Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zamestnávatelia chcú vyjasniť detaily pri ručení za DPH

Kažimír bude ešte rokovať o zmenách v daňových zákonoch
Foto: SITA
24. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Ministerstvo financií sa v zásade zhodlo so sociálnymi partnermi na pripravených zmenách v oblasti znižovania administratívnej záťaže podnikateľov a v oblasti boja proti daňovým únikom.
 
Podľa ministra financií Petra Kažimíra sú stále otvorené niektoré pripomienky hlavne zástupcov zamestnávateľov, o ktorých chce rezort ďalej rokovať.
 

Limit pre povinný audit firiem je ešte otvorený

„Proces dohadovania stále nie je ukončený, my sme partnerom, ktorí majú stále pripomienky, ponúkli ešte dodatočné rokovania, ktoré sa budú realizovať v týchto dňoch,“ povedal Kažimír. Podľa ministra financií však pripomienky partnerov zväčša smerujú nad rámec pripravených noviel. 
 
Jednou z otvorených otázok, o ktorej bude ministerstvo financií ešte rokovať, je napríklad zvyšovanie limitu pre povinný audit firiem. „Je to aj zásadná pripomienka ministerstva hospodárstva, o ktorej budeme spolu s ministrom hospodárstva Malatinským rokovať a ja pevne verím, že do rokovania vlády sa nám podarí prijať konsenzuálne riešenie,“ očakáva Peter Kažimír. Balík desiatich zákonov by pritom malo ministerstvo financií predložiť na rokovanie vlády ešte v júli, teda pred letnými prázdninami kabinetu. 
 

Účtovné závierky zjednodušia

Minister financií Peter Kažimír avizuje, že po prijatí pripravených zmien sa zásadne zníži administratívne zaťaženie podnikateľov. „Hneď po tom, čo vstúpia tieto zákony do účinnosti, zásadným spôsobom a pozitívnym dopadom ovplyvnia podnikanie na Slovensku,“ uviedol v pondelok minister financií. Podnikatelia podľa neho ušetria napríklad na vypisovaní listín pri zostavovaní účtovných závierok, budú na nich kladené menšie požiadavky pri registrácii a ich postavenie by mali zlepšiť aj zmeny v daňovom poriadku. Firmám by malo pomôcť aj napríklad zvýšenie hranice na platenie preddavkov, a to na úroveň 2 500 eur. 
 

Zmeny v účtovníctve sociálni partneri zatiaľ odložili

Hospodárska a sociálna rada SR v pondelok odsúhlasila takmer všetky body zo svojho programu. „Z dvadsiatich siedmich materiálov, ktoré boli predložené, sme sa na dvadsiatich piatich zhodli, takže boli prijaté. Dva materiály, konkrétne materiál, ktorý sa týkal odpadov a materiál, ktorý sa týkal účtovníctva, sme zatiaľ neprijali,“ uviedol po rokovaní viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR Slavomír Manga. 
 
Školenie:
 
Zástupcovia zamestnávateľov aj zamestnancov privítali návrhy ministerstva financií, ktoré smerujú k zníženiu administratívnej záťaže podnikateľov. Podľa prezidenta Republikovej únie zamestnávateľov Mariána Juska je však potrebné si napríklad vyjasniť ešte viaceré veci v oblasti ručenia za DPH. „Asi je iná interpretácia zákona na strane podnikateľskej verejnosti a na strane, nazvem to expertov, ministerstva financií,“ povedal po skončení rokovania Jusko. 
 

 
Balík zákonov, ktoré majú podnikateľom znížiť administratívnu záťaž a mali by pomôcť v boji proti daňovým podvodom, predložilo ministerstvo financií do pripomienkového konania koncom mája. V rámci pripravených zmien by sa mal zmeniť napríklad zákon o účtovníctve, daňový poriadok, zákon o správnych poplatkoch, či zákon o dani z pridanej hodnoty. Okrem zmien v týchto zákonoch rezort financií pripravil aj novelu zákona o dani z príjmov, či zmeny v používaní elektronických registračných pokladníc.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X