Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Záväzné stanoviská majú daniari vydávať od septembra

O vydanie záväzného stanoviska bude možné požiadať od septembra
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
10. júla 2014 Zdroj Podnikam.SK, MS Tlačiť

Vydanie záväzného stanoviska bude spoplatnené sumou od 4 tisíc eur do 30 tisíc eur, a to v závislosti od obchodného prípadu.

Potrebná vyhláška je už v pripomienkovom konaní

V prípade, ak budú chcieť daňovníci vedieť, ako bude finančná správa posudzovať ich plánované obchodné transakcie, budú môcť od začiatku septembra tohto roka požiadať daniarov o vydanie záväzného stanoviska k uplatňovaniu daňových predpisov. Finančná správa vydá záväzné stanovisko na žiadosť daňového subjektu, pričom táto žiadosť bude musieť obsahovať zákonom určené náležitosti. Tie sú upravené v § 53 zákona o správe daní.
Rozsah daňových predpisov, ku ktorých uplatneniu bude možné vydať záväzné stanovisko, pritom ustanovuje všeobecne záväzný právny predpis ministerstva financií. Ustanovenia daňového poriadku, na základe ktorých bude Finančné riaditeľstvo SR vydávať záväzné stanoviská, podľa rezortu financií nadobudnú účinnosť 1. septembra tohto roku. „Vyhlášku, ktorou sa ustanoví rozsah daňových predpisov, ku ktorých uplatneniu možno záväzné stanovisko vydať, predložilo Ministerstvo financií SR do pripomienkového konania,“ spresnil pre Podnikam.SK tlačový odbor ministerstva financií.

Na vydanie stanoviska budú mať daniari 60 dní

Daniari upozorňujú, že finančné riaditeľstvo záväzné stanovisko nevydá v prípade, ak je na vydanie záväzného stanoviska potrebné uplatniť právny postup iného štátu alebo ak daňový subjekt žiada o záväzné stanovisko ku skutočnostiam, ktoré nastali v zdaňovacom období, za ktoré už bolo daňovým subjektom daňové priznanie podané. „Záväzné stanovisko vydá finančné riaditeľstvo daňovému subjektu v lehote 60 dní od doručenia žiadosti,“ spresnila pre Podnikam.SK hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.
Ak vzhľadom na zložitosť prípadu nebude môcť finančná správa vydať stanovisko v spomínanej lehote 60 dní, oznámi túto skutočnosť daňovému subjektu  a požiada ho o vyjadrenie, či súhlasí s vydaním stanoviska v predĺženej lehote. „Ak daňový subjekt oznámi finančnému riaditeľstvu v lehote 8 pracovných dní, že s predĺžením lehoty na vydanie záväzného stanoviska nesúhlasí  alebo ak sa nevyjadrí považuje sa žiadosť za späťvzatú,“ upozorňuje hovorkyňa daniarov.
Vydané záväzné stanovisko je pritom pre správcu dane záväzné, rovnako tak aj pre druhostupňový orgán. Záväzné však pre nich nie je vtedy, ak daňový subjekt, ktorému bolo záväzné stanovisko vydané, neuplatnil postup v ňom uvedený, alebo ak sa preukáže, že uvedené rozhodujúce skutočnosti, nie sú splnené, alebo ak záväzné stanovisko stratilo účinky.

Poplatok za stanovisko bude vo výške od 4 tisíc do 30 tisíc eur

Vydanie záväzného stanoviska bude spoplatnené a daňový subjekt bude musieť poplatok zaplatiť spolu so žiadosťou o záväzné stanovisko. Stanovený poplatok sa pohybuje vo výške 1 % až 3 % v nadväznosti na sumu predpokladaného  obchodného prípadu.
Kritéria stanovenia výšky poplatku:
  • 1 % zo sumy predpokladaného obchodného prípadu, najmenej však 4 000 eur, najviac 30 000 eur, ak daňovník žiada o záväzné stanovisko k uplatneniu jedného daňového predpisu,
  • 2 % zo sumy predpokladaného obchodného prípadu, najmenej však 5 000 eur, najviac 30 000 eur, ak daňovník žiada o záväzné stanovisko k uplatneniu dvoch a viac daňových predpisov,
  • 3 % zo sumy predpokladaného obchodného prípadu, najmenej však 6 000 eur, najviac 30 000 eur, ak daňovník žiada o záväzné stanovisko k uplatneniu daňových predpisov, pričom ide o opakované obchodné prípady.

Daniari budú môcť posúdiť časti zákona o dani z príjmov a o DPH

Záväzné stanovisko bude môcť finančná správa na základe vyhlášky rezortu financií vydať k uplatneniu niektorých paragrafov zákona o dani z príjmov, a to konkrétne k posúdeniu:
  • zdroja príjmov daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 16 zákona o dani z príjmov alebo
  • predaja a kúpy podniku alebo jeho časti v reálnych hodnotách podľa § 17a zákona o dani z príjmov.

Záväzné stanovisko sa bude môcť vydať aj k uplatneniu ustanovení zákona o dani z pridanej hodnoty, a to k posúdeniu:

  • vzniku daňovej povinnosti podľa § 19 až 21 zákona o dani z pridanej hodnoty,
  • sadzby dane za tovar podľa § 27 zákona o dani z pridanej hodnoty alebo
  • osoby povinnej platiť daň z pridanej hodnoty podľa § 69 ods. 12 zákona o dani z pridanej hodnoty.

Po absolvovaní Obchodnej akadémie vo Svidníku pokračoval v štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. V roku 2007, ešte popri štúdiu, začal pracovať ako redaktor pre ekonomickú redakciu agentúry SITA. Venoval sa hlavne makroekonomike, financiám a investovaniu. Ekonomickému svetu ostal verný a po niekoľkých rokoch v agentúre prešiel na pozíciu editora a neskôr šéfeditora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X