Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Živnostníkom so splátkami už uhradia plnú zdravotnú starostlivosť

Živnostníci so splátkami už by mali mať hradenú plnú zdravotnú starostlivosť
Fotobanka Pixmac
14. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

SZČO, ktoré splácajú svoje podlžnosti na zdravotnom poistení, však budú i naďalej vedené ako dlžníci.

Za neuhradené preddavky sa dostanene na listinu dlžníkov skôr

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré splácajú svoje podlžnosti na zdravotnom poistení, budú i naďalej vedené ako dlžníci, avšak po novom majú mať nárok na úhradu celej zdravotnej starostlivosti (ZS) hradenej z verejného zdravotného poistenia.

V súčasnosti platí, že hoci živnostník dlžnú sumu zdravotnej poisťovni riadne spláca, tá je povinná mu zaplatiť len neodkladnú zdravotnú starostlivosť, na úhradu plánovanej operácie či kúpeľnej liečby nárok nemá.

Zmeny v zákone o zdravotnom poistení navrhuje zaviesť ministerstvo zdravotníctva (MZ). „Osoba teda bude zverejnená v zozname dlžníkov, nakoľko jej dlh stále trvá, avšak nakoľko splátkový kalendár plní, bude mať nárok na celú zdravotnú starostlivosť, t.j. nielen na neodkladnú,“ vysvetľuje plánovanú novinku rezort. 

Džníci a neplatiči sú hádzaní do jedného vreca

Na súčasný stav a komplikácie, ktoré spôsobuje živnostníkom so splátkovými kalendármi, ako neuhrádzanie liečby či liekov, upozornil pred časom nezaradený poslanec Martin Chren. Poukazoval na to, že dlžníci a neplatiči sú hádzaní do jedného vreca. 

„Živnostníci, ktorí tvrdo pracujú, avšak nemajú v priemere niekoľko sto eur na to, aby nedoplatok okamžite vyrovnali, si dohodli so zdravotnými poisťovňami splátkové kalendáre. Poctivo svoj dlh splácajú, rozvrhli si splátky nedoplatku, ktorý vznikol kvôli zvýšeniu odvodov vlády Roberta Fica na niekoľko mesiacov a zrazu teraz po troch mesiacoch im zdravotné poisťovne začínajú prestávať preplácať liečbu a lieky,“ uviedol ešte koncom inulého roka Chren.

Problém je podľa Chrena v tom, že sa v roku 2013 znížili koeficienty, z ktorých sa vypočítavajú zdravotné odvody. Tie sa potom odzrkadlili v ročnom zúčtovaní poistného, ktoré poistenci obdržali v roku 2014 a tak bolo mnoho živnostníkov nútených podlžnosti z ročného zúčtovania riešiť pomocou splátkových kalendárov. Tak sa však dostali na zoznam dlžníkov poisťovne im následne mohli zrušiť plánované operácie, kúpeľnú liečbu či neuhradiť lieky. 

Ďalšie zmeny: Na zoznam dlžníkov sa dostanú poistenci skôr

Do zoznamu dlžníkov sa dostane platiteľ poistného, ktorý má nedoplatok na poistnom viac ako 10 eur, alebo nezaplatil preddavok na poistné za tri mesiace v príslušnom kalendárnom roku. I toto ustanovenie sa však má zmeniť. MZ navrhuje, aby pre zaradenie dlžníka do zoznamu dlžníkov postačovalo, že nemá uhradené preddavky za akékoľvek najmenej tri mesiace.

„V súčasnosti musí zdravotná poisťovňa jednak čakať so zaradením neplatiča do zoznamu prvé tri mesiace v roku, t.j. najskôr ho môže zaradiť v mesiaci apríl a tiež nemožno zaradiť neplatiča, ktorý neuhradil preddavky na prelome rokov,“ konštatuje ministerstvo.

Rezort s novinkami nekončí, presadiť chce tiež to, aby v prípade, že suma neuhradených preddavkov bude vyššia ako sto eur, nemusela byť splnená podmienka aspoň troch mesiacov. Zoznam dlžníkov zverejňujú na svojich webových sídlach zdravotné poisťovne.

Novela tiež rieši oznamovacie povinnosti tzv. samoplatiteľov vykonávajúcich zárobkovú činnosť prerušovane, napríklad na základe dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru.

  • Oďalších zmenách, ktoré novela zavádza, sme písali tu
  • Návrh zákona nájdete tu
  • Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. apríla 2015, vybrané body zo zákona však budú vstupovať do účinnosti postupne až do roku 2014

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikamszčoživnostníci

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X