Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdôrazňovanie ceny vyvolalo medzi stavbármi vojnu

Ilustračné foto: SITA
13. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Verejní obstarávatelia by sa podľa neho namiesto toho, že sa sústreďujú na kritérium najnižšej ceny, mali zamerať najmä na to, aby bol projekt reálny. 

Neplatenie subdodávateľom načas je na Slovensku mimoriadne rozšírené

Prioritné využívanie kritéria najnižšej ceny vo verejnom obstarávaní podľa prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Zsolta Lukáča spôsobilo v stavebníctve neprimeranú cenovú vojnu. „Firmy nielenže si vzájomne podliezali ceny, ale boli ochotné podliezať aj náklady jednotlivých komponentov stavebnej výroby. Je to jednoznačne zlé, choré a vedie len k záhube konkrétnej stavebnej firmy, ale aj projektu, ktorý má realizovať,“ povedal vo štvrtok Lukáč pre agentúru SITA počas prvého Fóra slovenského stavebníctva v Bratislave.
 
Prípady, keď zhotovitelia stavieb svojim subdodávateľom z rôznych dôvodov neplatia načas, sú podľa prezidenta stavebných podnikateľov na Slovensku mimoriadne rozšírené. „Pôsobí to skoro ako smrteľná choroba pre stavebníctvo. Treba na ňu nájsť liek a jedným z nich je oddémonizovať tvorbu cien,“ upozornil Lukáč. Verejní obstarávatelia by sa podľa neho namiesto toho, že sa sústreďujú na kritérium najnižšej ceny, mali zamerať najmä na to, aby bol projekt reálny. Stavebná firma by zas mala byť schopná projekt uskutočniť za ponúknutú cenu svojimi kapacitami alebo so subdodávateľmi. 
 

 
Napríklad, na stavbe diaľnice D1 Dubná Skala – Turany v dĺžke 16,4 kilometra spoločnosť Váhostav – SK, a. s. nespláca záväzky dodávateľom v stanovených termínoch. Zhotoviteľ to zdôvodnil tým, že ide o stratovú stavbu. Váhostav chce záväzky na tejto stavbe uhrádzať z príjmov za iné stavby, ktoré realizuje. Stavebné práce na diaľnici v okolí Martina začali v decembri 2011 a trvať majú do konca tohto roka. Váhostav sa zaviazal diaľnicu postaviť za 137,75 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty, čo je 41,15 % z pôvodných predpokladaných nákladov 334,72 mil. eur. 
 

 
„Išli do rizika a to sa prejavilo výrazne negatívnym vplyvom na to, že nie sú schopní v primeranom čase platiť svojich subdodávateľov,“ povedal pre agentúru SITA Lukáč k uvedenému prípadu, ktorý na Slovensku nie je zriedkavosťou. Každý je podľa neho povinný plniť zmluvu s investorom alebo subdodávateľom. „Treba si zobrať dobré príklady z Nemecka, Francúzska či Švédska. Regulácia je tam jednoznačne nastavená tak, že keď má niekto záväzok, a to aj k subdodávateľom, tak ho má plniť. Investor je povinný v záujme úspechu svojho realizovaného projektu na to dohliadnuť,“ dodal Lukáč s tým, že ide o čisto praktickú a pre stavbárov veľmi dôležitú otázku.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X