Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zvýši sa od 1. 7. 2024 hranica pre registráciu pre platenie DPH?

registrácia DPH
registrácia DPH Foto: Getty Images
27. novembra 2023 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Poslanci parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita Marián Viskupič a Branislav Grӧhling chcú chrániť drobných podnikateľov pre neúmernou administratívnou záťažou a umožniť im venovať viac času samotnej podnikateľskej činnosti a menej času neproduktívnej administratíve. Do parlamentu predložili návrh novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorým sa má zvýšiť hranica, nad ktorú je daňový subjekt povinný platiť DPH. Ak by parlament opozičný návrh schválil,hranica pre povinnú registráciu na DPH by stúpla od júla budúceho roka.

Cieľom návrhu zákona je zvýšenie hranice pre povinnú registráciu pre platenie DPH zo súčasnej úrovne 49 790 eur na sumu 75 000 eur.

Možnosť dobrovoľnej registrácie pre platenie dane z pridanej hodnoty zostáva zachovaná.

Registrácia pre platenie DPH

Súčasná legislatíva pozná dva typy registrácie na platenie dane z pridanej hodnoty dobrovoľnú a povinnú. Na dobrovoľnú registráciu nie je právny nárok a povoľuje ju finančná správa na základe žiadosti daňového subjektu. Povinne sa registrovať musí zdaniteľná osoba, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahla obrat 49 790 €. Žiadosť o registráciu je zdaniteľná osoba povinná podať do 20. dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom dosiahla zákonom stanovený obrat.
Povinná (obratová) registrácia pre slovenské podnikateľské subjekty najčastejším dôvodom pre registráciu platenia dane z pridanej hodnoty. Povinnosť platiť daň z pridanej hodnoty so sebou prináša najmä administratívnu záťaž.
Stanovenie vyššej hranice, nad ktorú je daňový subjekt povinný platiť daň z pridanej hodnoty, chráni drobných podnikateľov pre neúmernou administratívnou záťažou a umožňuje im tak venovať viac času samotnej podnikateľskej činnosti a menej času neproduktívnej administratíve. Vyššia hranica povinnej registrácie význam aj z pohľadu štátu časť malých podnikateľov zvykne optimalizovať svoje tržby tak, aby nepresiahli hranicu povinnej registrácie. Toto umelo znižuje ekonomickú aktivitu a vedie aj k možným daňovým únikom. Zvýšenie hranice jednoznačne podporí podnikateľskú aktivitu, zníži administratívu na strane podnikateľa i štátu a podporí hospodársky rast Slovenska.
Hranica pre povinnú (obratovú) registráciu na platenia dane z pridanej hodnoty sa naposledy zvyšovala od 1. 7. 2009. Vtedajších 49 790 eur nezodpovedá dnešným 49 790 eurám a tak ako každá pevná suma v legislatíve by sa aj táto suma mala v určitých intervaloch zvyšovať o infláciu, teda o koľko sa v ekonomike zvýšila mzdová i cenová úroveň. Predložený návrh preto navrhuje opätovné zvýšenie tejto sumy a to o približne 50%, čo veľmi približne zodpovedá posunu cenovej a mzdovej hladiny oproti roku 2009.
 
Registračná povinnosť, sa navrhuje zvýšenie sumy 49 790 eur na sumu 75 000 eur.

Prechodné ustanovenie

V súvislosti sa prechodom na novú úpravu sa navrhuje prechodné ustanovenie: 
Zdaniteľná osoba, ktorá dosiahla obrat 49 790 eur podľa § 4 ods. 1 v znení účinnom do 30. júna 2024 a stala sa platiteľom, môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, ak k poslednému dňu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom podala žiadosť o zrušenie registrácie pre daň, nedosiahla obrat 75 000 eur za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.

Daňový úrad po prijatí žiadosti o zrušenie registrácie pre daň bezodkladne určí platiteľovi deň, ktorým platiteľ prestáva byť platiteľom, a týmto dňom zaniká platnosť osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii pre daň do desiatich dní odo dňa, keď prestal byť platiteľom.
Platiteľ, ktorý požiada o zrušenie registrácie pre daň podľa odseku 1, nemôže odpočítať daň podľa § 55 ods. 1 a 2 okrem odpočítania dane z majetku, ktorý dodal ako platiteľ; ak platiteľ odpočítal daň podľa § 55 ods. 1 a 2, v poslednom zdaňovacom období mu vzniká daňová povinnosť podľa § 81 ods. 5 a 6.
 
Zdaniteľnú osobu, ktorá dosiahla obrat 49 790 eur podľa § 4 ods. 1 v znení účinnom do 30. júna 2024 a nedosiahla obrat podľa § 4 ods. 1 v znení účinnom od 1. júla 2024 a ktorá podala žiadosť o registráciu pre daň do 30. júna 2024, daňový úrad nezaregistruje s výnimkou, ak táto zdaniteľná osoba do 15. júla 2024 písomne oznámi daňovému úradu, že jej žiadosť o registráciu pre daň sa považovať za podanú podľa § 4 ods. 2.
Ak zdaniteľná osoba dosiahla k 30. júnu 2024 obrat podľa § 4 ods. 1 v znení účinnom do 30. júna 2024 a nedosiahla obrat podľa § 4 ods. 1 v znení účinnom od 1. júla 2024, nie je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. júla 2024.
Ak zdaniteľná osoba bola povinná podať žiadosť o registráciu pre daň podľa § 4 ods. 1 v znení účinnom do 30. júna 2024 a žiadosť o registráciu pre daň nepodala, daňový úrad neuloží pokutu podľa osobitného predpisu, ak zdaniteľná osoba nedosiahla obrat 75 000 eur za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov k poslednému dňu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom zdaniteľnej osobe vznikla povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň.
277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Daň z pridanej hodnotydph

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X