Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zamestnávatelia žiadajú znížiť odvody na úrazové poistenie

Zamestnávatelia žiadajú znížiť odvody na úrazové poistenie
Ilustračné foto SITA
15. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Podľa prepočtov Republikovej únie zamestnávateľov by mohla sadzba na úrazové poistenie klesnúť zo súčasných 0,8 % na 0,3 % z hrubých miezd zamestnancov.
„Výsledkom súčasného stavu je zbytočne vysoké odvodové zaťaženie práce v oblasti úrazového poistenia,“ odkázali zamestnávatelia rezortu práce a sociálnych vecí počas pripomienkového konania k novele zákona o sociálnom poistení.

Deficity ostatných fondov SP by mal vyrovnať štát

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) žiada prijať opatrenia, ktoré by viedli k vyrovnanému hospodáreniu v súčasnosti prebytkového fondu úrazového poistenia. Zamestnávatelia upozorňujú na to, že fond úrazového poistenia, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa, je dlhodobo prebytkový a slúži na sanáciu deficitov ostatných fondov sociálneho poistenia. RÚZ považuje za korektné, aby sa deficity ostatných fondov vykrývali z prostriedkov zo štátneho rozpočtu, a nie presunmi prostriedkov medzi jednotlivými fondmi Sociálnej poisťovne.
To, že sa prebytky vo fonde úrazového poistenia využívajú na výplatu starobných dôchodkov, sa nepáči ani Konfederácii odborových zväzov SR (KOZ). „Naším úsilím je zaviesť do tohto systému väčšiu mieru transparentnosti a previazanosti na účel, za ktorým sú zdroje vytvárané,“ uviedol viceprezident KOZ Slavomír Manga. Fond úrazového poistenia mal pritom vlani príjmy 131,7 mil. eur a výdavky 43,2 mil. eur. Po započítaní prebytku z roku 2011 na úrovni 26,3 mil. eur bolo vlani v tomto fonde celkovo 158 mil. eur, pričom poisťovňa z tejto sumy 92 mil. eur presunula do deficitného fondu starobného dôchodkového poistenia.
Zamestnávatelia by mali aj v nasledujúcich troch rokoch platiť poistné na úrazové poistenie v súčasnej výške 0,8 % z vymeriavacieho základu zamestnanca. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Pri platení poistného na úrazové poistenie sa tak naďalej nemajú uplatňovať prirážky alebo zľavy v závislosti od úrovne bezpečnostného rizika u zamestnávateľa. Novela zákona okrem toho v rokoch 2014 až 2016 umožňuje Sociálnej poisťovni aj naďalej využívať prostriedky z prebytkových fondov na vykrývanie deficitu vo fondoch, v ktorých nie je dostatok prostriedkov na výplatu dávok.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X