Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zmeny v Zákonníku práce sa dotkli aj Volkswagenu

Zmeny v Zákonníku práce sa dotkli aj Volkswagenu
Ilustračné foto SITA/AP
21. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Zmeny v Zákonníku práce sa nepriaznivo dotkli aj slovenskej automobilky Volkswagen. „Týmito zmenami sa samozrejme intenzívne zaoberáme,“ skonštatoval na štvrtkovej tlačovej besede člen predstavenstva pre personálnu oblasť Wilfried von Rath.
 
Ako dodal, najväčšia zmena sa z pohľadu automobilky týka časového konta. „V tomto smere intenzívne rokujeme so zástupcami vlády a so zástupcami našich odborov,“ povedal.
 

VW cíti neistotu ekonomického vývoja

Automobilka podľa von Ratha momentálne vníma určitú neistotu v oblasti ďalšieho ekonomického vývoja, potrebuje preto legislatívne podmienky na to, aby mohla pružne prispôsobovať výrobu. „Preto je úprava časového konta pre nás dôležitá. V posledných mesiacoch sme sa dozvedeli, že je tam ochota diskutovať a prispôsobiť sa, preto túto situáciu vnímame pozitívne,“ skonštatoval von Rath. 
 
„Automobilka je podnik, ktorý závisí od cyklov konjunktúry. Vedeli sme, že v roku 2009, keď sme mohli využívať časové konto, tak sme si mohli ponechať zamestnancov aj v čase, kedy sa hospodárska situácia zhoršovala,“ uzavrel von Rath. 
 
 
 
Automobilka Volkswagen na Slovensku vlani vyrobila takmer 420 tis. vozidiel. Medziročne tak zvýšila svoju produkciu o 99,5 percenta. „Pracujeme na tom, aby sme dosiahnutú úroveň výroby udržali s cieľom ju ďalej zvyšovať. Volkswagen Slovakia (VW SK) ale nie je žiaden ostrov a keď sa zmenia podmienky, musíme na to pružne reagovať. V tomto roku sa nám v tomto smere zatiaľ darí celkom dobre,“ skonštatoval na štvrtkovej tlačovej besede predseda predstavenstva VW SK Albrecht Reimold. Automobilka zároveň vo svojom bratislavskom závode vyrobila 268 tis. prevodoviek a v závode v Martine 28,85 mil. komponentov.
 
Obrat spoločnosti sa v minulom roku zvýšil o 27 %. Tržby automobilky sa vyšplhali na 6,59 mld. eur a čistý zisk sa zvýšil o 26 % na 170 mil. eur. Spoločnosť minulý rok prijala tisícku nových pracovníkov, čím sa jej počet zamestnancov zvýšil o 12 % na 9 400 ľudí. „V roku 2013 budeme pokračovať v prijímaní nových ľudí, plánujeme zamestnať zhruba 100 špecialistov,“ povedal člen predstavenstva VW SK pre personálnu oblasť Wilfried von Rath. 
 
Automobilka vlani na nákupy minula 5,5 mld. eur. Komponenty pochádzali prevažne zo Slovenska, pričom tvorili až 44,3 % celkových nákupov. Dodávky od slovenských subdodávateľov v minulom roku vzrástli o 38,9 % na 2,5 mld. eur. Investície VW SK sa zvýšili medziročne o 57,2 % na viac ako 345 mil. eur. „Je to jednoznačný signál toho, aký dôležitý je pre nás závod v Bratislave,“ skonštatoval člen predstavenstva VW SK pre finančnú oblasť Andreas Paschke. V júli automobilka odštartovala svoju najväčšiu investíciu na Slovensku, ktorou je nová karosáreň za zhruba 600 mil. eur. Po dokončení v nej nájde prácu zhruba 550 ľudí. V novembri zase začala stavbu novej lisovne za zhruba 90 mil. eur. Vznikne v nej asi 100 pracovných miest. 
 
Viac ako polovica vozidiel vyrobených v bratislavskom závode boli vozidlá SUV a zvyšnú časť tvorili automobily New Small Family. Export VW SK dosiahol v minulom roku 6,5 mld. eur, do zahraničia smerovalo 99,7 vyrobených vozidiel. Najväčším exportným trhom automobilky bolo vlani Nemecko s podielom až 40,2 %. Nasledovala Čína s 9,5 % a Veľká Británia so 7,1-percentným podielom.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X