pôsobnosti ministerstva pôdohospodárstva, Úradu vlády SR a Bratislavského samosprávneho kraja. 
 
Prvé návrhy jednotlivých operačných programov majú byť hotové do konca apríla a následne dopracované do konca júna. Predbežný návrh Partnerskej dohody na roky 2014 až 2020 chce vláda predložiť Európskej komisii do konca júna. Po pripomienkovaní dohody neskôr predloží aj jej definitívnu podobu spolu s operačnými programami. Cieľom je, aby Slovensko mohlo začať využívať peniaze EÚ v novom období už od začiatku budúceho roku.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X