Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zmeny v príspevkoch na zamestnanosť podľa Beblavého posilňujú politickú moc

Foto: SITA
31. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Navrhovaná novela zákona o službách zamestnanosti podľa poslanca Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS) zásadne posilňuje politickú moc.

 
Ako ďalej uviedol v rozprave k zmenám v službách zamestnanosti, vláda totiž navrhuje zrušiť nárokovateľnosť väčšiny príspevkov pre nezamestnaných a rozhodovanie o ich poskytnutí prideliť komisiám.
 

Vládna strana chce vraj cez príspevky ovládnuť regióny

Smer-SD tak dá podľa poslanca Beblavého 100 mil. eur ročne výborom pre otázky zamestnanosti, ktoré sám ovládne. „Ide o zásadný krok na ceste k mocenskému ovládnutiu chudobných regónov,“ povedal. Takéto komisie podľa opozičného poslanca fungovali do roku 2004 a boli spojené s korupciou, čo podľa Beblavého v minulosti potvrdil bývalý šéf Národného úradu práce Jaroslav Šumný. Zdôraznil, že práve nárokovateľnosť príspevkov po splnení zákonných podmienok obmedzuje korupciu.
 
 
V čase, keď je na Slovensku podľa Beblavého historicky najvyššia miera nezamestnanosti od vstupu Slovenska do Európskej únie, vládny návrh novely zákona neobsahuje žiadny nový zásadne pozitívny impulz do fungovania služieb zamestnanosti. Uznal však, že návrh obsahuje viacero „pozitívnych drobných technických vecí“. Ide podľa neho napríklad o rušenie viacerých nevyužívaných príspevkov, ktoré zaviedla exministerka Viera Tomanová. Ich zavedenie však za chybu nepovažuje. „Lepšie experimentovať a neuspieť, ako nič nerobiť,“ povedal bývalý štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí. 
 

O príspevkoch rozhodnú komisie

Návrh novely zákona o službách zamestnanosti má od mája tohto roka priniesť viaceré zmeny pre evidovaných nezamestnaných. Od začiatku mája tohto roka nemajú mať nezamestnaní automatický nárok na sedem príspevkov. Má ísť o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, príspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, príspevok na vykonávanie absolventskej praxe, či o protipovodňový príspevok.
 
O poskytnutí týchto príspevkov nezamestnanému má rozhodovať výbor pre otázky zamestnanosti a následne ich poskytnutie má schvaľovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Okrem toho sa má dvanásť súčasných nástrojov aktívnej politiky trhu práce zrušiť, a to z dôvodu nízkej miery ich využívania a nedostatku finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu určených na aktívnu politiku trhu práce. Úrady práce by už nemali ďalej poskytovať napríklad príspevok na zapracovanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, či príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami. 
 
Rezort práce a sociálnych vecí navrhuje obnoviť príspevok na podporu udržania pracovných miest pre firmy, ktoré pre vážne prevádzkové dôvody nemôžu zamestnancom prideľovať prácu a preto im poskytujú náhradu mzdy vo výške najmenej 60 % priemerného zárobku. Štátny príspevok má byť vo výške polovice náhrady mzdy pre zamestnanca, avšak najviac vo výške 50 % z priemernej mzdy na Slovensku. Priemerná výška príspevku by mala podľa rezortu práce dosiahnuť 76 eur. Do konca tohto roka by sa malo vďaka tomuto príspevku na Slovensku udržať 5 tisíc pracovných miest, na čo chce vláda vynaložiť 380 tisíc eur. Tento príspevok úrady práce poskytovali firmám obmedzujúcim svoju prevádzku od marca 2009 do konca roka 2011. 
 

Zmeny pre zamestnávateľov

Príspevok na udržanie pracovných miest má byť pre tých zamestnávateľov, ktorí zachovajú pracovné miesta najmenej tri mesiace pred podaním žiadosti o príspevok a úradu preukážu zámery, akým spôsobom chcú preklenúť obdobie obmedzenia prevádzkovej činnosti. Má ísť o také obmedzenie prevádzkovej činnosti, počas ktorého nebudú zamestnancom prideľovať prácu v rozsahu najmenej 6 % a najviac 20 % ustanoveného týždenného pracovného času.
 
Príspevok majú úrady práce poskytovať za dni, v ktorých bola zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy vo výške 60 % zo mzdy, a to úhrne najviac v rozsahu 60 dní. Pôjde nielen o počet za sebou nasledujúcich dní, za ktoré bola zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, ale predpokladá sa aj spočítavanie prerušovaného počtu dní poberania náhrady mzdy v rámci trvania dohody o poskytnutí príspevku. Ak sa uzatvorí dohoda na kratšie obdobie ako dvanásť mesiacov, rozsah počtu dní, za ktoré sa poskytuje príspevok, navrhuje ministerstvo alikvotne krátiť. 
 

Príspevok pre SZČ na dve etapy

Zmeny by mali nastať aj pri samotnom poskytovaní viacerých príspevkov. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (SZČ) sa má podľa nových pravidiel poskytovať na dve etapy, a to 60 % po podpise dohody a 40 % po roku prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti. Povinnosť prevádzkovať podnikanie sa má predĺžiť z najmenej dvoch na najmenej tri roky. Poberatelia tohto príspevku by mali predkladať ročné správy o prevádzkovaní SZČ počas trvania dohody. Obdobie opätovného nároku na poskytnutie príspevku sa má predĺžiť z piatich na osem rokov. Rezort práce chce tiež zamedziť špekulatívnemu vstupu do evidencie uchádzačov o zamestnanie občanom, ktorí pozastavili SZČ, tým, že príspevok sa im môže poskytnúť až po dvanástich mesiacoch vedenia v evidencii uchádzačov. Má sa tiež ustanoviť maximálna výška príspevku, ktorú určí úrad práce a sociálnych vecí. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X