Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zjednoduší sa podnikateľské prostredie v oblasti výroby a predaja potravín od 15. 3. 2023?

zákon o potravinách
zákon o potravinách Foto: Getty images
23. novembra 2022 Autor Ing. Lenka PajtinkováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

V parlamente sa momentálne nachádza návrh novely zákona č. 152/1995 Z. z. o potravinách, ktorým by sa od 15. 3. 2023 malo zavádzať niekoľko menších zmien na zjednodušenie a zlepšenie podnikateľského prostredia v oblasti výroby a predaja potravín.

Konkrétne ide o tieto zmeny:
  1. Spresňuje sa právna úprava bezodplatného prevodu tak, aby bolo nepochybné, že povinnosť sa týka len prevádzkarní prevádzkovateľa s predajnou plochou väčšou ako 400 m2 a potravín, ktoré sú umiestnené na trhu v tejto prevádzkarni. Prevádzkovateľ, ktorý prevádzkuje prevádzkareň s predajnou plochou väčšou ako 400 m2, je povinný najneskôr dva dni pred predajom potravín, ktoré umiestnené na trhu v tejto prevádzkarni a ktorým uplynul dátum minimálnej trvanlivosti podľa odseku 12, ponúknuť tieto potraviny najmenej jednej charitatívnej organizácii. Ponuka sa považuje za vykonanú, ak prevádzkovateľ charitatívnej organizácii bezodplatne prevádza potraviny na základe zmluvy, ktorá upravuje spôsob a čas ponuky.
  2. Vypúšťa sa povinnosť pre prevádzkovateľov potravinárskych podnikov monitorovať inú formu na vyjadrenie alebo prezentáciu označenia výživovej hodnoty potravín a správu o tom zaslať ministerstvu.
  3. Vypúšťajú sa povinnosti vo vzťahu k skladovaniu a k preprave potravín.
  4. Navrhuje sa ohlasovacie povinnosti v súvislosti s ochranou potravinovej bezpečnosti štátu stanoviť len pre prevádzkovateľov potravinárskych podnikov, ktorí vykonávajú prvovýrobu (nebude sa to teda vzťahovať na spracovateľov surovín alebo maloobchodných predajcov).
  5. Zavádza sa nová skutková podstata správneho deliktu nesplnenia oznamovacej povinnosti podľa § 9 ods. 2 zákona č. 152/1995 Z. z.
  6. Zavádza sa nový inštitút upustenia od uloženia pokuty. Stanovujú sa dve podmienky pre možnosť využitia tohto inštitútu. Orgán úradnej kontroly potravín môže v rozhodnutí upustiť od uloženia pokuty, ak došlo k náprave protiprávneho stavu bezprostredne po zistení porušenia povinnosti a nešlo o potravinu škodlivú pre zdravie ľudí.
  7. Znižujú sa horné hranice pokút za priestupky na úseku úradných kontrol potravín z 2 000 eur a 4 000 eur pri opakovanom porušení povinnosti na 1 000 eur a 2 000 eur pri opakovanom porušení povinnosti.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

ako zjednodušiť podnikaniepotravinyrok 2023

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X