Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zmena zdaňovacieho obdobia pri podávaní súhrnného výkazu

Zmena zdaňovacieho odbobia pri podaní súhrnného výkazu DPH
SITA
7. novembra 2011 Tlačiť

Otázka: Naša spoločnosť, platiteľ DPH sa zaoberá obchodnou činnosťou. Jej zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac. Do konca marca 2011 boli jej odberateľmi len tuzemské spoločnosti. V mesiaci apríl 2011 dodala tovar rakúskemu odberateľovi v sume: 20 000 eur, čo uviedla v podanom daňovom priznaní za apríl 2011. Súhrnný výkaz za apríl 2011 sme nepodali, nakoľko hodnota dodaných tovarov nepresiahla 100 000 eur. V mesiaci máj 2011 sme dodali tovar nemeckému odberateľovi v sume: 85 000 eur, čo sme uviedli aj v podanom daňovom priznaní za máj 2011. Ako máme postupovať v súvislosti s podaním súhrnného výkazu? Môžeme podať súhrnný výkaz za II. štvrťrok 2011 až po ukončení štvrťroka s tým, že v ňom uvedieme údaje za všetky tri mesiace (apríl, máj, jún 2011)?

Daň z pridanej hodnoty na území Slovenskej republiky upravuje zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“). Spôsob a formu podávania súhrnného výkazu platiteľom dane a zdaniteľnou osobou, lehoty na jeho podanie a náležitosti, ktoré musí súhrnný výkaz obsahovať, upravuje ustanovenie § 80 zákona o DPH.

Kedy ste povinný podať súhrnný výkaz?

V zmysle § 80 ods. 1 zákona o DPH je platiteľ povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom:

a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

V zmysle § 80 ods. 2 zákona o DPH môže platiteľ podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak hodnota tovarov podľa § 80 ods. 1 písm. a) až c) nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokoch hodnotu 100 000 eur. Možnosť podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok prestáva platiť od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom hodnota tovarov podľa § 80 ods. 1 písm. a) až c) presiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku hodnotu 100 000 eur, a platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz osobitne za každý kalendárny mesiac príslušného kalendárneho štvrťroka.

Čo musí obsahovať súhrnný výkaz?

V zmysle § 80 ods. 4 zákona o DPH musí súhrnný výkaz obsahovať:

a) identifikačné číslo pre daň osoby, ktorá podáva súhrnný výkaz,b) pri dodaní tovaru podľa § 80 ods. 1 písm. a) identifikačné číslo pre daň nadobúdateľa, pod ktorým mu bol tovar dodaný, a celkovú hodnotu dodaného tovaru pre každého nadobúdateľa osobitne,c) pri dodaní tovaru podľa § 80 ods. 1  písm. b) identifikačné číslo pre daň, ktoré má platiteľ pridelené v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a hodnotu tovaru zodpovedajúcu základu dane určeného podľa § 22 ods. 6,d) pri trojstrannom obchode podľa § 80 ods. 1 písm. c) identifikačné číslo pre daň druhého odberateľa pridelené v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a hodnotu tovaru dodaného druhému odberateľovi,e) pri dodaní služby identifikačné číslo pre daň príjemcu služby, pod ktorým mu bola služba dodaná, a celkovú hodnotu dodaných služieb pre každého príjemcu služieb.

V zmysle § 80 ods. 6 zákona o DPH hodnota dodaných tovarov a dodaných služieb sa v súhrnnom výkaze uvádza za obdobie, v ktorom vznikla daňová povinnosť. Údaje v súhrnnom výkaze sa uvádzajú v eurách a zaokrúhľujú sa na celé eurá do 0,5 eura nadol a od 0,5 eura vrátane nahor.

Dokedy musíte podať súhrnný výkaz

V zmysle § 80 ods. 9 zákona o DPH platiteľ dane alebo zdaniteľná osoba sú povinné podať súhrnný výkaz elektronickými prostriedkami najneskôr do 20 dní po skončení obdobia, za ktoré sú povinné podať súhrnný výkaz. Súhrnný výkaz musí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom. Súhrnný výkaz podaný elektronickými prostriedkami nemusí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom, ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, má s daňovým úradom uzavretú písomnú dohodu, ktorá obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania podania urobeného elektronickými prostriedkami a spôsob preukazovania doručenia a ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, písomne oznámi daňovému úradu údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na internetovej stránke Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky.

V súlade s ustanovením § 80 ods. 10 zákona o DPH sa súhrnný výkaz sa podáva na tlačive, ktorého vzor stanovilo opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky, a ktoré bolo publikované vo Finančnom spravodajcovi č. 14/2009.

Riešenie vami popisovanej situácie je uvedené v § 80 ods. 2 zákona o DPH. Možnosť podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok pre vás prestáva platiť od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom hodnota tovarov presiahla v príslušnom kalendárnom štvrťroku hodnotu 100 000 eur (vo vašom prípade v mesiaci máj 2011). Od tohto mesiaca ste povinný podať súhrnný výkaz osobitne za každý kalendárny mesiac príslušného kalendárneho štvrťroka.

Vaša spoločnosť teda podá podať súhrnný výkaz samostatne za kalendárny mesiac:

  • apríl 2011, v ktorom uvedie údaje týkajúce sa intrakomunitárnych dodávok pre rakúskeho odberateľa za apríl 2011 v lehote do 20.júna 2011;
  • máj 2011, v ktorom údaje týkajúce sa intrakomunitárnych dodávok za máj 2011 nemeckého odberateľa v lehote v lehote do 20.júna 2011;
  • jún 2011, v ktorom údaje týkajúce sa intrakomunitárnych dodávok za jún 2011 v lehote do 20.júla 2011.

Súhrnný výkaz za II. štvrťrok 2011 už nebudete podávať.

dj

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X