Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zníženie DPH na 10 % by zamestnalo 40 tis. ľudí

Zníženie DPH na 10 % by zamestnalo 40 tis. ľudí
Ilustračné foto SITA
8. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) v cestovnom ruchu na 10 % by prinieslo 40 tis. nových pracovných miest. Na tlačovej konferencii Inštitútu hospodárskej politiky (IHP) to uviedol jeho riaditeľ Igor Kiss.

 
Práve vysoká sadzba DPH je podľa Kissa jednou z hlavných bariér rozvoja turizmu na Slovensku, pretože v okolitých krajinách je na nižšej úrovni.
 

Nižšie príjmy z dane by vraj vykopmenzovala vyššia zamestnanosť

Poľskí podnikatelia v cestovnom ruchu odvádzajú DPH vo výške 18 %, v Čechách je to 15 %, v Maďarsku dokonca 10 %. Kiss zastáva názor, že znížením sadzby DPH na 10 % by štát prišiel o 208 mil. eur, tento výpadok by sa časom vykompenzoval zvýšenou zamestnanosťou. Spolu s vysokou DPH, podnikateľov zaťažuje aj výška odvodov na zamestnancov. Pri priemernej cene 50 eur za izbu takmer tretinu z ceny podľa Kissa pohltia odvody a DPH, pričom prevádzkovateľovi v priemere ostáva 7,5 eura zisku.
 
 
„Treba však počítať s tým, že zo zisku sú financované aj činnosti neprinášajúce zisk, ako napríklad prevádzka wellnesu alebo detského kútika,“ uviedol Kiss. Podnikateľom potom nezostáva dostatok prostriedkov na investície a rozvoj zamestnanosti. Riešením zlej situácie slovenského turizmu by podľa IHP mohlo okrem zníženia DPH byť aj zavedenie dovolenkových poukážok, ktoré by predstavovali istú formu zamestnaneckého benefitu a platili by iba na území SR. Výdavky rekreantov by tak ostali na Slovensku. 
 
Impulzom na oživenie cestovného ruchy by mohlo podľa IHP byť aj krátkodobé poskytovanie daňových úľav. „Výpadok príjmov štátu by bol dočasný, ale vykompenzovala by ho vyššia konkurencieschopnosť, zvýšený dopyt a návštevnosť,“ konštatoval Kiss. Za ďalšie možné spôsoby pomoci pre odvetvie turizmu označil aj zníženie odvodov na zamestnancov alebo podporu zamestnávania a rekvalifikácie mladých ľudí a pracovníkov s nižším vzdelaním.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X