Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zápis zmeny sídla spoločnosti do obchodného registra

Zápis zmeny sídla spoločnosti do obchodného registra
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
31. marca 2015 Tlačiť

Zmena sídla je jednou z najčastejšie zapisovaných zmien do obchodného registra. Čo všetko je potrebné podniknúť pre jej úspešný zápis do OR SR?

Rozhodnutie o zmene sídla na valnom zhromaždení

zmene sídla spoločnosti bude v prvom rade potrebné prijať rozhodnutie o tom, že spoločnosť mení svoje sídlo na novú adresu. Za týmto účelom bude nevyhnutné, aby konateľ v súlade so spoločenskou zmluvou spoločnosti, zvolal valné zhromaždenie spoločníkov, na ktorom nadpolovičná väčšina spoločníkov rozhodne a vyjadrí svoj súhlas so zmenou sídla spoločnosti na novú adresu.

Z valného zhromaždenia sa spíše zápisnica, ktorú podpisuje zvolený predseda valného zhromaždenia a zapisovateľ. Zároveň každý z prítomných spoločníkov podpíše prezenčnú listinu, ktorá sa taktiež prikladá k návrhu na zápis zmeny sídla do obchodného registra.

  1. Keď má spoločnosť jediného spoločníka, je potrebné aby tento prijal rozhodnutie o zmene sídla spoločnosti.
  2. V uvedenom rozhodnutí, či už jediného spoločníka alebo valného zhromaždenia, je potrebné uviesť presnú adresu nového sídla spoločnosti.
  3. Podpis jediného spoločníka ani orgánov valného zhromaždenia nie je potrebné, pre účely zápisu zmeny sídla v obchodnom registri, úradne osvedčiť.

Preukázanie vzťahu k novému sídlu – nájomná zmluva alebo súhlas so sídlom spoločnosti

Ďalej bude potrebné nejakým spôsobom preukázať vzťah spoločnosti k nehnuteľnosti, v ktorej má byť nové sídlo spoločnosti. Keď je spoločnosť majiteľom nehnuteľnosti, obchodnému registru postačuje predložiť výpis z listu vlastníctva.

V prípade ak spoločnosť nie je majiteľom nehnuteľnosti, majiteľ nehnuteľnosti buď podpíše súhlas so sídlom spoločnosti, alebo sa medzi majiteľom a spoločnosťou podpíše nájomná zmluva.

Samozrejme nič nebráni tomu, aby sa vytvoril podnájomný vzťah. Je však dôležité, aby ste v prípade podnájomného vzťahu predložili na obchodný register nielen podnájomnú zmluvu, ale aj nájomnú zmluvu uzatvorenú medzi majiteľom a nájomcom, v ktorej je uvedené, že majiteľ súhlasí s podnájmom.

Vypracovanie a podanie dokumentov na obchodný register

Ďalšou, no nie povinnou prílohou návrhu na zápis zmeny sídla do obchodného registra, je úplné znenie spoločenskej zmluvy resp. zakladateľskej listiny. Konateľ je povinný pri každej zmene spoločenskej zmluvy vypracovať a uložiť do zbierky listín obchodného registra jej úplné znenie. Uvedené môže uložiť do zbierky listín aj samostatne, ale aj súčasne s návrhom na zápis zmeny.

K úspešnému zápisu zmeny sídla v obchodnom registri, samozrejme bude potrebné vypracovať návrh na zápis zmeny do obchodného registra. V ktorom treba uviesť, že sa vymazáva aktuálne, v obchodnom registri zapísané sídlo, a zapisuje sa nová adresa sídla spoločnosti. Na návrhu musí byť podpis navrhovateľa t.j. konateľa spoločnosti úradne osvedčený.

Pokiaľ návrh na zápis zmien v obchodnom registri podávate v papierovej podobe, nezabudnite všetky prílohy predložiť v dvoch vyhotoveniach a priložiť súdny poplatok vo výške 66,- EUR. Obchodný register má na zápis zmeny sídla lehotu 2 pracovných dní.

Oznámenie zmeny na úradoch a úprava firemnej identity

Po tom, ako obchodný register zapíše zmenu sídla spoločnosti, prevezmete si výpis z obchodného registra alebo Vám ho súd doručí poštou. Keďže zápis zmeny sídla má konštitutívny účinok, od tohto okamihu môžete uvádzať nové sídlo spoločnosti.

Zmenu sídla musíte oznámiť v 30 dňovej lehote odo dňa zápisu do obchodného registra, daňovému úradu. Ak máte zamestnancov musíte zmenu sídla ohlásiť sociálnej aj zdravotnej poisťovni, banke, prípadne obchodným partnerom.

Samozrejme treba myslieť i na výrobu novej pečiatky, zmeniť kontaktnú adresu na webovej stránke, označiť poštovú schránku či zmeniť hlavičkový papier.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikám ako dôchodcaPodnikám ako remeselníkPodnikám ako zdravotne postihnutýPodnikám na materskejPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Kúpa s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X