Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Záujem o záväzné stanovisko od daniarov je nulový

Fotobanka Pixmac
12. augusta 2015 Zdroj Podnikam.SK, MS Tlačiť

Ani takmer po roku od zavedenia záväzných stanovísk do praxe finančná správa neeviduje žiaden podnikateľský subjekt, ktorý by o vydanie tohto inštitútu požiadal.

Záväzné stanoviská bude možné vydať k viacerým zákonom

Ani takmer po roku od zavedenia záväzných stanovísk do praxe finančná správa neeviduje žiaden podnikateľský subjekt, ktorý by o vydanie tohto inštitútu požiadal. Ministerstvo financií chce zatraktívniť vydávania stanovísk a rozširuje preto rozsah zákonov, ku ktorým je možné ich vydávať.

Od septembra tohto roka pridáva rezort možnosť požiadať daniarov o stanovisko k ďalším vybraným ustanoveniam zákona o dani z príjmov a zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH).

Ministerstvo už pri zavádzaní stanovísk do praxe avizovalo, že bude zvažovať prípadné rozšírenie rozsahu zákonov, ku ktorým je možné stanoviská vydávať.

eBook: Automobil v podnikaní živnostníka 2015

Daniari neevidujú záujemcu o vydanie stanoviska

Aj keď finančná správa nezaznamenala zatiaľ záujem o vydanie záväzného stanoviska, podľa hovorkyne Patrície Macíkovej klienti finančnej správy využívajú predovšetkým služby bezplatných konzultácií prostredníctvom call centra. „Za prvý polrok tohto roka sme takto vybavili cca 200 tisíc dopytov od občanov a firiem,“ dodáva pre Podnikam.sk Macíková.

Záväzné stanoviská môžu daniari vydávať od začiatku septembra minulého roka a minimálny poplatok spojený s vydaním stanoviska je na úrovni 4 tisíc eur, pričom jeho konkrétna výška závisí od sumy predpokladaného obchodného prípadu.

Aktuálnou vyhláškou, ktorá má účinnosť stanovenú od 1. septembra 2015, sa rozširuje rozsah ustanovení zákona o dani z príjmov, ku ktorým je možné vydať stanovisko, o posúdenie:

 • záväzkov po splatnosti podľa ustanovení § 17 ods. 27 a 32,
 • daňovej uznateľnosti nákladov podľa ustanovení § 19,
 • dane vyberanej zrážkou podľa ustanovení § 43 a
 • odpočtu daňovej straty podľa ustanovení § 30.

Taktiež sa rozširuje rozsah ustanovení, ku ktorých uplatneniu možno vydať záväzné stanovisko, a to o posúdenie splnenia podmienok existencie prevádzkarne podľa § 4 ods. 5 zákona o DPH.

Daniari môžu už teraz posúdiť časti zákona o dani z príjmov a o DPH

Záväzné stanovisko môže finančná správa na základe platnej vyhlášky rezortu financií v súčasnosti vydať k uplatneniu niektorých paragrafov zákona o dani z príjmov, a to konkrétne k posúdeniu:

 • zdroja príjmov daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 16 zákona o dani z príjmov alebo
 • predaja a kúpy podniku alebo jeho časti v reálnych hodnotách podľa § 17a zákona o dani z príjmov.

Záväzné stanovisko sa môže vydať aj k uplatneniu ustanovení zákona o dani z pridanej hodnoty, a to k posúdeniu:

 • vzniku daňovej povinnosti podľa § 19 až 21 zákona o dani z pridanej hodnoty,
 • sadzby dane za tovar podľa § 27 zákona o dani z pridanej hodnoty alebo
 • osoby povinnej platiť daň z pridanej hodnoty podľa § 69 ods. 12 zákona o dani z pridanej hodnoty.

Záväzné stanovisko vydá finančná správa na žiadosť daňového subjektu, pričom táto žiadosť musí obsahovať zákonom určené náležitosti. Tie sú upravené v § 53 zákona o správe daní.

Lehota na vydanie stanoviska je 60 dní

Na vydanie stanoviska majú pritom daniari lehotu 60 dní od doručenia žiadosti. Ak však vzhľadom na zložitosť prípadu nebude môcť finančná správa vydať stanovisko v spomínanej lehote, oznámi túto skutočnosť daňovému subjektu a požiada ho o vyjadrenie, či súhlasí s vydaním stanoviska v predĺženej lehote. Ak daňový subjekt oznámi finančnému riaditeľstvu v lehote 8 pracovných dní, že s predĺžením lehoty na vydanie záväzného stanoviska nesúhlasí alebo ak sa nevyjadrí, považuje sa žiadosť za späťvzatú.

Vydané záväzné stanovisko je pritom pre správcu dane záväzné, rovnako tak aj pre druhostupňový orgán. Záväzné však pre nich nie je vtedy, ak daňový subjekt, ktorému bolo záväzné stanovisko vydané, neuplatnil postup v ňom uvedený, alebo ak sa preukáže, že uvedené rozhodujúce skutočnosti, nie sú splnené, alebo ak záväzné stanovisko stratilo účinky.

Poplatok za stanovisko je vo výške od 4 tisíc do 30 tisíc eur

Vydanie záväzného stanoviska je spoplatnené a daňový subjekt musí poplatok zaplatiť spolu so žiadosťou o záväzné stanovisko. Stanovený poplatok sa pohybuje vo výške 1 % až 3 % v nadväznosti na sumu predpokladaného obchodného prípadu.

Kritéria stanovenia výšky poplatku:

 • 1 % zo sumy predpokladaného obchodného prípadu, najmenej však 4 000 eur, najviac 30 000 eur, ak daňovník žiada o záväzné stanovisko k uplatneniu jedného daňového predpisu,
 • 2 % zo sumy predpokladaného obchodného prípadu, najmenej však 5 000 eur, najviac 30 000 eur, ak daňovník žiada o záväzné stanovisko k uplatneniu dvoch a viac daňových predpisov,
 • 3 % zo sumy predpokladaného obchodného prípadu, najmenej však 6 000 eur, najviac 30 000 eur, ak daňovník žiada o záväzné stanovisko k uplatneniu daňových predpisov, pričom ide o opakované obchodné prípady.

Žiadosť o záväzné stanovisko daňového subjektu musí obsahovať podrobný popis skutočností, ktoré nastanú alebo sú očakávané a ktoré budú podkladom na vydanie záväzného stanoviska. V žiadosti by daňový subjekt mal uviesť aj návrh na uplatnenie postupu podľa príslušných daňových predpisov, právne posúdenie a sumu predpokladaného obchodného prípadu.

Po absolvovaní Obchodnej akadémie vo Svidníku pokračoval v štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. V roku 2007, ešte popri štúdiu, začal pracovať ako redaktor pre ekonomickú redakciu agentúry SITA. Venoval sa hlavne makroekonomike, financiám a investovaniu. Ekonomickému svetu ostal verný a po niekoľkých rokoch v agentúre prešiel na pozíciu editora a neskôr šéfeditora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X