Založenie firmy v Maďarsku
BRATISLAVA 28. apríla 2016 (P/PR) – Uvažujete nad rozšírením podnikania do Maďarska? V nasledujúcich riadkoch vám priblížime postup, ako založiť firmu v Maďarsku a poskytneme základné informácie týkajúce sa daňovej problematiky.
Prečo podnikať a expandovať do Maďarska
Základnou a nezanedbateľnou výhodou je relatívne lacná pracovná sila. Minimálna mzda sa pohybuje na úrovni 344,00 EUR. Ďalším pozitívom je daňové zaťaženie, najmä nízka daň z príjmu pre menších podnikateľov, ktorá je na úrovni 10%. Maďarsko je od roku 2004 členským štátom EÚ, rovnako aj členom OECD a NATO. Nespornou výhodou je aj jednoduchá a rýchla registrácia spoločnosti k DPH (v priebehu 24h), ako aj absencia prehnanej byrokracie pri samotnom založení spoločnosti. So štátnymi inštitúciami sa komunikuje elektronicky. Eliminujú sa tým problémy s nadmernou byrokraciou, neochotou pracovníkov štátnych orgánov, obmedzené úradné hodiny a mnohé ďalšie. Samotný proces vyhotovenia dokumentov, zápis spoločnosti do registra, nepotrvá viac ako 7 pracovných dní.
Postup ako založiť firmu „kft.“
1. Krok – Výber advokáta
Proces založenia firmy musí byť „zastrešený“ advokátom z Maďarska, t.j. členom Maďarskej advokátskej komory, ktorý firmu podáva na register elektronicky.
Krok – Vyhotovenie zakladateľských dokumentov
V úvodných krokoch je potrebné, aby ste si premysleli obchodný názov firmy, adresu sídla a predmety podnikania. Maďarský zákonodarca taxatívnou formou predpisuje dokumenty, ktoré sú potrebné na založenia spoločnosti „Kft.“ (obdoba slovenskej spoločnosti s ručením obmedzeným “s.r.o.”).
2. V zakladateľských dokumentoch musí byť uvedené:
- Unikátne obchodné meno.
- Minimálne jeden konateľ a spoločník. Spoločníkom môže byť aj právnická osoba (napr. slovenská eseročka). Konateľ spoločnosti nemusí doložiť výpis z registra trestov z domovskej krajiny.
- Určenie výšky základného imania (minimálne 3 000 000 HUF, cca. 10 000 EUR). Základné imanie nie je potrebné splatiť na účet v banke, postačuje vyhlásenie o splatení, podobne ako pri zakladaní slovenskej s.r.o.
- Výber predmetu podnikania/živnosti.
- Adresa sídla spoločnosti.
Vyhotovené dokumenty musia byť overené notárom. Na území Maďarska overuje pravosť podpisov na dokumentoch advokát.
3. Krok – Podanie zakladateľských listín na register
Podpísané dokumenty podáva elektronicky na zápis do registra advokát zapísaný v Maďarskej advokátskej komore. Poplatok za zápis do registra je 50 000 HUF (cca 160 EUR).
4. Krok – Prevzatie potvrdenia o zápise spoločnosti do registra
V prípade, ak obchodný súd nebude mať žiadne námietky, spoločnosť zapíše. Po úspešnom zápise, ktorý spravidla netrvá viac ako 3 pracovné dni, môžete začať podnikať.
5. Krok – Založenie bankového účtu v Maďarsku
Upozorňujeme na fakt, že si musíte v Maďarsku založiť bankový účet, ktorý je potrebné ohlásiť na daňový úrad. Ďalšou nevyhnutnou súčasťou celého procesu, je výber vhodnej banky a založenie podnikateľského účtu. V Maďarsku pôsobí niekoľko bánk, ktoré sú známe aj na Slovensku – napríklad Slovenská sporiteľňa „Erste bank“, OTP banka “OTP bank”, ČSOB banka „K&H bank“, a podobne.
Dane v Maďarsku
Daňové sadzby v Maďarsku sú nastavené tak, aby podporovali malé a stredné podnikanie.
- Daň z príjmu do obratu 500 000 000 HUF (cca 1 600 000 EUR) je 10 %
- Daň z príjmu nad obrat 500 000 000 HUF (cca 1 600 000 EUR) je 19 %
- Do tejto dane je nutné započítať aj daň, ktorá sa platí miestnej samospráve a je stanovená na 0,2%
- Daň z dividend je 16 %, ak je majiteľom maďarskej firmy zahraničná fyzická osoba.
- Daň z dividend je 0 %, ak je majiteľom maďarskej firmy zahraničná právnická osoba (napríklad slovenská s.r.o.).
- Daň z pridanej hodnoty je 27 %.
Zdroj: https://www.fontionnel.sk