Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Živnostníci a povinná pracovná zdravotná služba. Koho sa týka?

Businessman getting scolded
Thinkstock
11. júla 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Od minulého roka začal platiť zákon, ktorý určuje zabezpečenie povinnej pracovnej zdravotnej služby pre všetkých zamestnávateľov aj jednoosobové eseročky. Za nedodržanie zákona hrozia pokuty 150 až 20 000 eur.

Hoci je otázka možnej kontroly všetkých subjektov otázna, riskovať sa určite neoplatí. Koho sa týka povinnosť mať zdravotný dohľad a pre koho je možné vyhnúť sa tejto povinnosti?

Odporúčame ebook:

Zamestnávatelia sa povinnej službe nevyhnú

Zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia (č. 355/2007 Z. z. ) ustanovuje pre všetkých zamestnávateľov bez rozdielu nutnosť zabezpečiť povinnú pracovnú zdravotnú službu. Zákon nerozlišuje, či zamestnávate murárov, alebo programátora, ktorého platíte na dohodu.

Povinnosť dokonca vznikla aj pre jednoosobové eseročky, takže v prípade, že je konateľ aj zamestnanec, platí pre neho zákon o zabezpečení pracovnej zdravotnej služby. Dôvodom tejto zmeny bolo zosúladenie slovenskej legislatívy s podmienkami Európskej únie.

Smernica Rady o zavádzaní opatrení na podporu zlepšenia bezpečnosti a ochrany zdravia pracovníkov pri práci (89/391/EHS ) v časti týkajúcej sa zabezpečenia pracovnej zdravotnej služby pre zamestnancov totiž určuje povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu pre všetkých zamestnancov bez ohľadu na kategóriu práce. Dnes už je slovenský zákon v súlade s európskymi smernicami.

Dve možnosti

Na zabezpečenie pracovnej zdravotnej služby budete potrebovať špeciálne vyškoleného pracovníka, ktorého spôsobilosť určuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR o podrobnostiach o rozsahu a náplni výkonu pracovnej zdravotnej služby, o zložení tímu odborníkov, ktorí ju vykonávajú, a o požiadavkách na ich odbornú spôsobilosť.

To samo o sebe značí, že vôbec nie je jednoduché takéhoto človeka nájsť a už vôbec nie zaplatiť. Pritom podnikateľ, ktorý začne vykonávať svoju činnosť, je povinný zabezpečiť hodnotenie zdravotného rizika, vypracovanie kategorizácie prác z hľadiska zdravotných rizík a posudku o riziku už najneskôr do dvoch mesiacov od začatia svojej činnosti.

Existujú v princípe len dve možností, ako môže živnostník naplniť literu zákona o  pracovnej zdravotnej službe. Môže teda zamestnať vlastných odborných zamestnancov, alebo zákon umožňuje aj využitie služby dodávateľským spôsobom u ľudí a inštitúcií, ktoré majú na takéto úkony povolenie na základe oprávnenia vydaného Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Ak sa podnikateľ rozhodne pre prvý prípad, je povinný to bezodkladne písomne oznámiť príslušnému orgánu verejného zdravotníctva. V prípade dodávateľských služieb za vás externá spoločnosť preberie zodpovednosť, no rozhodne to nebude zdarma.

Náročné požiadavky

Rozhodnutie investovať do vlastných ľudí pri malej aj strednej firme je prakticky nemožný scenár.

Zamestnanec schopný oprávnene vykonávať  povinnú pracovnú zdravotnú službu môže byť len lekár s určenou špecializáciou, verejný zdravotník, bezpečnostný technik alebo autorizovaný bezpečnostný technik. Vďaka špecializácii môžu vykonávať dohľad  pre zamestnancov prvej a druhej kategórie. Ďalšou možnosťou je  tím pracovnej zdravotnej služby. Ten musí byť tvorený minimálne lekárom s určenou špecializáciou a verejným zdravotníkom.

Ďalším rozhodnutím je už spomínané využitie externého spolupracovníka, ktorý je akreditovaný na vykonávanie povinnej pracovnej služby. Úplný zoznam osôb  oprávnených na vykonávanie tejto služby nájdete priamo na stránkach  Úradu verejného zdravotníctva SR .

Povinnosti čakajú aj živnostníka bez zamestnancov

Zabezpečenie povinnej pracovnej zdravotnej služby vyplýva síce zamestnávateľom, ale aj živnostník bez pracovníkov môže mať povinnosti vo vzťahu k zdravotným zákonom.

Najmä v prípade, že vykonáva rizikové práce. Vtedy je povinný sám absolvovať lekársku preventívnu prehliadku vždy pred začatím výkonu práce a po skončení výkonu práce.

Jediní ktorí sú spod dohľadu zdravotných inštitúcií skutočne vyňatí, sú podnikatelia, fyzické osoby, ktorí nemajú žiadnych zamestnancov, dohodárov a nevykonávajú rizikové práce. Tí nemajú zákonnú povinnosť pracovnej zdravotnej služby ani zdravotného dohľadu.

Povinnosť aj pre jednoosobové eseročky

Výhody prechodu samostatného živnostníka na eseročku sťažuje práve aj úprava pracovnej zdravotnej služby, pretože ak vo firme zamestnáte hoci len sami seba, už potrebujete zabezpečiť zo zákona PZS.

Jednou z možností však je zrušenie pracovného pomeru a uzatvorenie zmluvy o výkone funkcie konateľa, podľa Obchodného zákonníka s pevne stanovenou pravidelnou odmenou.

Z pohľadu príjmov bude takáto odmena vnímaná ako príjem zo závislej činnosti, teda prakticky ako zo zamestnania, ale nejedná sa o dohodu, ani pracovný pomer, čím sa na vás prestane vzťahovať nutnosť zabezpečiť povinnú zdravotnú službu. Nemáte totiž žiadnych zamestnancov.

Nie vždy sa však dá takéto elegantné a rýchle riešenia aplikovať a je preto vhodné preveriť možnosti a dôsledky pre vašu firmu. Je to však jedna z ciest, ako ušetriť náklady a vyhnúť sa postihu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

eseročkapovinná pracovná zdravotná službaPrémiový obsahszčo

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

03mar15:00Kto Vám pomôže s angličtinou vo firme?15:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

09mar8:30Komplexný kurz: Logistika8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

09mar8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X