Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zmena sídla obchodnej spoločnosti s.r.o. – v 3 krokoch

Telefonujúci muž pri krabiciach na sťahovanie
Fotobanka Pixmac
13. januára 2014 Tlačiť

V tomto článku sa dozviete postup, ako zmeniť sídlo vašej spoločnosti, aké listiny je potrebné vypracovať k takejto zmene, koľko finančných prostriedkov vás takáto zmena bude stáť a v neposlednom rade, ako dlho trvá vykonanie tejto zmeny. Oznámenie treba okrem iného odovzdať aj daňovému úradu cez špeciálny formulár (vzor sa dá nájsť aj na internete), ale samozrejme v rámci zmien je treba v prvom rade sro a zmenu sídla oznámiť v obchodnom registri a to aj v prípade zmeny do zahraničia. Ako to urobiť, aké povinnosti dodržať a aký je pre zmenu sídla sro postup, to si povieme teraz. Zmena sídla spoločnosti s.r.o. v 3 krokoch:

KROK č.1 – vyhotovenie listín

Spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.) s 1 spoločníkom

Listiny na vykonanie zmeny sídla spoločnosti v obchodnom registri:

 • Dodatok k zakladateľskej listine alebo úplné znenie zakladateľskej listiny – oba dokumenty sú rovnocenné. V dodatku stačí uviesť zmeny, ktoré budú odlišné od posledného vyhotovenia úplného znenia zakladateľskej listiny. V prípade, ak sa vyhotovuje nové úplné znenie zakladateľskej listiny, uvedú sa nové zmenené skutočnosti a zvyšný – nezmenený obsah, ktorý dovtedy figuroval v zakladateľskej listine. Pravosť podpisov musí byť úradne osvedčená.
 • Rozhodnutie jediného spoločníka – ide o prejav vôle jediného spoločníka v danej s.r.o., v ktorej rozhodne o zmene sídla spoločnosti z aktuálneho na nové sídlo. Pravosť podpisov musí byť úradne osvedčená.
 • Súhlas vlastníkov nehnuteľnosti a aktuálny výpis z listu vlastníctva – jedná sa o listinu, v ktorej všetci vlastníci prejavia súhlas s tým, že konkrétna spoločnosť bude mať sídlo na adrese nehnuteľnosti. Pravosť podpisov nemusí byť úradne osvedčená. V prípade spoločnosti Fontionel&Co, vám túto listinu vieme vyhotoviť prostredníctvom čísla listu vlastníctva, na základe ktorého si elektronicky vyžiadame aktuálny výpis z listu vlastníctva a na základe údajov uvedených v ňom, vyhotovíme relevantný súhlas vlastníkov nehnuteľností.
 • Splnomocnenie – ak bude ďalšie kroky k úplnému dokončeniu zmeny vykonávať iná osoba, ktorá vás bude zastupovať pred okresným úradom – odbor živnostenského podnikania, obchodným registrom, daňovým úradom a podobne, je potrebné takéto splnomocnenie. Pravosť podpisov musí byť úradne osvedčená.

Spoločnosť s ručením obmedzeným s 2 a viac spoločníkmi

V tomto prípade si uvedieme rozdiely v listinách v porovnaní s jednoosobovou s.r.o.

Listiny na vykonanie zmeny sídla spoločnosti v obchodnom registri:

 • Dodatok sa v tomto prípade vyhotovuje k spoločenskej zmluve, resp. sa podáva úplné znenie spoločenskej zmluvy.
 • Zápisnica z valného zhromaždenia – všetci spoločníci z danej eseročky rozhodnú o zmene sídla spoločnosti a prijmú nové znenie spoločenskej zmluvy. Pravosť podpisov musí byť úradne osvedčená.
 • Súhlas vlastníkov nehnuteľnosti a aktuálny výpis z listu vlastníctva.
 • Splnomocnenie.

KROK č.2 – podanie a podpísanie listín (zápis zmeny sídla spoločnosti do OR SR)

Je nutné previesť túto zmenu do Obchodného registra Slovenskej republiky (OR SR), keďže táto zmena sídla spoločnosti s.r.o. nadobúda právoplatnosť až dňom zápisu do obchodného registra. Vyžaduje sa vypracovanie návrhu na zápis zmeny do obchodného registra a pripojenie všetkých vyššie spomenutých príloh ako neoddeliteľnej súčasti na úspešný zápis zmeny sídla do obchodného registra.

Je potrebné uviesť fakt, že v prípade, ak sa takéto podanie nepodáva osobne, ale elektronicky na miestne príslušný okresný súd – obchodný register, vyžaduje sa zaručený elektronický podpis – ZEP. Poplatky za podanie sú polovičné, čo znamená, že namiesto 66 eur zaplatíte 33 eur.

Po uhradení súdneho poplatku má registrový súd zákonnú lehotu na vybavenie podania 5 pracovných dní.

Následne, ak sú splnené všetky zákonné podmienky súd zapíše zmenu. V opačnom prípade, pri nedostatkoch podania, súd odmietne zapísať zmenu sídla spoločnosti a je potrebné podať námietky proti odmietnutiu vykonania zápisu a priložiť správne vypracované prílohy.

Po úspešnom zápise súd zašle potvrdenie o vykonaní zápisu a aktuálny výpis z obchodného registra.

KROK č.3 – ohlásenie zmeny sídla obchodnej spoločnosti

Ohlásenie zmeny sídla spoločnosti na daňovom úrade, obvodnom úrade – odbor živnostenského podnikania, sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa. Zmena sídla obchodnej spoločnosti (či už akciovej spoločnosti alebo inej firmy) musí byť ohlásená na všetkých inštitúciach.

Rada od nás:

 • Osvedčenie pravosti podpisov na vyhotovených listinách je postačujúce overiť na mestskom resp. obecnom úrade – matričný úrad (1,50 eur jeden podpis), notársky úrad (4 eur jeden podpis). V prípade, ak sa rozhodnete podať návrh na zmenu sídla spoločnosti elektronicky, tak sú poplatky polovičné (33 eur)  a dokumenty stačí priložiť v jednom vyhotovení, čiže ušetríte aj na poplatkoch za overenie podpisu.
 • Ohlásenie zmeny zapísaných údajov živnostenskému registru si vyžaduje správny poplatok 3 eur.
 • Ohlásenie zmeny sídla odporúčame aj pri zmluvách s operátormi, dodávateľských/odberateľských zmluvách a pod.
 • Odovzdať osvedčenie o registrácii spoločnosti pre daň z príjmov pre právnické osoby (DPH) „ružová kartička“, ktorú vám daňový úrad následne vyhotoví s novou adresou sídla spoločnosti.

Fontionnel&Co s.r.o. – korporátne služby pre podnikateľov so špecializáciou na zmeny v obchodnom registri, zakladanie spoločnosti a predaj spoločnosti – ready made firmy.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment zmien

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X