Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Záujem o úvery býva počas posledných dvoch mesiacov vysoký

Záujem o úvery býva počas posledných dvoch mesiacov vysoký
23. novembra 2012 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

Banky pred Vianocami každý rok evidujú zvýšený záujem o spotrebné úvery.

 
Klienti v tomto období podľa ČSOB výrazne častejšie používajú kreditnú kartu.
 

Predvianočný nával

(SITA) – Medzi najsilnejšie úverové mesiace pre finančné inštitúcie patria tie predvianočné. „Záujem o spotrebné úvery býva každoročne počas posledných dvoch mesiacov roka veľmi vysoký. Vtedy banky požičajú svojim klientom aj o desiatky percent viac, než napríklad v letnom období,“ povedala vedúca oddelenia úverových produktov Poštovej banky Angelika Farkašová.
 
 
To, že pred vianočnými sviatkami míňame viac, potvrdila aj ČSOB. Klienti v tomto období výrazne častejšie používajú kreditnú kartu. December sa v počte transakcií v porovnaní so susednými mesiacmi výrazne líši. Nárast ich objemu je v porovnaní s novembrom podľa ČSOB o 35 % vyšší. „V decembri minulého roka bola priemerná suma vo výške 314 eur, ktorú klienti minuli prostredníctvom kreditnej karty, naopak v novembri to bolo 232 eur,“ povedal riaditeľ Divízie spotrebného financovania ČSOB Martin Gazárek. 
 

Požiačia si každý desiaty Slovák

VÚB banke z prieskumu vyšlo, že každý desiaty Slovák si plánuje tieto Vianoce požičať a že najčastejšou formou sú povolené prečerpanie na účte alebo pôžičky od známych. Ako uviedla vedúca oddelenia úverov vo VÚB banke Melinda Péková, pred Vianocami majú ľudia zvýšený záujem predovšetkým o bezúčelové úvery a záujem o spotrebné úvery je vo VÚB počas Vianoc oproti iným mesiacom vyšší aj o 60 až 70 %. „Pre spotrebné úverovanie je predvianočné obdobie zvyčajne tým silnejším obdobím roka,“ skonštatoval analytik VÚB banky Andrej Arady. 
 

Peniaze aj na bývanie

Ako ďalej informovala Poštová banka, mnohí by očakávali, že najčastejšími dôvodmi, prečo si ľudia požičiavajú v tomto období, budú vianočné darčeky alebo zimná dovolenka. Slováci sa však zadlžujú z oveľa praktickejších dôvodov. Podľa prieskumu Poštovej banky, ktorý uskutočnila už štvrtý rok medzi svojimi klientmi, si peniaze pred Vianocami požičiavame najmä preto, že si chceme skrášliť a vynoviť svoje bývanie. „V účele využitia spotrebného úveru však už tradične dominuje aj kúpa auta a dokonca aj splatenie iných dlhov,“ skonštatovala Farkašová. 
 
Aj keď sme považovaní za národ šetrný, náš apetít po úveroch podľa Poštovej banky neklesá. Zvýšený záujem o spotrebné úvery v predvianočnom období však môže byť ovplyvnený aj samotnou ponukou bánk. „Banky práve v tomto období podporujú zvýšený dopyt ľudí po spotrebnom financovaní ponukou rôznych benefitov k úverom, či už je to odpustenie poplatkov, výhodnejšie úrokové sadzby, či rôzne darčeky,“ povedala Farkašová. No zmenilo sa naše správanie a ľudia sú v prípade úverov opatrnejší. „Uprednostňujú požičanie si menšieho objemu peňazí na kratšie obdobie, bez nutnosti zabezpečenia úveru bytom či domom a hľadajú úvery, ktoré sú zrozumiteľné, jednoduché na vybavenie,“ dodala Farkašová.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X